آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۵۷

  • خبر خوش تجاری برای سال ۲۰۲۰

    دنیای اقتصاد: واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) در تازه‌ترین پیش‌بینی خود اعلام کرد که رشد اقتصادی جهان در پایان سال جاری میلادی به سطح ۳/ ۲درصد می‌رسد؛ هرچند در سال ۲۰۲۰، رشد اقتصادی جهان با اندکی بهبود به سطح ۵/ ۲درصد خواهد رسید. در عین حال، این منبع بین‌المللی پیش‌بینی می‌کند که دو غول اقتصادی دنیا؛ یعنی چین و آمریکا، پیش از ۱۵دسامبر ۲۰۱۹ (زمان اجرایی شدن دور جدید تعرفه‌های تجاری دو کشور) فاز نخست صلح تجاری را امضا می‌کنند که البته قدم اولیه مثبت و خبری خوش در آستانه سال جدید میلادی است.
  • اثر جنگ تعرفه‌ای بر تجارت آمریکا

    دنیای اقتصاد: کسری تراز تجاری آمریکا تشدید شد. بر اساس آمارهای ارائه شده طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹، کسری تراز تجارت کالایی آمریکا افزایش یافته است. این اتفاق در شرایطی رخ داده است که در حدود ۱۸ ماه گذشته آمریکا با راه‌اندازی جنگ تعرفه‌ای تلاش داشت کسری تجاری خود را جبران کند اما داده‌های منتشر شده نشان می‌دهد تغییری در این وضعیت رخ نداده و کسری تجاری این کشور تشدید شده است. در این چارچوب، در این بازه زمانی عامل اصلی افزایش کسری تجاری در بخش کالایی، کاهش بیشتر صادرات نسبت به کاهش واردات بوده است. بر اساس گزارشی که با عنوان «مروری بر وضعیت تجارت آمریکا طی ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹» از سوی معاونت بررسی‌های اقتصادی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده است، در ۹ ماه نخست ۲۰۱۸، کسری تراز تجاری آمریکا حدود ۶۵۵ میلیارد دلار ثبت شده که در ۹ ماه نخست سال ۲۰۱۹ این رقم با افزایش حدود ۵ میلیارد دلاری، به حدود ۶۶۰ میلیارد دلار رسیده است. در واقع به دنبال افزایش برخی تعرفه‌های مرتبط با اقلام وارداتی چین به آمریکا طی سال‌های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ که با هدف کاهش کسری تراز تجاری آمریکا با چین در دستور کار قرار گرفت، انتظار می‌رفت آثار این اقدامات در مبادلات تجاری دو کشور تاثیرگذار باشد، اما بررسی آمار تجارت کالایی آمریکا با چین نشان می‌دهد طی دوره زمانی مزبور در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸، صادرات کالایی آمریکا به چین و واردات کالایی این کشور از چین، کاهش داشته است. در این بازه زمانی، صادرات کالایی آمریکا به چین ۲/ ۱۴میلیارد دلار کاهش داشته و در مقابل واردات کالایی آمریکا از چین حدود ۵۵ میلیارد دلار افت داشته است. برآیند این دو اتفاق اگرچه باعث بهبود ۳/ ۴۰ میلیارد دلاری کسری تجاری آمریکا با چین شده، ولی رقم به‌دست آمده، نتوانسته تراز منفی حدود ۲۶۷میلیارد دلاری آمریکا با چین را پوشش دهد.
  • فروش گوجه فرنگی ایرانی با قیمت ۱۴ هزار تومان در پاکستان

    دنیای اقتصاد: پاکستان با هدف پایین آوردن قیمت گوجه فرنگی در این کشور اقدام به واردات این محصول از ایران کرده و گوجه فرنگی ایرانی با قیمت حدود ۱۴ هزار تومان در پاکستان به فروش می‌رسد. به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری گالف نیوز، دولت پاکستان با هدف پایین آوردن قیمت گوجه فرنگی در این کشور تصمیم به واردات این محصول از ایران گرفته است. طی روزهای اخیر قیمت گوجه فرنگی در سراسر پاکستان به شدت افزایش یافته است. قیمت عمده فروشی هر کیلو گوجه فرنگی برای اولین بار در تاریخ پاکستان از ۲۰۰ روپیه (۲۸/ ۱ دلار آمریکا) فراتر رفته، در حالی که این محصول کشاورزی در فروشگاه‌های خرده فروشی ۲۵۰ تا ۳۰۰ روپیه فروخته می‌شود.

بیشتر