آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۲۶

  • خودانتقادی مجلسی‌ها از یک جدایی

    دنیای اقتصاد: سومین نامه انتقادی بعد از تصویب طرح «تجزیه صمت» در مجلس نوشته شد. جمعی از نمایندگان مجلس با ارسال نامه‌ای به شورای نگهبان، خواستار عودت مصوبه تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی به مجلس شدند. منطق و استدلال ۶۵ نماینده مخالف این مصوبه، عدم رعایت اصل ۶۵ قانون اساسی در جریان تصویب طرح تشکیل وزارت تجارت و خدمات بازرگانی است. به‌اعتقاد ۶۵ بهارستان‌نشین، به رغم اینکه تشکیل وزارت بازرگانی مغایر با اسناد بالادستی و برنامه ششم توسعه است، تصویب آن برخلاف آیین‌نامه داخلی مجلس، بدون اخذ دو سوم آرای نمایندگان انجام شده است.
  • آینده تجارت خدمات در جهان

    دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» تازه‌ترین گزارش خود را تحت‌عنوان «گزارش جهانی تجارت ۲۰۱۹» با موضوع آینده تجارت خدمات منتشر کرد. بر اساس یافته‌های این گزارش، امروز خدمات به ستون فقرات اقتصاد جهان و پویا‌ترین جزء تجارت بین‌المللی تبدیل شده است. تجارت خدمات به‌طور روزافزون در حال گسترش است، با نرخی که از سال ۲۰۱۱ از تجارت کالا پیشی گرفته است.
  • گلایه‌های اقتصادی ایران و آلمان

    دنیای اقتصاد: گلایه‌های دو طرفه ایرانی‌ها و آلمانی‌ها از روابط تجاری بین دو کشور موضوعی بود که در همایش روابط تجاری ایران و آلمان، محور صحبت‌ها قرار گرفت. اگرچه طرف آلمانی از نصف شدن روابط تجاری ایران و آلمان ابراز نارضایتی کرد و شرایط اقتصادی ایران را برای سرمایه‌گذاری نامناسب خواند، اما طرف ایرانی نیز با بیانی صریح اعلام کرد آلمان نباید انتظار داشته باشد همچنان فروشنده یک‌طرفه کالا و خدمات به ایران باشد؛ این رویه دیگر نمی‌تواند ادامه یابد و آلمانی‌ها باید بدانند که ایران فقط واردکننده نیست، بنابراین به سمت توسعه روابط با شرق و شرکای جدید خواهد رفت.

بیشتر