آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • کارنامه بازگشت دلا‌رهای صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: نشست اخیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی به دردسرهای مالیاتی صادرکنندگان اختصاص یافت. صادرکنندگانی که از سال گذشته باید برای بازگشت ارز صادراتی خود تعهد می‌دادند و ضوابطی نیز از سوی بانک مرکزی برای بازگشت ارز صادراتی آنها در نظر گرفته شده بود. البته این ضوابط به مرور زمان دستخوش تغییراتی شد اما مشکلات صادرکنندگان در بازگشت ارز صادراتی هنوز به‌طور کامل برطرف نشده است. آخرین آمار از بازگشت ارز صادراتی اعلام شد. ظرف ۱۸ماه ۶۱ میلیارد دلار صادرات ثبت شده که از این میزان، ۲۷میلیارد دلار ارز به کشور برگشته است؛ به عبارتی ۴۵ درصد از ارزهای صادراتی وارد چرخه اقتصادی کشور شده است. از سال گذشته بسیاری از فعالیت‌های داخلی صادرکنندگان از جمله استرداد مالیات ارزش افزوده و پرداخت جایزه و مشوق صادراتی برای صادرکنندگان منوط به بازگشت ارز صادراتی شده است. از این‌رو، از یکسو فعالان اقتصادی موضوع شیوه استرداد مالیات ارزش افزوده را در نشست اخیر شورای گفت‌وگو مورد انتقاد قرار دادند و در مقابل وزیر اقتصاد قول مساعد داد تا بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی ظرف دو هفته آینده بررسی‌های لازم را صورت داده و استرداد مالیات ارزش افزوده صادرکنندگان تسریع شود. از سوی دیگر، درخصوص پرداخت مشوق‌های صادراتی با شرط برگشت ارز حاصل از صادرات در این نشست عنوان شد که این رویه موجب شده تا بخشی از منابع و سرمایه در گردش صادرکنندگان در دولت بلوکه شود. این درحالی است که در شرایط کنونی اقتصاد کشور، صادرکنندگان به نقدینگی نیاز دارند.
 • سپر طلایی چین در برابر تعرفه‌ها

  دنیای اقتصاد: به منظور خنثی‌سازی اثرات جنگ‌تجاری با آمریکا، چینی‌ها همچنان پول‌های خود را در فلز زرد سرمایه‌گذاری می‌کنند. بر این اساس در ماه سپتامبر دولت چین حدود ۶ تن به ذخایر طلای خود افزود. به گزارش «بلومبرگ»‌ و به نقل از یکی از منابع مطلع در بانک مرکزی چین، از دسامبر ۲۰۱۸ تاکنون چینی‌ها بالغ بر ۱۰۰تن طلا خریداری کرده‌اند. به گزارش «بیزینس اینسایدر»، معمولا فلز زرد یک دارایی امن و انتخابی محبوب در زمان نااطمینانی‌ها برای سرمایه‌گذاران محسوب می‌شود. بر این اساس از آغاز سال‌جاری میلادی قیمت این دارایی بالغ بر ۱۹ درصد رشد داشته است. نیل ویلسون، تحلیلگر ارشد بازارها در وبگاه «مارکتس‌دات‌کام»‌ در این رابطه می‌‌گوید درحال‌حاضر طلا خرید خوبی محسوب می‌شود. بر این اساس در هفته‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم که چینی‌ها پول‌های خود را روانه بازار فلز زرد کرده‌اند، امری که موجب اوج گرفتن قیمت این دارایی شده است. در ادامه تحلیل ویلسون آمده است: «من فکر می‌کنم چینی‌ها با این کار به‌دنبال تثبیت نرخ یوآن هستند، اقدامی که در راستای خنثی‌سازی اثرات جنگ‌تجاری و نااطمینانی‌های پیرامون آن صورت می‌گیرد. آنها نیاز دارند خود را در برابر ریسک‌ها محافظت کنند.» در این رابطه ماه گذشته به‌دنبال افزایش نااطمینانی سرمایه‌گذاران پیرامون اقتصاد جهانی، قیمت فلز زرد با رشدی نجومی، بالاترین رکورد شش سال اخیر خود را به ثبت رساند.
 • تولید ۶ هزار و ۷۵۰ تن بذر

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به تولید ۶هزار و ۷۵۰تن بذر در کشت و صنعت های تحت پوشش سازمان تعاون روستایی اعلام کرده است که با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده، ظرفیت تولید انواع بذور اصلاح شده در واحدهای کشت و صنعت به بیش از ۱۹ هزار تن خواهد رسید. حسین شیرزاد در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان مرکزی تعاون اظهار کرد: کشت و صنعت شهید رجایی دزفول با هدف استفاده از ظرفیت‌های قابل‌توجه ارقام خارجی برتر با همکاری شرکت امریکن ژنتیک (یونانی - ایتالیایی) اقدام به آزمایش‌‌های سازگاری ارقام و کشت میزان ۴۰ هکتار بذر والدین برای تولید حدود ۶۰ بذر ذرت هیبرید خالص کرده است که البته با‌ برنامه‌ریزی‌های مدون میان‌مدت، این میزان، تا سقف هزار تن بذر ذرت هیبرید قابل افزایش است. شیرزاد با اشاره به تولید ۵ هزار تن بذر گندم ارقام گرمسیری در تمام طبقات بذری در کشت و صنعت شهید رجایی دزفول اظهار کرد: در صورت اعلام نیاز استان‌های مختلف در کشور افزایش این ظرفیت تا حدود ۱۵ هزار تن نیز امکان‌پذیر بوده است.
 • اعتراض جدید به شیوه اصلاح قانون تجارت

  دنیای‌اقتصاد: پس از اعتراض‌های اخیر پارلمان اقتصاد به روند تصویب کتاب اول قانون تجارت، در جدیدترین گام، مجمع کارآفرینان و انجمن‌های تخصصی با نگارش نامه‌ای به شورای‌عالی هماهنگی سران اقتصادی سران سه قوه و با بیان برخی ملاحظات، شیوه بازنگری قانون مزبور به شکلی فعلی را مورد انتقاد قرار دادند. مطابق اظهارات نمایندگان تشکل‌ها،تصویب لایحه تجارت با رویکرد فعلی حاکم بر آن، نمی‌تواند به اصلاح و کارآمدسازی فضای کسب‌وکار اقتصادی کشور منجر شود، بلکه حتی اجرای قراردادها را متزلزل خواهد کرد. از سوی دیگر، افزایش ریسک مبادلات به‌دلیل تفسیرپذیر بودن قانون، افزایش هزینه مبادله به ‌تبع افزایش ریسک مبادلات، ایجاد سونامی پرونده‌های قضایی به‌دلیل استفاده از عبارات مبهم و همچنین ایجاد آشفتگی در محیط کسب‌وکار به‌دلیل تغییر رویه‌ها، از دیگر تبعات روند فعلی به حساب می‌‌آید. از سوی دیگر با توجه به موارد مذکور و همچنین عدم مشورت با فعالان حوزه تولید کشور، انجمن‌های صنفی و کارشناسان اقتصادی، این دغدغه برای فعالان وجود دارد که کتب بعدی قانون تجارت نیز دارای آسیب‌های دیگری باشد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر