آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۷۱۲

 • ۱۹سرعت‌گیر در مسیر تجارت

  دنیای اقتصاد: نظرخواهی از ارباب‌رجوع‌های گمرک درخصوص مشکلات موجود در این دستگاه اجرایی، بیانگر وجود ۱۹ گره گمرکی در مسیر تجارت خارجی است. اگرچه گمرک به خودی خود نه سیاست‌گذار است و نه تصمیم‌گیر؛ اما بخشی از مشکلات احصا شده به ساختار داخلی این دستگاه برمی‌گردد. همچنین بوروکراسی‌های اداری در ایران این دستگاه را نیز به خود آلوده کرده و بخشی از مشکلات به دلیل ازدیاد بوروکراسی است.
 • شراکت اشخاص در اموال

  علیرضا صالحی / قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی / قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در این نوشتار به بحث شرکت به معنای شراکت اشخاص در اموال می‌پردازیم و سعی بر آن است که انواع شراکت و احکام راجع‌به آنها را در چندین شماره شرح دهیم. بر اساس مواد ۵۷۱ تا ۵۷۴ قانون مدنی، شرکت به دو نوع کلی غیرعقدی و عقدی تقسیم می‌شود که هر یک نیز دارای تقسیماتی است.
 • انتصاب دبیرکل جدید اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران طی حکمی محمدرضا رمضانی را به‌عنوان دبیر کل اتاق ایران منصوب کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، غلامحسین شافعی، پس از پذیرش استعفای علیرضا اشرف، در حکمی دبیر کل جدید اتاق ایران در دوره نهم را تعیین کرد تا بر این اساس محمدرضا رمضانی به‌عنوان دبیرکل اتاق ایران فعالیت خود را آغاز کند. رئیس اتاق ایران یکشنبه هفته جاری، با استعفای علیرضا اشرف دبیرکل اتاق ایران در دوره هشتم، موافقت کرده بود. محمدرضا رمضانی، پیش ‌از این سال‌ها به‌عنوان معاون امور مجلس اتاق ایران فعالیت داشت. در حکم رئیس اتاق ایران برای رمضانی تصریح شده است: «با عنایت به تعهد و تجارب ارزنده جنابعالی به موجب این حکم به‌عنوان دبیر کل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران منصوب می‌شوید. امیدوارم با همکاری و تعامل با کلیه ارکان اتاق ایران و همچنین معاونان، مدیران و کارکنان بیش از پیش موفق و موید باشید.»
 • همکاری گمرک و نمایشگاه بین‌المللی برای تامین تجهیزات

  دنیای اقتصاد: گمرک و شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران با هدف تامین تجهیزات مورد نیاز تولید‌کنندگان همکاری خواهند کرد. به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران، بهمن حسین زاده، مدیرعامل شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی ایران از همکاری گمرک با این شرکت به منظور تامین تجهیزات مورد نیاز تولید‌کنندگان در سال رونق تولید خبر داد.
 • برنامه افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام وزیر صنعت،معدن و تجارت در امور بازرگانی اعلام کرد که افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در دستور کار شورای‌ عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفته است. به گفته حسین مدرس خیابانی، با توجه به لزوم حمایت دولت از صادرات غیرنفتی در شرایط تحریم، موضوع افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات در قالب ارزی در دستور کار شورای ‌عالی توسعه صادرات غیرنفتی قرار گرفت.
 • قیمت تخم‌مرغ پایین‌تر از نرخ مصوب

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران میهن از کاهش قیمت تخم‌مرغ به ۲ هزارتومان پایین‌تر از نرخ مصوب خبر داد و گفت: قرار است از روز چهارشنبه دولت قیمت خرید محصول مازاد را به ۶۵۰۰ تومان افزایش دهد. رضا ترکاشوند شرایط بازار تخم‌مرغ را نامطلوب توصیف کرد و گفت: قیمت مصوب هرکیلوگرم تخم‌مرغ از سوی دولت ۷۷۴۰ تومان بوده است، این در حالی است که میانگین قیمت این کالا درب مرغداری درحال حاضر به کیلویی ۵۵۰۰ تا ۵۶۰۰ تومان رسیده و حدود ۲۰۰۰ تومان پایین‌تر از نرخ مصوب عرضه می‌شود. وی با بیان اینکه از حدود دو الی سه هفته قبل شرکت پشتیبانی امور دام برای ایجاد تعادل در بازار و جلوگیری از زیان بیشتر تولیدکنندگان اقدام به جمع آوری تخم‌مرغ مازاد با قیمت کیلویی ۶ هزارتومان در بازار کرده است، گفت: با پیگیری‌هایی که انجام دادیم قرار است از حدود دو روز آینده این شرکت هر کیلوگرم تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان را ۶۵۰۰ تومان خریداری کند.

بیشتر