آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۹

 • آوانس صادراتی به دو گروه

  دنیای اقتصاد: دو تصمیم جدید برای تجارت اتخاذ شد. براساس تصمیم اول، متولیان تجاری با هدف ایجاد گشایش برای ورود کالاهای گروه چهارم‌ (ممنوعه‌های‌ وارداتی)، مجوز جدیدی را صادر کردند. مطابق این مجوز، تمام کالاهای گروه چهارم که قبل یا بعد از تاریخ ممنوعیت ‌ورود، فرآیند تامین ارز خود را طی کرده‌اند، از امکان ترخیص برخوردارند. همچنین دو گروه «خشکبار»‌ و ‌«صنایع‌دستی» مشمول آوانس صادراتی شدند. رئیس کل بانک مرکزی وعده داده که اگر صادرکنندگان این دو گروه به نیمی از تعهدات ارزی‌شان عمل کنند، با تایید مجوز واردات مورد نیاز استان مربوطه، مجوز بیش از ۳۰درصد برای واردات در مقابل صادرات را خواهند گرفت.
 • حق‌الوکاله وکیل

  علیرضا صالحی/ قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران یوسف یعقوبی/ قاضی دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در ادامه بحث وکالت ۱، در این نوشتار به موضوع حق‌الوکاله وکیل می‌پردازیم. وکالت ممکن است مجانی باشد یا با اجرت. در عقد وکالت لازم نیست اجرت وکیل تعیین شود، زیرا عقد وکالت از عقود معوض نیست. در صورتی‌که در وکالت، مجانی یا با اجرت بودن آن تصریح نشده باشد، چنین برداشت می‌شود که با اجرت باشد، زیرا عمل انسان محترم و ارزشمند است. حق‌الوکاله وکیل تابع قرارداد بین طرفین، اعم از آنکه مطابق قانون، مقرراتی بر آن حاکم باشد (مانند آیین‌نامه تعرفه حق‌الوکاله وکلای دادگستری) یا نباشد، تابع قرارداد خصوصی بین طرفین است. اگر نسبت به حق‌الوکاله یا مقدار آن قرارداد نباشد، تابع عرف و عادت است و اگر عادت مسلمی نباشد، وکیل مستحق اجرت‌المثل است. چنانچه طرفین در تعیین حق‌الوکاله توافقی نداشته باشند، به‌وسیله کارشناس معین می‌شود، چه برای رفع اختلاف به دادگاه مراجعه کرده باشند، چه نکرده باشند.
 • آغاز واگذاری بنادر کوچک به بخش‌خصوصی تا ۲ ماه دیگر

  دنیای اقتصاد: معاون سازمان بنادر و دریانوردی می‌گوید: ۴۸ بندر کوچک در ایران داریم که از دو ماه دیگر واگذاری آنها به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری آغاز می‌شود. محمدعلی حسن‌زاده‌محمدی از آغاز مراحل اجرایی واگذاری بنادر کوچک به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری تا دو ماه آینده خبر داد و گفت: پایش بنادر کوچک از نظر فنی و زیرساخت‌های موردنیاز آنها را آغاز کردیم که به‌زودی به پایان می‌رسد و پس‌ازآن، می‌توانیم اعلام کنیم هریک از بنادر کوچک به چه زیرساخت‌ها و الزامات فنی برای تبدیل شدن به بنادر اقتصادی کوچک نیاز دارند. او افزود: ۴۸ بندر کوچک در ایران داریم که به غیر از چند بندر، بقیه آنها در سواحل جنوبی هستند که باید به‌زودی تکلیف واگذاری آنها به بخش‌خصوصی برای سرمایه‌گذاری و توسعه بنادر روشن شود.
 • تعیین بازارهای صادراتی استان‌های منطقه ۳

  دنیای اقتصاد: سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در نشست تخصصی آمایشی منطقه ۳ کشور در استانداری همدان، گفت: بازارهای عراق، سوریه و لبنان، بهترین بازارها برای منطقه ۳ (کرمانشاه، ایلام، لرستان و همدان) است. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم در این نشست گفت: سال گذشته استان کرمانشاه ۵/ ۲ میلیارد دلار، ایلام ۷۰۶ میلیون دلار، همدان ۱۱۵ میلیون دلار و لرستان ۷۱ میلیون دلار در صادرات سهم داشتند، البته استان کرمانشاه در صادرات ۷۰ درصد رشد داشته اما در کل کشور سهم منطقه بسیار کم است.
 • کاهش ۷۰ درصدی تجارت با آمریکا

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار منتشر شده از سوی اداره آمار آمریکا نشان می‌دهد مبادلات تجاری این کشور با ایران در ۷ ماه نخست سال‌جاری میلادی افت ۷۰ درصدی داشته است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، مبادلات تجاری دو کشور در ۷ ماه نخست سال میلادی گذشته بالغ بر ۱/ ۱۶۰ میلیون دلار بوده که این رقم در مدت مشابه امسال به ۴۹ میلیون دلار کاهش یافته است. براساس این گزارش صادرات آمریکا به ایران در ماه‌های ژانویه تا جولای امسال ۸/ ۴۷ میلیون دلار بوده است که این رقم نسبت به مدت مشابه سال قبل افت ۵۱ درصدی داشته است. آمریکا در ماه‌های ژانویه تا جولای ۲۰۱۸ بالغ بر ۸/ ۹۷ میلیون دلار کالا به ایران صادر کرده بود. واردات آمریکا از ایران در ۷ ماه نخست امسال نیز با کاهش ۹۸ درصدی به ۲/ ۱ میلیون دلار رسیده است. در مدت مشابه سال قبل واردات آمریکا از ایران ۳/ ۶۲ میلیون دلار بوده است. مبادلات تجاری ایران و آمریکا حجم ناچیزی از کل تجارت دو کشور را تشکیل می‌دهد. ایران در میان مقاصد صادراتی آمریکا رتبه ۱۵۸ و در میان منابع وارداتی این کشور رتبه ۲۰۲ را به خود اختصاص داده است. براساس این گزارش در هفتمین ماه سال‌جاری میلادی ۳/ ۶ میلیون دلار کالا از آمریکا به ایران صادر و ۲/ ۰ میلیون دلار کالا از ایران وارد شده است.

بیشتر