آرشیو روزنامه شماره ۴۶۹۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۹۸

  • کوچ آمریکایی از چین به هند

    دنیای اقتصاد: همزمان با بالا گرفتن جنگ تجاری بین دو غول اقتصادی دنیا در هفته گذشته، دونالد ترامپ به شرکت‌های آمریکایی دستور داد به دنبال راهی برای خارج کردن فعالیت‌های خود از چین باشند. اگرچه رئیس‌جمهوری آمریکا به‌طور قانونی نمی‌تواند شرکت‌ها را فورا مجبور به ترک چین کند، اما جدیدترین خبرها حاکی از این است که فرآیند کوچ آنها آغاز شده است. هند مقصدی است که حدود ۲۰۰شرکت آمریکایی برای خروج سرمایه‌هایشان از چین، انتخاب کرده‌اند. ارزیابی مجمع مشارکت استراتژیک آمریکا-هند نشان می‌دهد این شرکت‌ها می‌توانند بیش از ۲۱میلیارد دلار سرمایه به اقتصاد هند تزریق کنند.
  • حذف سود بازرگانی برخی اقلام کالایی

    دنیای اقتصاد: حذف ارز مرجع برخی کالاها در ماه‌های اخیر که رشد قیمت این کالاها را به همراه داشت موجب شد تا در راستای کاهش قیمت این قلم کالاها، صفر شدن سود بازرگانی محصولاتی همچون حبوبات، چای خشک و... در دستور کار هیات دولت قرار گیرد. رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با اعلام این خبر اعلام کرد:‌ پیشنهادی در هیات دولت مبنی بر صفر شدن سود بازرگانی این کالاها مطرح شد و به تصویب رسید که هدف آن کاهش قیمت کالاهای یادشده است و پیش‌بینی می‌شود در آینده نزدیک بر کاهش قیمت این اقلام تاثیرگذارد.
  • قطر فرصت تجاری بزرگ ایران

    گروه بنگاه‌ها: سابقه تاریخی مراودات تجاری نشان می‌دهد، کشورهای عربی می‌توانند یکی از بهترین بازارهای صادراتی ایران باشند، اما طی سال‌های اخیر به دلیل برخی مسائل این روابط‌ تجاری تضعیف شده است. این در حالی است که فرصت‌های تجاری برای این مبادلات همواره پابرجاست به خصوص بعد از تحریم تجاری قطر از سوی کشورهای عربی این فرصت برای ایران فراهم شده است، بر همین اساس به دنبال تشکیل اتاق ایران و قطر در دی‌ماه سال گذشته برنامه‌ریزی و شرایط بهره‌برداری از این فرصت هرچند با تاخیر، اما فراهم شد.

بیشتر