آرشیو روزنامه شماره ۴۶۸۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۸۶

 • شرح حال تجارت در آغاز تابستان

  دنیای اقتصاد: تصویر تجارت خارجی چهار ماهه سال ۹۸ مشخص شد. آمار مقدماتی تجارت خارجی کشور در چهار ماه منتهی به تیر ماه امسال در قالب گزارشی که از سوی وزارت صمت با عنوان «وضعیت شاخص‌های بخش صنعت، معدن وتجارت» به ریاست جمهوری ارائه شده، منتشر شد. آمار و ارقام اعلام شده حاکی از آن است که حجم تجارت خارجی کشور در این دوره زمانی (‌به لحاظ ارزشی) رقمی نزدیک به ۲۹میلیارد دلار بوده است. بر این اساس، سهم واردات از سبد تجارت خارجی چهار ماه منتهی به تیرماه ۱۴میلیارد و ۳۱۰میلیون دلار و سهم صادرات ۱۴میلیارد و ۶۰۵میلیون دلار به ثبت رسیده است تا تراز تجاری کشور در این مدت، ۲۹۵ میلیون دلار مثبت باشد.
 • لنگر جنگ تجاری بر دوش خانوار‌های آمریکا

  دنیای اقتصاد: درحالی که دونالد ترامپ و مشاورانش تاکید دارند که جنگ تجاری با چین، هیچ‌گونه تهدید و لطمه‌ای را متوجه مصرف‌کنندگان آمریکایی نخواهد کرد، اما کارشناسان نظر دیگری دارند. چنان‌که بر اساس اعلام جی‌پی مورگان، بزرگ‌ترین بانک آمریکا و شرکت چندملیتی خدمات مالی، تاکنون نیز تعرفه‌های اعمال شده بر کالاهای وارداتی چین به آمریکا، به‌طور سالانه برای هر خانوار آمریکایی، ۶۰۰ دلار آب می‌خورد و این رقم درصورتی که ترامپ به وعده خود برای اعمال تعرفه‌ها بر ۳۰۰ میلیارد دلار دیگر از اقلام چینی عمل کند، به یک هزار دلار در هر سال خواهد رسید.
 • تخفیف گمرکی برای جابه‌جایی کالا از بنادر کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون امور بندری و مناطق ویژه اقتصادی سازمان بنادر و دریانوردی از ارائه تخفیف ۲۰ درصدی گمرکی به کالاهایی که از طریق بنادر کوچک انجام شود خبر داد. به گزارش سازمان بنادر و دریانوردی، محمدعلی حسن‌زاده با اشاره به اینکه بنادر کوچک، بنادری هستند که امکان پهلودهی شناورهای بین ۵۰۰ تا هزار تنی را دارند گفت: این بنادر مجهز به موج‌شکن، محوطه نگهداری کالا و مواردی ازاین ‌دست بوده و مجموعه عوامل حاکمیتی از جمله سازمان بنادر و دریانوردی و گمرک در آنجا مستقرند.
 • اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری تصویب شد

  دنیای اقتصاد: در جلسه روز گذشته هیات وزیران اساسنامه سازمان هواپیمایی کشوری به تصویب رسید. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، این اساسنامه به منظور «ارتقای ایمنی و کیفیت خدمات حمل و نقل هوایی» و«ناوبری هوایی و فرودگاهی» تهیه شده و به تصویب ستاد آیین‌نامه‌ها، دستورالعمل‌ها و اسناد راهبردی نیز رسیده است. بر اساس این اساسنامه، سیاست‌‌گذاری، برنامه‌ریزی و تنظیم مقررات در زمینه‌های فنی،اقتصادی، بازرگانی داخلی و بین‌المللی حمل و نقل هوایی کشور و همین طور ایمنی پروازها و بهبود کیفیت خدمات مسافر و بار و محموله‌های پستی و توسعه آنها و اجرای تعهدات، مقررات، استانداردها، الزامات و توصیه‌های مقرر شده توسط سازمان بین‌المللی هواپیمایی کشوری (ایکائو) در کلیه امور هوانوردی کشوری و همچنین، نظارت بر کلیه فعالیت‌های هواپیمایی کشوری از‌جمله مهم‌ترین وظایف و اختیارات این سازمان است.

بیشتر