آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۹

 • واگذاری مجوز ارزی ۱۱۶ قلم کالا

  دنیای اقتصاد: جزئیات لیست کالاهایی که برای دریافت ارز بعد از تعلیق قانون انتزاع، به مجوز وزارت صنعت، معدن و تجارت نیاز دارند، منتشر شد. با انتقال اختیارات بخش بازرگانی از وزارت جهاد کشاورزی به وزارت صنعت، معدن و تجارت حال مجوز ارزی ۱۱۶ کد تعرفه‌ای نیز به وزارت «صمت» منتقل شده تا به این طریق این وزارتخانه عملا عهده‌دار تنظیم بازار شود.
 • پرداخت ثمن از طرف وکیل به موکل

  علیرضا صالحی- یوسف یعقوبی/ قضات دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در انجام معاملات، کسی که معامله می‌کند، آن معامله برای خود شخص محسوب است، مگر اینکه در موقع عقد، خلاف آن را تصریح کند یا بعد، خلاف آن ثابت شود. در این صورت، ممکن است طرفین یا یکی از آنها به وکالت از غیر اقدام کنند و نیز ممکن است که یک نفر به وکالت از طرف متعاملین، این اقدام را به عمل آورد. از این‌رو، هر یک از متعاملین می‌تواند امور مربوط به آن معامله را به دیگری وکالت دهد. مطابق ماده ۶۵۶ قانون مدنی «وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می‌کند.» وکالت ممکن است به‌طور مطلق و برای تمام امور موکل باشد یا مقید و برای امر یا امور خاصی و وکالت باید در امری داده شود که خود موکل بتواند آن را به‌جا آورد؛ به‌طور مثال اگر شخصی فروش ملک خود و تحویل و تنظیم سند رسمی انتقال و اخذ ثمن را با تمام امور مربوط به دیگری وکالت دهد، وکیل می‌تواند در هنگام معامله و نوشتن قرارداد تصریح کند که معامله را به نام و برای دیگری انجام می‌دهد، که در این صورت تمام تعهدات وکیل به عهده موکل است.
 • اصلاح شرایط صدور محصولات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: محموله‌های صادراتی میوه‌وتره‌بار و محصولات غذایی در گمرکات استانی پس از صدور گواهی قرنطینه و تایید و ارزیابی ضوابط و شاخص‌های بسته‌بندی توسط وزارت جهاد و گمرکات باید اظهار شود. وزارت صنعت، معدن و تجارت در نامه‌ای به رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، شرایط جدید صادرات محصولات کشاورزی را اعلام کرد. در نامه سعید عباس‌پور، مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات وزارت صنعت، معدن و تجارت به میراشرفی، رئیس کل گمرک آمده است: به‌دلیل شرایط نقل‌وانتقال و هزینه‌های سربار در صادرات کالا و وجود زیرساخت‌های لازم در گمرکات حوزه‌های استانی، محموله‌های صادراتی میوه‌وتره‌بار و محصولات غذایی در گمرکات استانی پس از صدور گواهی قرنطینه و تایید و ارزیابی ضوابط و شاخص‌های بسته‌بندی توسط همکاران وزارت جهاد کشاورزی و گمرکات باید اظهار شود.
 • جزئیات نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت از نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی خبر داد. به گزارش خبرگزاری فارس محمدرضا کلامی درباره نحوه توزیع چای وارداتی با ارز دولتی گفت: سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان مکلف شده است تا قیمت چای وارداتی را با ارز ۴۲۰۰ تومانی احصا و اعلام کند. همچنین این سازمان مکلف شده است، فهرست موجودی و صاحبان محموله‌های چای ترخیص شده با ارز ۴۲۰۰ تومانی را به ستاد تنظیم بازار اعلام کند. وی افزود: مقرر شده این چای از طریق شبکه‌های مشخص توزیع، مانند هیات‌های مذهبی برای مصارف ماه‌های محرم و صفر، آموزش و پرورش، اتحادیه‌های کارمندی و کارگری یا فروشگاه‌های زنجیره‌ای توزیع شود که به‌زودی در رابطه با آن اطلاع‌رسانی انجام می‌شود. کلامی اظهار کرد: تمام ترخیص‌کنندگان محموله‌های چای با ارز ۴۲۰۰ نیز برای رفع تعهد ارزی خود مکلف به اخذ قیمت مصوب از سازمان حمایت و شبکه توزیع از دبیرخانه کارگروه تنظیم بازار با درج قیمت مصوب روی کالا هستند. در ضمن کالای چای به فهرست کالاهای مشمول توزیع برای مصارف هیات‌های مذهبی در ایام محرم و صفر علاوه بر برنج، روغن، شکر، گوشت قرمز و مرغ اضافه شده است.
 • بخشنامه جدید گمرکی برای صادرات

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر صادرات گمرک، در بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی با اشاره به مشاهده برخی موارد در گمرکات داخلی و گمرکات مرزی خروجی به‌منظور جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی تاکید کرد: گمرکات اجرایی مبدا صادرات، مراحل رویه صادرات را وفق بخشنامه‌های پیشین گمرک، به دقت اجرا کرده و از واگذاری یا محول کردن تمام یا بخشی از وظایف خود (از قبیل ارزیابی کالا، بررسی کالا توسط ایکس‌ری و اخذ مجوزهای قانونی برای مسیرهای سطح دو و سه) به گمرکات مرز خروج جدا خودداری کنند.
 • معرفی اعضای کمیسیون‌های تخصصی اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: دبیرخانه کمیسیون‌های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با انتشار اطلاعیه‌ای اعضای کمیسیون‌های اتاق در دوره نهم را معرفی کرد. بر این اساس ۱۸ کمیسیون تخصصی اتاق ایران عبارتند از: انرژی، احداث و خدمات فنی و مهندسی، بازار پول و سرمایه، تسهیل تجارت و مدیریت واردات، توسعه صادرات غیرنفتی، حقوقی و حمایت‌های قضایی و مقرراتی، حمل‌ونقل و لجستیک، صنایع، فناوری و ارتباطات، کسب‌وکارهای دانش‌بنیان، کشاورزی و صنایع وابسته، گردشگری و کسب‌وکارهای وابسته، محیط‌زیست و توسعه پایدار و آب، مالیات، کار و تامین اجتماعی، معادن و صنایع معدنی، بازرگانی داخلی، اقتصاد کلان و مسوولیت اجتماعی و حاکمیت شرکتی. تکلیف هیات‌رئیسه این کمیسیون‌ها در نخستین نشست آنها مشخص خواهد شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر