آرشیو روزنامه شماره ۴۶۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۷۲

 • پاسخ رسمی به تفحص گمرکی

  دنیای اقتصاد: رئیس کل گمرک ایران به ملاحظات و ایرادات مطرح شده در گزارش اخیر مجلس درخصوص قاچاق کالا از مبادی رسمی و تخلفات گمرک پاسخ داده است. اواسط تیر ماه امسال فراکسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، گزارش مفصلی را در ارتباط با دور زدن‌های قانونی و تخلفاتی که منجر به قاچاق کالا شده است، تهیه کرد؛ گزارشی که در قالب نامه از سوی نمایندگان مجلس به رئیس دستگاه قضا ارسال شد. «قاچاق از طریق اظهار خلاف واقع در سامانه جامع گمرکی و جعل اسناد»، «قاچاق به‌صورت صادرات صوری»، «قاچاق به‌صورت ترانزیت»، «قاچاق با جعل اسناد»، «قاچاق از طریق ناکارآمدی بعضی از دفاتر گمرکی»، ‌«قاچاق با تبانی در مورد خودروهای لوکس خارجی» و «سوءاستفاده از کارت‌های یک‌بار مصرف» بخشی از مهم‌ترین محور‌هایی بود که نمایندگان مجلس در ذیل آنها به دسته‌بندی تخلفات گمرکی و تجاری پرداختند و در ارتباط با هر کدام توضیحاتی را ارائه کردند.
 • فراز و فرود تجارت در بهار

  دنیای‌اقتصاد: بالاخره گمرک آمارهای تجارت خارجی را به‌روز کرد. البته آمارها مربوط به سه ماه بهار بوده و هنوز آمار تیرماه روی پورتال گمرک قرار نگرفته است. پس از آنکه گمرک از ارائه آمار تجارت خارجی کشور امتناع کرد، آمارهای صادرات و واردات از طریق منابعی به‌جز گمرک که مسوولیت اصلی انتشار آنها را برعهده دارد، منتشر شد. اما حال این منبع رسمی بعد از دو ماه آمارهای خود را به‌روز و تجارت خارجی در فصل بهار را اعلام کرده است.
 • خشم اژدها در برابر آمریکا

  دنیای اقتصاد: جنگ تجاری دوباره از سرگرفته شده است. به‌دنبال اعلام ترامپ مبنی بر وضع تعرفه ۱۰ درصدی بر ۳۰۰ میلیارد دلار از واردات محصولات چینی، روز جمعه مقامات چینی با انتقاد شدید از این تصمیم آمریکا مدعی شدند پکن آمادگی کامل را برای جنگیدن دارد. در این رابطه سخنگوی وزارت بازرگانی چین در بیانیه‌ای ضمن اشاره به اینکه چین اقدامات تلافی‌جویانه لازم را اتخاذ خواهد کرد افزوده است تمام پیامدهای این اقدام متوجه دولت آمریکا خواهد بود.
 • آخرین آمارها از تخصیص ارز انواع کاغذ

  دنیای اقتصاد: مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صنعت، معدن و تجارت به ارائه جزئیاتی از آمارهای ثبت‌سفارش، تخصیص ارز دولتی و نیمایی به انواع کاغذ و مواد اولیه مرتبط با آن پرداخت. محمدرضا کلامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آمار واردات کاغذ در سال‌جاری اظهار کرد: براساس آمار واردات کالاهای اساسی، از ابتدای امسال تا ۲۲ تیر ماه، میزان ثبت‌سفارش مواد اولیه کاغذ و ثبت‌سفارش انواع کاغذ بیش از ۱۷۷ میلیون دلار بوده است.
 • تنوع‌بخشی به صادرات از شاخه سینما

  ایسنا: سازمان توسعه تجارت با سازمان امور سینمایی تفاهم‌‌نامه همکاری امضا کردند. این تفاهم‌نامه که از سوی محمدرضا مودودی و حسین انتظامی نهایی شد، به مدت سه سال اجرایی می‌شود و پس از آن در صورت توافق دو طرف تمدید خواهد شد. براساس متن این تفاهم‌نامه، سازمان توسعه تجارت تعهد می‌دهد که با هدف تقویت برند ایران کمک‌های لازم برای ارائه محصولات فرهنگی و تصویری ایرانی به بازارهای جهانی را فراهم و شرکت‌های موجود در این حوزه را توانمند کند.
 • وعده تسهیلات جدید به چایکاران

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان چای کشور پیش‌بینی کرد امسال حدود ۱۸ میلیارد تومان تسهیلات از صندوق تخصصی چای به چایکاران و کارخانه‌های فرآوری پرداخت شود.
 • راه‌اندازی خط حمل‌‌ونقل یخچالی از جاسک به عمان

  دنیای اقتصاد: رایزن بازرگانی ایران در عمان گفت: برای نخستین بار و در راستای توسعه و تقویت زیرساخت‌های حمل‌‌ونقل میان جمهوری اسلامی ایران و عمان، خط حمل‌‌ونقل دریایی یخچالی راه‌اندازی می‌شود. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، عباس عبدالخانی، با اعلام این خبر اظهار کرد: خط حمل‌‌ونقل یخچالی از طریق دریا برای حمل کالاهای سریع الفساد مانند میوه‌جات از بندر جاسک به بنادر عمان راه‌اندازی می‌شود. وی افزود: در این خط حمل‌‌ونقل، که توسط شرکت بخش‌خصوصی ایرانی ایجاد شده است، تریلی یخچالی حامل میوه روی شناور قرار گرفته و در میدان تره‌بار مسقط تخلیه خواهد شد. پیش از این، حمل میوه‌های ایرانی به‌صورت غیرمستقیم و از طریق شارجه صورت می‌گرفت و اکنون با راه‌اندازی خط مستقیم حمل میوه به بازار عمان، به‌دلیل رقابتی‌تر و سریع‌تر شدن انتقال، شاهد افزایش صادرات این محصول به بازار عمان خواهیم بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر