آرشیو روزنامه شماره ۴۶۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۶۴

 • معمای کمبود سرمایه بنگاه‌ها

  دنیای اقتصاد: چرا واحدهای تولیدی و صنعتی با کاهش نقدینگی و سرمایه در گردش دست به گریبانند؟ آسیب‌شناسی‌ عملکرد واحدهای صنعتی نشان می‌دهد دو گروه از عوامل بر میزان رقابت‌پذیری بنگاه‌ها و در نتیجه نیاز آنها به سرمایه در گردش موثر است: «عوامل درون بنگاهی ناشی از ساختار نامناسب واحدهای تولیدی» و «عوامل پیرامونی و محیطی خارج از اختیار بنگاه».
 • احیای متفاوت وزارت بازرگانی

  دنیای اقتصاد: شورای‌عالی اقتصادی سران قوا مصوب کرد تا برخی از اختیاراتی که در زمینه بازرگانی بر عهده وزارت جهاد کشاورزی بود، به وزارت «صمت» بازگردد. با این تصمیم عملا تمام فعالیت‌های بازرگانی در یک‌جا متمرکز می‌شود و قائم‌مقام وزیر صمت در امور بازرگانی همه این اختیارات را برعهده دارد. اقدام صورت‌گرفته در حالی است که پیش از این زمزمه‌های احیای وزارت بازرگانی مطرح بود؛ موضوعی که از حدود دو سال گذشته به‌صورت جدی در دستور کار دولت بود. به نظر می‌رسد با این تصمیم جدید، وزارت بازرگانی به شیوه متفاوتی احیا شده است.
 • سکوی پرش جدید برای صادرات غیرنفتی

  دنیای اقتصاد: از نگاه ناظران در فضای جدید مناسبات تجاری ایران، قاره آفریقا یکی از ظرفیت‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری و رشد صادرات محسوب می‌شود. «جمعیت بیش از یک میلیارد نفری»، «سهم ۵۰۰ میلیارد دلاری از مبادلات تجاری جهان» و «ظرفیت‌های متنوع تولیدی و گردشگری برای سرمایه‌گذاری» از جمله مولفه‌هایی است که اهمیت بازار آفریقا را برای فعالان اقتصادی آشکار می‌کند.
 • آخرین اخبار در مورد چای

  دنیای اقتصاد: روز گذشته دو خبر در مورد چای منتشر شد که یکی آخرین خبر از خرید تضمینی چای بود و دیگری آخرین خبر از قیمت این محصول در بازار. بر اساس گزارش وزارت جهاد کشاورزی، از ابتدای فصل برداشت تاکنون، ۶۹ هزار و ۳۸۷ تن برگ سبز چای به ارزش ۲۰۸ میلیارد تومان از چایکاران خریداری شده است. رئیس سازمان چای کشور با اعلام این مطلب افزود: تاکنون ۸۲ درصد مطالبات چایکاران بالغ بر ۱۷۰ میلیارد تومان پرداخت شده و بقیه به مرور تسویه می‌شود. همچنین ۷۰ درصد کل برگ سبز چای برداشت شده حدود ۵۰ هزار و ۸۳۵ تن، درجه یک و ۳۰ درصد دیگر معادل ۱۹ هزار تن، درجه دو است.

بیشتر