آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۵۷

 • نمره صفر پژوهش‌های دولتی

  دنیای‌اقتصاد: معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در جمع فعالان اقتصادی از پژوهشگاه‌های دولتی و ناکارآمدی‌شان انتقاد کرد. به گفته سورنا ستاری، ما فکر می‌کردیم پژوهش موضوعی است که دولت باید برای آن هزینه کند. پژوهشی که صرفا با پول دولت هزینه شود، هیچ محصولی ندارد. در واقع از پژوهشگاه‌های دولتی که با پول دولت تاسیس می‌شود و حقوق دولتی می‌گیرند، انتظار محصول داشتیم؛ این تفکر اشتباه است. او همچنین تقابل بین تجارت سنتی با استارت‌آپ‌ها را بی‌نتیجه خواند و گفت: استارت‌آپ‌ها برنده بی‌چون و چرای این میدان هستند.
 • چالش تصویب توافق آمریکا-مکزیک-کانادا

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه دونالد ترامپ و مشاوران ارشد او همه توان خود را به‌کار بستند تا کنگره توافق تجاری با کانادا و مکزیک را تصویب کند. قرار است مقامات تجاری ارشد دولت ترامپ در هفته جاری با قانونگذاران دموکرات کنگره بار دیگر نشست داشته باشند.
 • تشدید جنگ تجاری اروپا با آمریکا

  دنیای اقتصاد: دو تن از مقامات اروپایی خبر داده‌اند که این اتحادیه انتظار دارد سازمان تجارت جهانی به آمریکا چراغ سبز نشان دهد و با تعرفه‌هایی که کالاهایی به ارزش بین ۵ تا ۷ میلیارد دلار را هدف قرار می‌دهد، در یک مجادله ۱۴ ساله تجاری، اروپا را بازنده کند.
 • احتمال تجارت ایران و ارمنستان با ارزهای رایج دو کشور

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ارمنستان گفت: به‌دنبال تجارت با ارزهای رایج دو کشور یعنی ریال و درام هستیم و پیشنهاد تاسیس موسسه مالی اعتباری خارج از سیستم قوانین بانکی را به رئیس‌جمهوری ارمنستان ارائه کرده‌ایم.
 • تعیین اعضای اصلی کمیته ارزی اتاق ایران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در حکمی اعضای اصلی کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران را تعیین کرد. به گزارش روابط‌عمومی کنفدراسیون صادرات ایران، با حکم غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اعضای کمیته ارزی اتاق بازرگانی ایران مشخص شدند. بر این اساس محمدرضا انصاری، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران به‌عنوان رئیس کمیته ارزی و محمد لاهوتی، رئیس کنفدراسیون صادرات ایران و عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، به‌عنوان عضو این کمیته انتخاب شدند. دوره قبلی برگزاری جلسات کمیته ارزی اتاق، دستاوردهایی از جمله ارائه پیشنهادهای مشخص برای اصلاح بخشنامه‌های ارزی دولت و نیز بررسی و رفع مشکلات صادرکنندگان در حوزه بازگشت ارزهای صادراتی و همچنین رفع تعهد ارزی را به همراه داشته است.
 • مدیرکل جدید دفتر مقررات صادرات و واردات منصوب شد

  خبرگزاری تسنیم: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی حکمی مدیرکل جدید دفتر مقررات صادرات و واردات را تعیین کرد. براساس این حکم، سعید عباسپور به‌عنوان مدیرکل جدید دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صمت منصوب شده است. پیش از عباس‌پور، سیدمهدی نیازی در این سمت فعالیت داشت. در دوران حضور نیازی در دفتر مقررات، رسوب کالا در گمرکات به‌عنوان مهم‌ترین چالش تجارت خارجی ظهور و بروز قابل‌توجهی داشت.
 • دست‌اندازهای ناوگان ریلی کشور

  گروه بنگاه‌ها: توسعه ناوگان ریلی کشور نیازمند کمک موسسات مالی به‌ویژه بانک‌های بزرگ کشور است. یوسف رحیمی، رئیس هیات‌مدیره شرکت آروین تبریز تولیدکننده قطعات و ادوات نقلیه ریلی با اعلام این مطلب در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» گفت: ما بخش‌خصوصی هستیم و معوقات بانکی نداریم و با توجه به اینکه واگن همیشه روی ریل قرار داشته و در اختیار راه‌آهن جمهوری اسلامی است، یک دارایی ثابت محسوب می‌شود، ولی متاسفانه بنگاه‌های ارائه‌کننده تسهیلات مالی، واگن را به‌عنوان وثیقه قبول نمی‌کنند.

بیشتر