آرشیو روزنامه شماره ۴۶۴۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۴۵

 • منـاظـره ارزی در شـورای گفت‌وگـو

  دنیای اقتصاد: شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در روز دوشنبه محلی برای مناظره بخش خصوصی و سیاست‌گذاران درخصوص بازگشت ارزهای صادراتی شد. مناظره‌ای که تقابل دیدگاه‌ها در آن واضح و شفاف بود. نماینده بانک مرکزی بر درستی موضع و تصمیمات این نهاد سیاست‌گذار اصرار می‌ورزید، اما سوی دیگر میز، فعالان بخش خصوصی بودند که انتقادات خود را از این تصمیمات از پشت میکروفن فریاد می‌زدند.
 • تهدید تجاری آمریکا علیه اروپا

  دنیای اقتصاد: تنها چند روز پس از دستیابی به یک آتش‌بس موقت در جنگ تجاری چین-آمریکا، دولت آمریکا روز دوشنبه در ادامه مجادله‌ای قدیمی بر سر یارانه‌های تخصیص یافته به هواپیماسازی اتحادیه اروپا، فشارها بر این اتحادیه را افزایش داد و تهدید کرد که بر ۴ میلیارد دیگر از کالاهای اتحادیه اروپا تعرفه وضع می‌کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» دفتر نماینده تجاری آمریکا فهرستی از کالاهای دیگری را که علاوه بر ۲۱ میلیارد دلار کالای اعلام شده در ماه آوریل مشمول تعرفه‌ها خواهند شد، ارائه کرده است. از جمله این کالاهای جدید می‌توان به زیتون و پنیر ایتالیایی اشاره کرد. دعوای اتحادیه اروپا و آمریکا در سازمان تجارت جهانی بر سر یارانه‌های اختصاص یافته به هواپیماسازی آمریکایی بوئینگ و رقیب اروپایی‌اش ایرباس، قدمتی ۱۵ ساله دارد.
 • افت شاخص مدیران خرید در چین، ژاپن و کره‌‌جنوبی

  دنیای اقتصاد: در ماه ژوئن، با افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین، تقاضای جهانی کاهش یافت و شاخص فعالیت کارخانه‌های چین، ژاپن و کره‌جنوبی، افت کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، در ماه ژوئن، با افزایش تنش‌های تجاری آمریکا و چین، تقاضای جهانی کاهش یافت و شاخص فعالیت کارخانه‌های چین، ژاپن و کره‌جنوبی، افت کرد. این جدیدترین شواهدی است که نشان می‌دهد اقتصاد جهان تحت فشار قرار دارد.
 • ستاد الحاق ایران به WTO دوباره فعال شد

  دنیای اقتصاد: معاون توسعه بازارهای صادراتی سازمان توسعه تجارت از دستور وزیر صنعت برای پیگیری الحاق ایران به سازمان تجارت جهانی خبر داد و گفت: ستاد الحاق ایران به WTO دوباره فعال شده است.
 • اتاق اصناف کشاورزی ایران تشکیل می‌شود

  خبرگزاری تسنیم: معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با ایجاد دبیرخانه شورای عالی نظارت بر نظام صنفی کشاورزی مقدمات ایجاد اتاق اصناف کشاورزی فراهم و این اتاق به‌زودی تشکیل می‌شود. حسین شیرزاد، مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی و معاون وزیر کشاورزی در نشست خبری افتتاح دبیرخانه مرکزی هیات نظارت بر اصناف کشور اظهار کرد: سیستم‌های نظارتی و کنترل درونی اصناف، اتحادیه و تشکل‌های کشاورزی از جمله وظایفی است که در این دبیرخانه دنبال می‌شود و در سطح ملی و استانی فعالیت‌های نظام صنفی کشاورزی را در بر می‌گیرد.
 • جنگ بی‌پایان تجاری

  دنیای اقتصاد: هر چند غول‌های اقتصادی دنیا برای آتش‌بس تجاری موقت توافق کرده‌اند، اما نااطمینانی‌ها توافق تجاری هنوز نیز خودنمایی می‌کند. چارلز لی، مدیر ارشد بورس و اتاق پایاپای هنگ‌کنگ در این رابطه می‌گوید: «پیامدهای جنگ تجاری آمریکا و چین بسیار گسترده‌تر از آن چیزی است که کسب‌وکارهای این دو کشور تاکنون تجربه کرده‌اند. پیش از اینکه این جنگ خاتمه یابد، باید پروسه‌ای بسیار طولانی طی شود.»

بیشتر