آرشیو روزنامه شماره ۴۶۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۳۸

 • تمدید حمایت از کسب‌وکارها

  دنیای اقتصاد: بسته حمایتی سازمان ملی استاندارد برای تسهیل محیط کسب‌وکار به پارلمان اقتصاد کشور ارسال شد. رئیس سازمان ملی استاندارد این بسته حمایتی را در قالب نامه‌ای با دو هدف «رونق و بهبود عملکرد بخش تولید» و «تسهیل صادرات و ورود کالاهای ضروری» به رئیس اتاق بازرگانی ایران ارسال کرده است. این بسته حمایتی که در مرداد ماه سال گذشته به تصویب رسید، اکنون با تمدید یکساله، مجددا در دستور کار سیاست‌گذار قرار گرفته و رئیس سازمان ملی استاندارد بر عملیاتی شدن کامل بند‌های آن تاکید کرده است.
 • خروج سرمایه صادرکنندگان سایه

  دنیای اقتصاد: متولی تجارت خارجی مخالف برخورد قضایی با صادرکنندگان است. این درحالی است که رئیس کل بانک مرکزی پیش از این اعلام کرده بود که ۱۵۰ شرکت و شخص حقیقی با ۴ میلیارد دلار صادرات حتی یک دلار هم به کشور برنگردانده‌اند که اسامی این شرکت‌ها و اشخاص حقیقی در اختیار قوه قضائیه قرار گرفته و پرونده‌های آنها در دستگاه قضا بررسی می‌شود، اما محمدرضا مودودی گفته است که اولا نباید چنین برخوردهایی اتفاق بیفتد، چراکه ممکن است برای صادرکنندگان خوشنام سوءبرداشت به‌وجود‌ آید.
 • راهکارهای تجاری در «پساخروج»

  محمد راستی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  اقدام یک‌جانبه ترامپ در خروج از برجام و اعلام تحریم‌های تجاری و اقتصادی این کشور علیه ایران، هرچند با هدف آسیب‌رساندن به اقتصاد ایران صورت گرفته است؛ اما این اقدام می‌تواند در سطح جهانی تبعات اقتصادی فراتری داشته باشد. علاوه بر آثار احتمالی این تحریم‌ها از جمله افزایش قیمت‌های انرژی و کاهش منافع شرکت‌های سایر کشورها به خصوص شرکای تجاری و اقتصادی ایران، کارکرد نهادهای مهم بین‌المللی از جمله سازمان ملل متحد و سازمان تجارت جهانی (WTO) نیز تضعیف شده است.
 • آخرین وضعیت واردات کالاهای اساسی

  دنیای اقتصاد: بررسی آمار تجارت خارجی کشور از ابتدای سال‌جاری تا ۲۵ خرداد نشان می‌دهد که برنج خارجی، ذرت، انواع دانه‌های روغنی (سویا)، دارو و تجهیزات و ملزومات ضروری پزشکی و کنجاله سویا، روغن‌های خوراکی نیمه جامد و مایع و خام، کره با بسته‌بندی بیش از ۵۰۰ گرم، جو و شکر خام، گوشت قرمز سرد، چای خشک، گوشت قرمز گرم و حبوبات به ترتیب بیشترین میزان واردات را طی این مدت داشته‌اند.
 • پرونده بهار پربارش بسته شد

  دنیای اقتصاد: ارزیابی‌ها نشان می‌دهد از مجموع ۳۳۳ میلی‌متر بارش ثبت‌شده در ۲۷۲ روز ابتدایی سال آبی جاری، ۱/ ۹۲ میلی‌متر سهم پاییز، ۹/ ۱۳۱ میلی‌متر سهم زمستان و ۱۰۹ میلی‌متر سهم بهار است. به گزارش خبرگزاری تسنیم، براساس آمار رسمی دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران، ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر ۹۷ تا سی‌ویکم خرداد ۹۸ (۲۷۲ روز ابتدایی سال آبی جاری) بالغ‌بر ۳۳۳ میلی‌متر است. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت (۸/ ۲۳۵ میلی‌متر) ۴۱ درصد افزایش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۷/ ۱۶۶ میلی‌متر) ۱۰۰ درصد افزایش نشان می‌دهد.

بیشتر