آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۲۲

 • تنظیم بازار پس از ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: بازار بدون دلار ۴۲۰۰تومانی تنظیم شد. این خبر را عباس قبادی، دبیر ستاد تنظیم بازار اعلام کرد. به گفته او، با وجود اینکه گوشت از سبد دریافت دلار ارزان خط خورد، اما قیمت آن در بازار بالاتر نرفت. جالب آنکه گزارش جدید مرکز آمار از قیمت اقلام پرمصرف خوراکی نشان می‌دهد بهای گوشت در دومین ماه سال با افت مواجه شده است. این در حالی است که در زمان دریافت ارز ارزان، قیمت گوشت و سایر کالاهایی که دلار ۴۲۰۰تومانی دریافت می‌کردند، روند صعودی داشت. در فروردین ماه، تورم ماهانه گوشت گاو بیش از ۸ درصد بود که در دومین ماه سال این نرخ منفی شد. صحبت‌های قبادی پس از گزارش هفته گذشته «دنیای‌اقتصاد» مبنی بر «اثر صفر حذف دلار ۴۲۰۰» دومین سند بی‌اثری دلار ارزان است. دبیر ستاد تنظیم بازار تایید کرده که تلاطم بازار گوشت فروکش کرده و تغییر ارز دولتی به ارز نیمایی تغییر چندانی بر بازار این قلم کالایی ایجاد نکرده است. در عین حال اجرای این سیاست در مورد گوشت، انگیزه برای واردات با هدف دریافت دلار ارزان را کم کرده است. کارشناسان معتقدند که سیاست‌گذار می‌تواند از تجربه حذف ارز ارزان گوشت قرمز به‌عنوان یک الگوی موفق استفاده کند و آن را به سایر کالاهای اساسی نیز تعمیم دهد.
 • پینگ‌پنگ تجاری پاندا و عقاب

  دنیای اقتصاد: اقدامات تلافی جویانه تجاری چین و آمریکا همچون ضربه‌هایی که بر توپ پینگ‌پنگ وارد می‌آید، با سرعت بی‌سابقه‌ای اجرایی می‌شوند تا جایی که این شتاب در برخی مواقع حتی از سرعت انتشار اخبار مرتبط در رسانه‌ها و پوشش خبری آنها پیشی می‌گیرد.
 • مذاکره برای همکاری‌های بین استانی میان ایران و اوکراین

  دنیای اقتصاد: سرگئی بوردیلیاک سفیر اوکراین در ایران با غلامحسین شافعی رئیس اتاق ایران در محل اتاق مشهد دیدار کرد. برنامه‌ریزی برای سفر هیات اوکراینی به ایران و همچنین مذاکره بر سر همکاری‌های منطقه‌ای میان دو کشور از مهم‌ترین مسائل مطرح شده در این دیدار بود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، شافعی در این دیدار، با اشاره به ظرفیت‌های موجود برای توسعه تعاملات اقتصادی میان بخش خصوصی و اتاق‌های بازرگانی دوکشور، بر بهره‌گیری از پتانسیل‌های مشترک در شکل‌دهی به حلقه روابط اقتصادی ایران و اوکراین تاکید کرد.
 • شکایت ایران به ایکائو از عدم سوخت‌رسانی به هواپیماهای ایرانی

  دنیای اقتصاد: معاون هوانوردی و امور بین‌الملل سازمان هواپیمایی کشوری خبر داد که موضوع عدم سوخت‌رسانی به شرکت‌های هواپیمایی ایرانی در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی به دبیرکل و رئیس شورای ایکائو (سازمان بین‌المللی هوانوردی غیرنظامی) منعکس شده است. مرتضی دهقان با اشاره به اشکالاتی که در سیستم سوخت‌رسانی به پروازهای ایرانی در برخی فرودگاه‌های بین‌المللی به‌وجود آمده است، گفت: متاسفانه تحریم‌های آمریکا علیه هواپیمایی کشوری برخلاف همه مقررات بین‌المللی و شعارهای بشردوستانه آمریکا و هم‌پیمانانش است. وی با بیان اینکه نوک حمله این تحریم‌ها مردمی هستند که از حمل‌ونقل هوایی استفاده می‌کنند افزود: هدف از این اقدامات قطع ارتباط مردم ایران با سایر کشورها و ملت‌ها است.
 • صدور مجوز خرید مرغ با هدف ایجاد تعادل در بازار

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران از صدور مجوز ستاد تنظیم بازار به شرکت پشتیبانی امور دام به منظور خریداری گوشت مرغ با هدف تنظیم ذخایر راهبردی و تعادل‌بخشی بازار طی ماه‌های آینده در کشور خبر داد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، سعید ممبینی افزود: یکی از وظایف ستاد مزبور بررسی شرایط قیمت و موجودی کالا در سطح بازار با تمرکز بر اقلام اساسی است. بدون شک با کاهش موجودی کالا در بازار قیمت‌ها برمدار افزایشی قرار می‌گیرد. عضو ستاد تنظیم بازار کشور گفت: سیاست‌ها و تصمیمات این ستاد باید متضمن حفظ حقوق مصرف‌کنندگان و همزمان تولیدکنندگان باشد. وی افزود: گوشت مرغ طی روزهای گذشته در بازار با افت قیمت مواجه شده و همین‌طور نگرانی‌های جدی برای تولیدکنندگان به‌وجود آورده است. ستاد با هدف حمایت از تولیدکنندگان داخلی گوشت مرغ و همچنین تنظیم ذخایر راهبردی کشور در حوزه مزبور مصوب کرد که شرکت پشتیبانی امور دام نسبت به خرید مرغ به نرخ امروز در بازار مبادرت ورزد. وی یادآور شد: شرکت پشتیبانی امور دام وظیفه ایجاد تعادل در بازار را دارد؛ یعنی به همان میزان که مدافع حقوق مصرف‌کنندگان است باید مدافع تولیدکنندگان هم باشد.
 • ابلاغ تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی سال۹۸

  دنیای اقتصاد: مدیرکل توافق‌نامه‌ها و توسعه بازار سازمان بنادر و دریانوردی از ابلاغ تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی بنادر بازرگانی به بنادر کشور خبر داد و اعلام کرد: تعرفه‌های خدمات بندری و دریایی پس از کار کارشناسی گسترده به تصویب رسید و جهت اجرا به کلیه بنادر ابلاغ شد.
 • مذاکره با افغانستان برای توسعه تجارت ایران

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت بر لزوم گسترش مراودات تجاری و افزایش صادرات کالاهای ایرانی به افغانستان تاکید کرد. به گزارش «شاتا»، رضا رحمانی در دیدار با سفیر ایران در افغانستان با اشاره به پیشینه تاریخی و اشتراکات فرهنگی دو کشور ایران و افغانستان افزود: ایران و افغانستان همواره مناسبات نزدیکی با هم داشته‌اند و مراودات تجاری نیز در این راستا میان دو کشور چشمگیر بوده است. وی با بیان اینکه بازار افغانستان مقصد تجاری مهمی برای کالاهای ایرانی به شمار می‌رود، تصریح کرد: افزایش صادرات به خصوص به کشورهای همسایه از برنامه‌های ما در حوزه تجارت خارجی است و افغانستان در این زمینه جایگاه ویژه‌ای دارد. وزیر صنعت، معدن و تجارت بر گسترش مراودات تجاری میان دو کشور تاکید کرد و گفت: از شرکت‌های صادراتی در این حوزه حمایت می‌کنیم. سفیر ایران در افغانستان نیز از تمایل تجار و بازرگانان دو کشور برای گسترش مبادلات تجاری خبر داد و گفت: ایران یکی از مهم‌ترین مقاصد وارداتی برای تامین کالاهای افغانستان است و کمک‌های فنی و مهندسی ایران برای ساخت زیرساخت‌ها در افغانستان نیز حوزه مهم دیگری است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر