آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۷

 • تهدید انتخاباتی ترامپ علیه چین

  دنیای اقتصاد: دونالد ترامپ چین را متهم به وقت‌کشی در مذاکرات تجاری دو کشور کرده و هشدار داده است در صورت پیروزی در انتخابات سال آینده و انتخاب مجدد به‌عنوان رئیس‌جمهوری آمریکا، سناریو‌های به مراتب بدتری در انتظار چینی‌ها خواهد بود. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، این تهدید ترامپ درحالی است که هفته گذشته وی تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چینی را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش داد، و مذاکرات دو طرف که در واشنگتن برگزار می‌شد نیز بی‌نتیجه پایان یافت.
 • سرگیجه قیمتی در بازار کالا

  دنیای اقتصاد: سرگیجه قیمتی در بازار کالا موجب شد تا در هم‌اندیشی نمایندگان اصناف و مسوولان وزارت «صمت» این معضل بررسی شود. متولیان تولید چندقیمتی بودن برخی از کالاها را تایید و از اصناف خواسته‌اند وارد گود شوند تا با آشفتگی قیمت‌ها مقابله کنند. در مقابل نمایندگان غیردولتی گلایه‌هایی را درخصوص دخالت برخی از دستگاه‌ها در کار بازرسان اصناف مطرح کرده و مقصر گرانی کالاها را عواملی غیر از اصناف می‌دانند. برآیند این نشست حاکی از این است که چنانچه اصناف بتوانند پای این کار بایستند، نیازی به نظارت تعزیرات و سازمان حمایت نخواهد بود.
 • ممنوعیت واردات برنج توجیه ندارد

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن واردکنندگان برنج معتقد است در سال‌های گذشته اعمال ممنوعیت واردات هر ساله هزینه‌ای معادل ۳۰۰ میلیون دلار به اقتصاد کشور تحمیل کرده‌است، چراکه تجار ایرانی در مقطعی که برنج جدید با مقدار بالا عرضه می‌شود در بازار بین‌المللی حضور ندارند و هنگام آزاد شدن واردات، حجم بالایی از تقاضا وارد بازار خارجی شده و به افزایش قیمت‌ها منجر می‌شود.
 • دلیل پرداخت ارز دولتی به ایرلاین‌های خارجی

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از سوی بانک مرکزی را توضیح داد. مقصود اسعدی سامانی در گفت‌وگو با «ایسنا» در مورد علت تخصیص دلار ۴۲۰۰ تومانی و نیز ارز نیمایی به شرکت‌های هواپیمایی خارجی از جمله امارات‌متحده‌عربی، قطر، اتریش، فرانسه، ترکیه، روسیه و آلمان اظهار کرد: این روال از زمان حضور شرکت‌های هواپیمایی خارجی که به ایران پرواز دارند و در داخل کشور بلیت‌فروشی می‌کنند وجود داشته و موضوع غیرقانونی نیست؛ چراکه این شرکت‌ها باید درآمد حاصل از فروش بلیت خود را با نرخ رسمی که بانک مرکزی اعلام می‌کند محاسبه کنند تا بتوانند آن را به خارج از کشور منتقل کنند.
 • کالاهای واسطه‌ای در صدر اقلام وارداتی سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک ایران،‌ در سال ۹۷ بالغ بر ۲۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۲۷ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در قالب کالاهای واسطه‌ای وارد کشور شده است. در همین مدت ۱۵ درصد از وزن کالاهای وارداتی به کشور را کالاهای مصرفی تشکیل داده است،؛ کالاهایی که عمدتا در نیمه اول سال ۹۷ وارد کشور شد. بر این اساس ۸۳ درصد از وزن و ۶۴ درصد از ارزش کالاهای وارداتی در سال ۱۳۹۷ را کالاهای واسطه‌ای تشکیل می‌داد.
 • شکر تنظیم بازار قابل احتکار نیست

  خبرگزاری فارس: رئیس اتاق اصناف تهران با بیان اینکه حواله‌های شکر اصناف تامین کالا نشده است، گفت: با توجه به وجود بازرسی‌ها امکان احتکار شکر تنظیم بازاری وجود ندارد. قاسم نوده‌فراهانی درباره این موضوع که هنوز حواله‌های شکر صنوف تامین نشده است، گفت: با وجود توزیع شکر در میادین میوه و تره‌بار و فروشگاه‌های زنجیره‌ای هنوز بخشی از حواله‌های شکر اصناف تامین کالا نشده است.
 • پیشنهاد بخش‌خصوصی برای قوانین مالیاتی

  دنیای اقتصاد: معاون پارلمانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: ۸۰ درصد پیشنهادهای بخش‌خصوصی در مورد قانون مالیات ارزش افزوده، پذیرفته شده است. محمدرضا رمضانی در نشست مشترک شورای برنامه‌ریزی با حضور اعضای کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی بیان کرد: این موضوع نیازمند توجه ویژه نمایندگان و جلب‌نظر بخش‌خصوصی در تدوین نهایی آن است.
 • مجوزی برای افزایش قیمت تن ماهی صادر نشده است

  خبرگزاری تسنیم: مدیر کل نظارت بر محصولات کشاورزی و مواد غذایی سازمان حمایت درخصوص افزایش قیمت تن ماهی گفت: در صورت افزایش غیرمتعارف قیمت یا وصول شکواییه سازمان حمایت آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

بیشتر