آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۶۰۲

 • ظهور صادرکنندگان سایه

  دنیای اقتصاد: بعد از علنی شدن پیامدهای سیاست ارزی یک‌سال اخیر در حوزه واردات، وجه دیگر پیامدها در بال دیگر تجارت خارجی؛ یعنی صادرات عیان شده است. آمارهای جدید متولیان تجاری نشان می‌دهد در یک سال اخیر همان‌گونه که دلار ۴۲۰۰ تومانی موجب به افزایش عطش برای واردات کالا شد، تعداد صادرکنندگان نیز با رویه‌های بازگشت ارز به طرز عجیبی افزایش یافت. به گونه‌ای که، بیش از ۶ هزار و ۴۰۰ صادرکننده جدید به تعداد صادرکنندگان کشور در سال ۹۷ اضافه شده که در سال‌های ۹۴ تا ۹۶ هیچ‌گاه در این لیست قرار نداشتند. جالب ‌آنکه صادرکنندگان جدید رکورد پنج میلیارد دلاری داشتند اما ارز حاصله به چرخه اقتصاد بازنگشته است. درواقع، جریان تجارت خارجی با دو شاخه صادرکنندگان معلوم و صادرکنندگان سایه روبه‌رو است. همین مساله موجب ایجاد رقابت نابرابر، برهم خوردن تعادل بازار، خروج صادرکنندگان خوشنام از بازارهای صادراتی، تخریب برندها و... شده است. به اعتقاد کارشناسان، اولویت سیاست‌گذار در حال حاضر شناسایی هویت صادرکنندگان با استعلام از تشکل‌های صادراتی است. در کنار این با آزادسازی جریان تجاری و اصلاح سیاست‌های ارزی زمینه حذف رانت و میدان دادن به صادرکنندگان رسمی و شناسنامه‌دار را فراهم کند.
 • نبود پل ارتباطی میان ایران و کرواسی

  دنیای اقتصاد: سفیر کرواسی در تهران طی دیدار با رئیس اتاق ایران از تلاش این کشور برای تداوم همکاری‌های اقتصادی با ایران خبر داد و گفت: این کشور در بخش‌های کشتی‌سازی و بازیافت زباله تخصص و دانش کافی در اختیار دارد و می‌تواند در این حوزه‌ها با شرکت‌های ایرانی همکاری داشته باشد.
 • چهار بازنده آمریکایی جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: شرکت‌های آمریکایی فعال در تولید صنایع مختلف، از تراشه‌های کامپیوتری گرفته تا تراکتور می‌گویند جنگ تجاری دونالد ترامپ، شامل تنش‌های تجاری با پکن و تعرفه‌های جهانی فولاد و آلومینیوم اثرات قابل‌توجهی بر کسب‌وکار آنها داشته است. حتی برای برخی برندگان احتمالی همچون شرکت‌های فولاد، مزیت‌های تعرفه‌های ترامپ کاملا مشخص نیست. روز یکشنبه رئیس‌جمهوری آمریکا مدعی شد تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات چین را از ۱۰ به ۲۵ درصد افزایش خواهد داد، تصمیمی که به نظر می‌رسد برای فشار آوردن بر چین برای نهایی‌سازی توافق بوده است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در این رابطه «رویترز» در گزارشی به معرفی بازندگان و برندگان این تنش‌های تعرفه‌ای پرداخته است.
 • مختصات جدید برای خصوصی‌سازی ایران‌ایر

  دنیای اقتصاد: مراسم تودیع و معارفه مدیران عامل سابق و جدید شرکت هواپیمایی ایران‌ایر (‌هما) با حضور وزیر راه و شهرسازی برگزار شد. در این مراسم فرزانه شرفبافی، مدیرعامل سابق هما به بیان بخشی از عملکرد این شرکت هوایی در دوران مدیریت خود پرداخت و از سوی دیگر تورج دهقانی زنگنه، مدیرعامل جدید هما، از مهم‌ترین برنامه‌های آتی‌ خود رونمایی کرد. در این مراسم همچنین محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی وعده داد که در دوره جدید روند خصوصی‌سازی شرکت ایران‌ایر از طریق عرضه در بازار سرمایه پیگیری شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر