آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۷۹

 • زمان‌بندی جدید مشوق صادراتی

  دنیای اقتصاد: بانک مرکزی زمان‌بندی جدیدی برای مشوق‌های صادرکنندگان اعلام کرد. این نهاد سیاست‌گذاری بهمن‌ماه سال گذشته برای سه گروه از صادرکنندگان اختیارات بیشتری در زمینه فروش ارز در نظر گرفته بود که مهلت اعتبار آن تا پایان سال ۹۷ بود؛ اما در جدیدترین تصمیم این مهلت تا شهریورماه امسال تمدید شده است. بانک مرکزی این اقدام را با هدف تشویق صادرکنندگان برای ایفای به موقع تعهدات ارزی از یکسو و تسهیل تامین مالی تجارت و پروژه‌ها از سوی دیگر در دستور کار قرار داده است.
 • اعلام آمار تجارت خارجی کشور در سال ۹۷

  دنیای اقتصاد: آمار کلی از تجارت خارجی در ۱۲ ماهه سال ۹۷ حاکی از آن است که مجموع صادرات و واردات کشور در طول سال گذشته ۸۷ میلیارد دلار به ثبت رسیده است. بر این اساس از مجموع این رقم، سهم صادرات ۴۴ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار و سهم واردات ۴۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار بوده است تا تراز تجاری سال ۹۷، یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار ثبت شود.
 • تشکیل کمیته رصد تحریم در گمرک ایران

  دنیای اقتصاد: با ابلاغ رئیس کل گمرک ایران، کمیته ملی رصد تحریم‌ها در گمرک تشکیل شد. به گزارش خبرگزاری مهر، کمیته رصد تحریم در گمرک ایران به ریاست مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی تشکیل شده است. در دستور مهدی میر اشرافی،‌ خطاب به مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران آمده است: با توجه به ضرورت هماهنگی و برقراری ارتباطات سریع و چابک مدیران ارشد گمرک ایران با کمیته ملی رصد تحریم‌ها در حوزه تحریم، به موجب این حکم به‌عنوان رئیس کمیته رصد تحریم گمرک جمهوری اسلامی ایران منصوب می‌شوید. امید است با همکاری سایر اعضا، وظایف و تکالیف محوله را به‌طور مستمر و به نحو مطلوب به انجام رسانید.
 • سفرهای خارجی در نوروز ۹۸ نصف شد

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی از کاهش ۲۰ درصدی پروازهای داخلی و افت ۵۰ درصدی پروازهای خارجی در تعطیلات نوروز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد. دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی گفت: در تعطیلات نوروز با توجه به شرایط اقتصادی مردم و بروز بحران سیل، با کاهش قابل‌توجه تعداد مسافر و پرواز روبه‌رو شدیم؛ به‌نحوی‌که تعداد پروازهای داخلی در تعطیلات سال نو ۲۰ درصد و پروازهای خارجی ۵۰ درصد کاهش یافت.
 • دستور جدید برای ترخیص سویا

  ایسنا: براساس نامه ابلاغ‌شده از سوی معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی به گمرک ایران، واردات هرگونه «کنجاله سویا» و «دانه سویا» منوط به کسب اجازه از وزارت جهادکشاورزی شد. طبق اعلام گمرک، وزارت جهادکشاورزی هرگونه ترخیص کنجاله سویا و دانه سویا از سوی این نهاد را منوط به ارائه تاییدیه از سوی وزارت جهادکشاورزی اعلام کرده است. در بخشنامه علی‌اکبر مهرفرد،‌ معاون وزیر کشاورزی خطاب به رئیس کل گمرک ایران آمده است: با توجه به انحراف به‌وجود آمده در قیمت کنجاله سویا نسبت به قیمت مصوب مقرر شده است که توزیع در شبکه تعریف شده و طبق دستورالعمل وزیر جهادکشاورزی صورت پذیرد. بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید هرگونه ترخیص کنجاله سویا و دانه سویا منوط به ارائه تاییدیه از سوی این معاونت شود و بدون ارائه موافقت از این معاونت ترخیص کالاهای مذکور مجاز نشود.
 • کمک‌رسانی‌های جدید به سیل‌زدگان در بخش راه

  گروه بنگاه‌ها: معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به مسدود شدن محور ترانزیتی اهواز - اندیمشک با ۴۰هزار تردد در روز، از فعالیت ۱۰۰۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین در استان خوزستان برای کمک‌رسانی به شهرهای سیل‌زده و در معرض خطر خبر داد.
 • بیانیه بخش‌خصوصی درباره اقدام خصمانه ترامپ

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران با صدور بیانیه‌ای اقدام خصمانه اخیر دولت آمریکا را در مورد سپاه پاسداران محکوم کرد. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، اقدام اخیر دولت متخاصم آمریکا در تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را محکوم می‌کند و آن را نشانه خشم دولت آمریکا از محقق نشدن اهداف تحریمی به ویژه در زمینه فلج کردن تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران می‌داند.
 • راه‌اندازی دفتر کارگزاری صندوق ضمانت صادرات ایران در عراق

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات از راه‌اندازی دفتر کارگزاری این صندوق در کشور عراق تا ۳ ماه آینده خبر داد. افروز بهرامی در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اعلام خبر راه‌اندازی دفتر کارگزاری صندوق ضمانت صادرات در عراق اظهار کرد: با توجه به برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده برای افزایش تجارت ایران و عراق و رسیدن به مبادلات ۲۰ میلیارد دلاری تا سال ۱۴۰۰، دفتر کارگزاری این صندوق در عراق راه‌اندازی خواهد شد. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ادامه داد: این دفتر برای حمایت از صادرکنندگان در کشور عراق فعال می‌شود و گرچه هنوز محل دقیق احداث این دفتر مشخص نیست؛ ولی قطعا تا ۳ ماه آینده، دفتر صندوق ضمانت صادرات ایران در عراق آغاز به‌کار خواهد کرد.
 • راه‌اندازی باشگاه تولیدکنندگان زیتون

  خبرگزاری مهر: مجری طرح زیتون وزارت جهادکشاورزی از راه‌اندازی باشگاه تولید‌کنندگان زیتون بالای ۵ تن در هر هکتار در سال‌جاری خبر داد. رحمت‌الله پریچهر با اعلام این مطلب گفت: آموزش عملی باغدارانی که زیر ۵ تن در هکتار تولید می‌کنند توسط زیتون‌کاران پیشرو و نمونه به منظور اقتصادی کردن تولید، ارتقای کیفیت این محصول و بهبود معیشت باغداران از اهداف راه‌اندازی این باشگاه است. وی افزود: انتظار داریم این اقدام در نهایت منجر به افزایش تولید روغن زیتون شود و بخشی از نیاز داخلی کشور به این محصول از طریق زیتون فراهم شود. پریچهر با بیان اینکه باغداران کشور امسال در باغ‌های متراکم در هر هکتار ۳۰ تن دانه زیتون تولید کردند، اظهار کرد: حداقل ۲۰ تا ۲۵ درصد تولید ما از باغاتی است که بیش از ۵ تن در هکتار دانه زیتون تولید می‌کنند.

بیشتر