آرشیو روزنامه شماره ۴۵۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۴۴

 • عوارض جانبی سیاست تمرکزگرا

  دنیای اقتصاد: توسعه منطقه‌ای در ایران و توزیع قدرت در بخش‌های مختلف، مورد تاکید رئیس اتاق بازرگانی ایران در نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی قرار گرفت. این مساله برای چندمین بار از سوی فعالان اقتصادی مطرح می‌شود. بخش‌خصوصی با هدف تمرکززدایی و توسعه متوازن، پیشنهاد تقسیم‌بندی ۹گانه منطقه‌ای کشور را مطرح کرد. این پیشنهاد با توجه به ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های هر منطقه و با هدف توسعه منطقه‌ای کشور به‌جای توسعه استان‌ها از یکسو و بهبود فضای کسب‌وکار از سوی دیگر، اعلام شد.
 • تسهیلات جدید برای واردات گوشت

  دنیای اقتصاد: واردات گوشت قرمز به کشور تسهیل شد. با اعلام مسوولان گمرک ایران، ۵/ ۲ میلیون کیلوگرم گوشت درحال ترخیص از گمرکات مختلف است. معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران در تشریح سیاست‌های روان‌سازی برای ورود گوشت مورد نیاز به کشور، سود بازرگانی واردات گوشت را صفر اعلام و اظهار کرد که برای تسهیل واردات اگر تاریخ ثبت‌سفارش تمام شده باشد، گمرک بدون توجه به تاریخ انقضای ثبت‌سفارش، در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به ترخیص اقدام خواهد کرد. طی هفته‌ها و ماه‌های اخیر بازار گوشت قرمز با نوسانات زیادی در جهت افزایش قیمت روبه‌رو شد.
 • نقش‌آفرینی اتاق بازرگانی در دوران تحریم

  محمدرضا نجفی‌منش رئیس کمیسیون تسهیل کسب‌وکار اتاق تهران
  اتاق بازرگانی به‌عنوان مظهر و نماینده بخش‌خصوصی کشور، یکی از کلیدی‌ترین بخش‌هایی است که می‌تواند در دوره بازگشت مجدد تحریم‌های خارجی برای اقتصاد کشور نقش‌آفرین و اثرگذار باشد. اتاق بازرگانی در مقطع کنونی و در شرایطی که چند ماهی از آغاز دوباره تحریم‌ها می‌گذرد، اقداماتی را برای مقابله با تحریم‌ها در دستور کار خود قرار داده و با جدیت آنها را پیگیری کرده است.
 • واگذاری طرح فروش اینترنتی گوشت به وزارت صنعت

  خبرگزاری مهر: مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران از واگذاری طرح فروش اینترنتی گوشت به وزارت صنعت خبر داد. رضا سالمی با بیان اینکه عملیات اجرایی فروش اینترنتی گوشت به وزارت صنعت واگذار شده است، گفت: مسوولان وزارت صنعت به دنبال ساز و کار مطلوب‌تری برای اجرای این طرح هستند. وی درباره اینکه آیا سایت «بروزرسان» به کار خود در این زمینه ادامه می‌دهد، افزود: سایت «بروزرسان» حدود یک هفته است که کار خود را در این زمینه آغاز کرده و طبق روال به توزیع خود ادامه می‌دهد اما برای باقی موارد وزارت صنعت تصمیم خواهد گرفت و جزئیات کار را باید از وزارت صنعت جویا شوید.
 • منشور اخلاقی ائتلاف برای فردا منتشر شد

  دنیای اقتصاد: «ائتلاف برای فردا» که به‌عنوان یکی از ائتلاف‌های اصلی در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی حضور دارد، در دومین بیانیه انتخاباتی‌اش، منشور اخلاقی خود را منتشر کرد. در این منشور آمده است: انتخابات نشانه بالندگی و احترام به آرای ذی‌نفعان اصلی هر نهادی است؛ اما روی دیگر این سکه رقابت‌های پیدا و پنهانی است که میان نامزدها و گروه‌های انتخاباتی رخ می‌دهد که اگر چارچوب اخلاقی مشخصی بر آن حاکم نباشد، موجب لطمه به این فرآیند مهم و نتایج آن خواهد شد.
 • توضیح گمرک درباره لغو ممنوعیت واردات ماشین‌آلات دست دوم

  دنیای اقتصاد: براساس بخشنامه دفتر مقررات صادرات و واردات گمرک، ممنوعیت واردات کالاهای مستعمل، صرفا معطوف به کالاهای سرمایه‌ای و صنعتی به استثنای ماشین‌آلات خودرویی خاص است. به گزارش خبرگزاری مهر، علی معقولی، مدیرکل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه گمرک ایران، در بخشنامه‌ای به همه گمرکات کشور اعلام کرده است: بخشنامه‌ای که پیش از این، دفتر مقررات صادرات و واردات گمرک در تاریخ ۳ بهمن ماه مبنی بر لغو ممنوعیت واردات کالاهای مستعمل صادر کرده، صرفا معطوف به کالاهای سرمایه‌ای و صنعتی به استثنای ماشین‌آلات خودرویی خاص بوده و به هیچ عنوان شامل عموم کالاها نمی‌شود. پیش از این گمرک ایران، ثبت‌سفارش واردات برخی اقلام کالایی را مشمول بند ۳ ماده ۴۲ آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، معاف اعلام کرده بود.

بیشتر