آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۸

 • تغییر ویترین بازارهای صادراتی ایران

  دنیای اقتصاد: چین جایگاه خود را پس از چندماه از عراق پس گرفت و در آمار تجمیعی ۱۰ ماهه صادراتی، مجددا صدر‌نشین مقاصد صادراتی شد. عراق از مهرماه در صدر جدول عمده مقاصد صادراتی ایران قرار گرفت و چین را پس از سال‌ها صدرنشینی، با رده دوم هدایت کرد. اما جدیدترین آمار منتشرشده از سوی گمرک ایران نشان می‌دهد چین بار دیگر به صدر جدول بازگشته و عراق در رده دوم قرار گرفته است.
 • موافقت با واردات کالا، مجوز ترخیص است

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک به مدیران گمرکات اجرایی، موافقت با ورود کالا به منزله مجوز ترخیص تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه وجود ندارد. به گزارش خبرگزاری تسنیم، در نامه مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران به گمرکات اجرایی آمده است: با توجه به مفاد ماده ۸ قانون مقررات صادرات و واردات که تاکید دارد: واردکنندگان کالاهای مختلف اعم از دولتی و غیردولتی، جهت اخذ مجوز ورود و ثبت‌سفارش منحصرا باید به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنند و همچنین تبصره یک ذیل آن که عنوان می‌کند: موافقت با ورود کالا، مجوز ترخیص نیز تلقی شده و نیاز به اخذ مجوز جداگانه نیست، چنانچه در زمان اظهار کالاهای تجاری در گمرک، مجوز ثبت سفارش مربوطه دارای اعتبار باشد و اعتبار این مجوز پس از اظهار کالا به گمرک (در هنگام تشریفات گمرکی و رویه ترخیص) منقضی شود، گمرک کشور باید نسبت به پذیرش ثبت سفارش مذکور اقدام و از هدایت مراجعان به وزارت صمت جهت تمدید مجوز ثبت‌سفارش خودداری کند.
 • پالس مثبت به اقتصاد جهانی

  دنیای اقتصاد: نخستین خروجی مذاکرات تجاری آمریکا و چین حکایت از پالس‌های مثبت از جانب دو طرف دارد. گزارش منابع بین‌المللی نشان می‌دهد که ترامپ و مذاکره‌کنندگان تجاری او پس از پایان مذاکرات دو روزه با «لیو هی»، معاون نخست‌وزیر چین مدعی شدند که پیشرفت‌های بزرگی حاصل شده است. ترامپ همچنین اعلام کرده که به‌زودی برای دستیابی به یک توافق تجاری جامع با رئیس‌جمهور چین دیدار خواهد کرد. طرف چینی نیز امیدوار است که هر دو طرف سهم خود را برای رسیدن به یک توافق تجاری پیش از آتش‌بس سه ماهه برآورده سازند.
 • ماموریت اتاق بازرگانی در شرایط تحریم

  عباس آرگون عضو هیات نمایندگان اتاق تهران
  در دنیای امروز که عصر ارتباطات و فناوری اطلاعات است، تمامی حوزه‌ها از جمله حوزه اقتصادی با چالش‌های مختلفی مواجهند. بی‌شک اتاق بازرگانی نیز از این قاعده مستثنی نیست، هر چند با تعمیق و تفکر بیشتر در محیط پیرامون اتاق بازرگانی می‌توان علاوه بر چالش‌ها، فرصت‌هایی نیز برای آن متصور بود.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  با نزدیک شدن به زمان اعلام صلاحیت‌های نامزدها برای شرکت در نهمین دوره انتخابات اتاق بازرگانی تهران،‌ اخباری درخصوص شکل‌گیری یک ائتلاف‌ جدید به گوش می‌رسد.

بیشتر