آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۷

 • نبض تجارت در نوسان ارزی

  دنیای اقتصاد: نوسانات ارزی و شوک‌های مقرراتی اثر خود را چگونه در آمار صادرات و واردات نشان داد؟ مقایسه روند ماه به ‌ماه آمارهای تجارت خارجی ایران از ابتدای امسال تا انتهای دی‌ماه نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که قبل از شوک‌های مقرراتی، صادرات کشور به لحاظ ارزشی روند صعودی را ثبت کرده است؛ اما به محض صدور بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌های مختلف برای صادرات، این روند متوقف شده و صادرات کشور از ماه آبان به بعد با افت روبه‌رو شده است. در عین حال، نوسان ارزی نیز اثر خود را بر واردات کشور نشان داده است؛ به‌طوری‌که با افزایش نرخ ارز در سال‌جاری، واردات اقلام غیرضرور صرفه اقتصادی خود را از دست داده است. در عین حال، قرار گرفتن برخی اقلام وارداتی در لیست ممنوعه نیز ارزش واردات کشور را در سال‌جاری به نسبت سال گذشته در سطح کمتری قرار داده است. اگرچه در ماه‌های ابتدایی امسال نوسانات ارزی به نفع صادرات و به ضرر واردات عمل کرده، اما به واسطه شوک‌های مقرراتی و محدودیت‌های تجاری در داخل کشور و تنگناهای ناشی از تحریم‌های بین‌المللی، ارزش صادرات و واردات کشور در دی‌ماه نسبت به سال گذشته کاهش یافته و نبض تجارت خارجی ایران کندتر شده است.
 • جزئیات پروژه‌های استان تهران

  دنیای اقتصاد: استاندار تهران از افتتاح هزار و ۱۱۳ پروژه در ایام دهه فجر خبر داد که با اعتباری بالغ بر ۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به بهره برداری خواهد رسید. او همچنین جزئیاتی از پروژه‌های در دست اجرا را ارائه کرد.
 • جنگ‌تجاری در گردنه مذاکرات

  دنیای اقتصاد: روز چهارشنبه مذاکرات تجاری سرنوشت‌ساز آمریکا و چین آغاز شد. در این رابطه قرار است لیو هی، معاون نخست‌وزیر چین، در سفر چند روزه خود به واشنگتن برای حل اختلافات تجاری دو غول اقتصادی دنیا، با مقامات آمریکایی رایزنی داشته باشد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا می‌گوید در صورتی که طرف چینی امتیازات تجاری کافی به ترامپ ارائه کند، احتمال آن وجود دارد که دولت آمریکا تمام تعرفه‌های وضع‌شده علیه این کشور را ملغی کند.
 • ساماندهی مشاغل نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌ها

  گروه بنگاه‌ها: عضو هیات‌رئیسه اتاق اصناف تهران درخصوص وضعیت طرح ساماندهی مشاغل و انتقال اصناف به خارج از پایتخت اظهار کرد: بر اساس بند ۲۰ ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها، آن دسته از اصناف و تولیدکنندگانی که فعالیتشان مخل زندگی مردم باشد باید با هماهنگی اتحادیه‌های صنفی به خارج از شهر منتقل شوند. به گزارش «دنیای اقتصاد»، علی فاضلی افزود: بند ۲۰ماده ۵۵ قانون شهرداری‌ها صراحت دارد که این دسته از واحدها باید به خارج از شهر منتقل شوند و شهرداری‌ها مکلفند تمهیدات و تسهیلات لازم را برای انتقال اینگونه واحدها فراهم کنند. وی با اشاره به اینکه تا کنون، زیرساخت‌های اجرای این طرح فراهم نشده است، افزود: این کار باید انجام شود ولی دولت نیز باید در این زمینه به ما کمک کند. وی درخصوص اولویت خروج اصناف از شهر گفت: تولیدی‌ها در اولویت این طرح هستند؛ همچنین ضرورت انتقال ۵ اتحادیه تشخیص داده شده که این اتحادیه‌ها عبارتند از: درودگران، تجهیزات ساختمانی، صنایع آلومینیوم، ماشین‌سازی‌ها و فلزتراش‌ها و اتحادیه چوب‌فروشان.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر