آرشیو روزنامه شماره ۴۵۳۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۵۳۴

 • ترفند جذب پول در تحریم‌ها

  دنیای اقتصاد: در شرایط بازگشت و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، یکی از کلیدی‌ترین اقداماتی که سیاست‌گذار می‌تواند به‌عنوان سیاست خنثی‌سازی محدودیت‌ها در دستور کار قرار دهد، شناسایی فرصت‌ها و سرمایه‌گذاری در حوزه‌هایی است که در سطوح پایین‌تری از تحریم‌ها اثر می‌پذیرند. بر این اساس ‌تغییر جهت قطب‌‌نمای اقتصاد کشور از تولید و صادرات محصولات خام به سمت توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و دیجیتال یکی از راهکارهای سیاستی است که در دوران تحریم از سوی کارشناسان پیشنهاد می‌شود.
 • راهکارهای توسعه تجارت با ترکیه

  دنیای اقتصاد: رئیس اتحادیه‌ اتاق‌های بازرگانی و بورس کالای ترکیه که در راس هیاتی تجاری به ایران آمده، با غلامحسین شافعی رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. او در این نشست ضمن تشریح مشکلات موجود بر سر راه تجارت ترکیه با ایران، از بازگشایی مرز رازی میان ایران و ترکیه تا دو ماه آینده خبر داد.
 • گام‌به‌گام با انتخابات اتاق بازرگانی

  با وجود اینکه روزبه‌روز به انتخابات اتاق بازرگانی نزدیک می‌شویم، اما هنوز تنور انتخابات مانند دوره قبل داغ نشده است. برخی از مهره‌های اصلی ائتلاف‌های دوره قبل عنوان می‌کنند که منتظر اعلام تایید صلاحیت‌ها هستند تا نفرات خود را برای تشکیل ائتلاف، تعیین کنند. روزنامه «دنیای اقتصاد» در این بخش خبرها و شنیده‌ها از دوره نهم انتخابات اتاق بازرگانی را منتشر می‌کند.
 • اعتلای جایگاه بخش‌خصوصی

  محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
  فصل انتخابات اتاق‌های بازرگانی در سراسر کشور، کم‌کم از راه می‌رسد. رویدادی که در برهه حساس کنونی اقتصاد ایران، بدون‌شک یکی از حائز اهمیت‌ترین انتخاب‌ها را میان فعالان اقتصادی رقم می‌زند و به همین دلیل است که تصمیم صحیح در آن، می‌تواند یک گام رو به جلو برای اعتلای جایگاه بخش‌خصوصی کشور باشد. اما اگر بخواهیم عملکرد اتاق‌های بازرگانی را در تمامی ادوار بررسی کنیم، باید روند فعالیت اتاق بازرگانی ایران در چهار دهه گذشته را به دو بخش تقسیم کنیم.
 • ورود WTO به اختلافات تجاری آمریکا-چین

  دنیای اقتصاد: «سازمان تجارت جهانی» قرار است تحقیقات خود را در مورد اقدام دونالد ترامپ در وضع تعرفه بر ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی آغاز کند. روز دوشنبه این نهاد حل اختلافات تجاری مستقر در ژنو، بررسی‌های خود را درخصوص ادعای چینی‌ها مبنی بر اینکه آیا تعرفه‌های آمریکا در تضاد با قوانین «سازمان تجارت جهانی» است آغاز کرد براساس این قوانین، تمام اعضای این سازمان باید رفتار تعرفه‌ای مشابه در قبال یکدیگر داشته باشند.
 • صنعت حمل‌ونقل نیازمند یک نظام رگولاتوری

  گروه بنگاه‌ها: درحال‌حاضر نهادها و سازمان‌های متعددی در بخش حمل‌ونقل کشور به‌کار تدوین مقررات مشغولند و همین مساله ایجاد یک نظام رگولاتوری قوی را در این بخش به‌عنوان دستگاه نظارتی قدرتمند حاکمیتی و واحد ضروری می‌کند.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر