آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • چرخه ضد رشد تجارت جهان

  دنیای‌اقتصاد: رشد تجارت جهان احتمالا در فصل چهارم امسال آهسته‌تر خواهد شد. تازه‌ترین «شاخص چشم‌انداز تجارت جهان (WTO)» با ایستادن در سطح ۶/ ۹۸ واحد، پایین‌ترین مقدار خود را از اکتبر ۲۰۱۶ تجربه کرد. این اتفاق بازتابی از کاهش در تمامی اجزای تشکیل‌دهنده این شاخص است. این مقدار همچنین کمتر از سطح قبلی ۳/ ۱۰۰ واحدی این شاخص است و به پایین‌تر از ارزش پایه خود یعنی ۱۰۰ رسیده است. تازه‌ترین مقدار «شاخص چشم‌انداز تجارت جهان» به این معنی است که در ماه‌های آتی رشد تجارت جهان پایین‌تر از روند بلندمدت خود قرار خواهد گرفت.
 • ریشه گرانی لوازم‌خانگی

  دنیای اقتصاد: دلایل گرانی لوازم‌خانگی ریشه‌یابی شد. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد «افزایش نرخ ارز»، «توقف کامل قاچاق و به‌دنبال آن کاهش ورود بخشی از لوازم‌خانگی به کشور» و «افزایش تقاضا در بازار» عمده‌ترین دلایلی هستند که می‌توان گرانی محصولات لوازم‌خانگی در کشور را به آنها نسبت داد. به‌گفته متولیان صنعت کشور، سال گذشته افزون بر تولید داخلی، واردات لوازم‌خانگی به‌طور رسمی و غیررسمی انجام می‌شد اما از ابتدای امسال و با افزایش قیمت ارز، قاچاق این کالاها به‌طور کامل متوقف شد. کاهش ورود بخشی از لوازم‌خانگی به بازار و به‌دنبال آن افزایش تقاضا در بازار باعث شد قیمت محصولات تولیدکنندگان داخلی افزایش یابد.
 • راز موفقیت صادرات به عراق

  دنیای اقتصاد: هیات تجاری بازاریابی متشکل از ۲۰ فعال اقتصادی و مسوولان اتاق همدان به عراق سفر کردند. در این سفر تفاهم‌نامه همکاری مشترک نیز بین اتاق‌های استانی ایران و عراق امضا شد. این سفر درحالی انجام شد که عراق در آخرین آمار منتشرشده از تجارت خارجی، نخستین مقصد صادراتی ایران شد. این درحالی بود که پیش از این، در چند سال اخیر، چین این جایگاه را تصاحب کرده بود.
 • صادرات رب گوجه‌فرنگی آزاد شد

  دنیای اقتصاد: با ابلاغ رضا رحمانی ممنوعیت صادرات رب‌گوجه‌فرنگی برداشته شد. به گزارش «شاتا»، وزیر صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای به رئیس کل گمرک، صادرات رب گوجه‌فرنگی را از تاریخ ۳۰ آبان ماه سال‌جاری بلامانع اعلام کرد. با توجه به ظرفیت‌های تولیدی کشور و امکان تامین مصارف داخلی از سوی واحدهای تولیدی رب گوجه‌فرنگی صادرات این محصول حداکثر تا سقف میانگین عملکرد وزنی صادرات سه سال گذشته (۹۶-۹۵-۹۴) تا اطلاع ثانوی بلامانع است.
 • اعضای اتاق اصناف ایران انتخاب شدند

  دنیای اقتصاد: در انتخابات اتاق اصناف ایران ۶ نفر به‌عنوان هیات‌رئیسه انتخاب شدند و یک نفر نیز به نمایندگی از وزارت صنعت در این هیات حضور پیدا خواهد کرد. به گزارش روابط‌عمومی اتاق اصناف ایران، مجتبی صفایی با ۷۷ رای، رسول جهانگیری با ۷۷ رای، جلال‌الدین محمد شکریه با ۷۰ رای، حسین طاهرمحمدی با ۶۷ رای، محمود بنانژاد مشهدی با ۶۵ رای و سعید ممبینی با ۶۲ رای اعضای جدید هیات‌رئیسه اتاق اصناف هستند. همچنین مجید شجاع با ۵۱ رای و علی فاضلی با ۴۵ رای به‌عنوان اعضای علی‌البدل انتخاب شدند.
 • پایش ملی محیط کسب‌وکار پاییز ۹۷

  دنیای اقتصاد: مرکز آمار و اطلاعات اقتصادی اتاق ایران به‌عنوان متولی اجرای طرح پایش ملی محیط کسب‌وکار، پایش شاخص‌های محیط کسب‌وکار کشور در پاییز ۱۳۹۷ را آغاز کرد. این طرح با مشارکت ۵۳۰۰ فعال اقتصادی منتخب انجام می‌شود و نتایج آن تا پایان دی‌ماه سال‌جاری منتشر خواهد شد.
 • اعزام هیات تجاری اتاق ایران به مالزی

  دنیای اقتصاد: هیات تجاری اتاق ایران به منظور بررسی راه‌های توسعه روابط تجاری و همکاری‌های اقتصادی بین ایران و مالزی به سرپرستی غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، ۲۴ لغایت ۲۸ دی به کشور مالزی اعزام می‌شود. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، طی این سفر همایش تجاری-اقتصادی بین دو کشور برگزار خواهد شد و قرار است دیدارهای رودررو با تجار و صاحبان صنایع مالزیایی در کوالالامپور و بازدید از مراکز بازرگانی و صنعتی آن کشور نیز انجام شود.
 • شکست تحریم در زمین‌گیر کردن پروازهای بین‌المللی ایران

  دنیای اقتصاد: یک هفته پیش از وضع دور جدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت ایران ایر ۱۱ پرواز بین‌المللی داشت. اکنون با گذشت دو هفته از آغاز تحریم‌های دولت ترامپ که صنعت هوانوردی ایران را نیز شامل می‌شود، تعداد پروازهای بین‌المللی ایران‌ایر به ۱۳ پرواز رسیده که از جمله می‌توان به‌مقصدهایی چون پاریس، لندن، هامبورگ و دوحه اشاره کرد.
 • درخواست جلوگیری از خروج مواد اولیه فرش دستباف

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های فرش دستباف ثبات نرخ ارز صادراتی در درازمدت را خواستار شد و گفت: افزایش قیمت مواد اولیه به دلیل نوسان نرخ ارز موجب بالا رفتن قیمت تمام‌شده تولید شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر