آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۷۹

 • صادرکنندگان سربازند یا متهم؟

  دنیای‌اقتصاد: بخش خصوصی سیاست‌های متناقض ارزی دولت را به چالش کشید. به اعتقاد فعالان اقتصادی، اگرچه برنامه‌ریزان و سیاست‌گذاران در مقام شعار صادرکنندگان را سربازان فداکار می‌دانند، اما در سیاست ارزی آنها را در جایگاه متهم نشانده‌اند. بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی، مقابله دولت و بخش خصوصی در مورد بازگرداندن ارز حاصل از صادرات افزایش یافت. از یکسو، دولتی‌ها معتقدند بسیاری از صادرکنندگان ارز حاصل از صادرات را برنمی‌گردانند و صادرکنندگان در دفاع از خود می‌گویند: هر صادرکننده‌ای برای تداوم فعالیت خود چاره‌ای جز بازگرداندن ارز ندارد.
 • مرزهای تجارت جهان بسته‌تر شد

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین گزارش «سازمان تجارت جهانی» نشان می‌دهد کشورهای توسعه‌یافته رکورد جدیدی در اتخاذ سیاست‌های حمایت‌گرایانه و محدودکننده واردات به ثبت رساندند. بیستمین نسخه از «گزارش دیده‌بانی اقدامات تجاری گروه ۲۰» این سازمان حکایت از آن دارد که بین بازه مه تا اکتبر ۲۰۱۸ سیاست‌های محدودکننده تجارت عضو گروه ۲۰ بیش از ۴۸۱ میلیارد دلار از تجارت جهانی را هدف قرار داد؛ ۶ برابر بیشتر از حجم گزارش پیشین و بالاترین مقدار از سال ۲۰۱۲ که چنین گزارشی منتشر می‌شود.
 • ضرورت تغییر در اصناف

  علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران
  در سال‌های گذشته موضوع تغییر و تحول در اصناف یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های فعالان صنفی بوده است. در این رابطه نیز افراد زیادی اظهار نظر کرده و حتی برخی در حیطه صنف خود دست به اقداماتی تحول خواهانه نیز زده‌اند؛ اما ظاهرا اظهارنظرها در حد حرف باقی مانده و اقدامات هم نتایج زیادی به همراه نداشته، هر چند بعضا شاهد تغییرات و تحولات موضعی در برخی از صنوف، واحدهای صنفی، شیوه‌های تجارت و ... بوده‌ایم.
 • کمبودی در تولید کود شیمیایی نداریم

  ایسنا: وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: کشور در حوزه تولید کود اوره خودکفا است و سالانه ۵/ ۴ تن کود تولید می‌شود، از این جهت مشکلی در زمینه تولید کودشیمیایی در کشور وجود ندارد.
 • رئیس‌کل جدید گمرک منصوب شد

  دنیای اقتصاد: وزیر امور اقتصادی و دارایی، طی حکمی مهدی میراشرفی را به سمت معاون وزیر و رئیس‌کل جدید گمرک جمهوری اسلامی ایران منصوب کرد. «بهبود و ارتقای رتبه ایران در شاخص تجارت فرامرزی» از طریق همکاری با سایر دستگاه‌های ذی‌نفع و همچنین توسعه سرمایه انسانی گمرک با هدف افزایش اثربخشی نظام گمرکی از جمله مهم‌ترین مواردی است که در حکم رئیس‌کل جدید گمرک مورد تاکید قرار گرفته است.
 • تلاش آمریکا برای اعمال تحریم مواد غذایی علیه ایران

  دنیای اقتصاد: عضو هیات نمایندگان اتاق ایران معتقد است، آمریکا برای تحریم مواد غذایی ایران به شرکت‌های خارجی فشار می‌آورد و این موضوع باعث شده است، برخی پرداخت‌های صورت گرفته برای تامین مواد غذایی به‌حساب خریداران بازگردد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر