آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۷۴

 • زمان و هزینه تجارت خارجی

  دنیای اقتصاد: مقایسه هزینه و زمان واردات و صادرات ایران براساس آخرین گزارش بانک جهانی (۲۰۱۹ میلادی) نشان می‌دهد که اگرچه تلاش ایران برای تسهیل تجارت فرامرزی در سال‌های گذشته توانسته وضعیت مولفه‌های این نماگر را بهبود دهد و در رتبه کلی و نمره آن تاثیر مثبت بگذارد، اما همچنان در مولفه‌های این شاخص با اقتصادهای پیشرفته فاصله قابل‌توجهی دارد.
 • انتقاد از سیاست‌های وصله پینه‌ای

  دنیای اقتصاد: رئیس پارلمان بخش‌خصوصی در دیدار با ارزش آفرینان و فعالان اقتصادی جوان، به ریشه‌یابی و آسیب‌ ناشی از معضلات امروز اقتصاد کشور در سطحی کلان پرداخت. این نشست که به منظور انتقال تجربیات کارآفرینان پیشکسوت و نسل‌ قدیم به جوانان ارزش‌آفرین و فعالان استارت‌آپی برگزار شد، فرصتی بود تا غلامحسین شافعی، ‌رئیس اتاق ایران ضمن آسیب‌شناسی بخشی از معضلات ساختاری در اقتصاد ایران، پیشنهادها و راهکارهایی را برای عبور از چالش‌های نهادینه‌شده در اقتصاد و کسب‌وکارهای نوپا ارائه دهد.
 • مدل بخش‌خصوصی برای مبارزه با فساد

  دنیای اقتصاد: در دیدار رئیس اتاق بازرگانی تهران با نماینده دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) تاکید شد که بخش‌خصوصی می‌تواند در کانال مبارزه با فساد در ایران، نقشی موثر ایفا کند. در این راستا اتاق تهران طرح‌های مطالعاتی و تحقیقاتی را برای مقابله با فساد تهیه کرده است که به گفته رئیس اتاق تهران امکان ارائه در مجامع بین‌المللی را دارند. به گزارش روابط‌عمومی اتاق تهران، نماینده کشوری دفتر مقابله با موادمخدر و جرم سازمان ملل متحد در ایران طی دیدار با رئیس اتاق بازرگانی تهران، پیرامون راه‌های تعامل و همکاری بیشتر میان این دو نهاد در امر مبارزه با فساد گفت‌و‌گو و رایزنی کرد.
 • ثبت جهانی ۲۹منطقه فرش ایران در سازمان جهانی مالکیت‌های فکری

  دنیای اقتصاد: رئیس مالکیت فکری قوه قضائیه گفت: ۲۹ منطقه فرش دستباف ایران از ۲۹ منطقه جغرافیایی کشور تاکنون در سازمان جهانی مالکیت‌های فکری ثبت شده است. به گزارش شاتا، محمد کیانی در گردهمایی سراسری روسای ادارات فرش دستباف سازمان‌های‌ صنعت، معدن و تجارت سراسر کشور در چابهار اظهار کرد: ۱۴۰ نوع اظهارنامه صنایع‌دستی و فرش از نقاط مختلف جغرافیایی کشور داشته‌ایم که ۵۸ مورد آن مربوط به فرش دستباف و گلیم است و ۲۹ اظهارنامه منحصرا در حوزه فرش دستباف است. وی افزود: از میان اظهارنامه‌های مختلف تاکنون ۲۹ فرش دستباف ایران از ۲۹ منطقه جغرافیایی کشور در سازمان جهانی مالکیت‌های فکری ثبت شده است. در این سازمان علائم تجاری و خدماتی صاحبان هنر - صنعت فرش نیز ثبت شده و در صورتی که کشوری به‌دنبال سوءاستفاده از این نشان‌ها باشد قابلیت پیگیری قضایی دارد.
 • برگزاری نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی از پنج‌شنبه در تهران

  گروه بنگاه‌ها: هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم‌خانگی تهران از ۱ تا ۴ آذر در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار خواهد شد.
 • عقب‌نشینی ترامپ در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: رئیس‌جمهور آمریکا می‌گوید ممکن است تعرفه‌های اضافی را بر واردات چینی اعمال نکند. اظهارات روز جمعه ترامپ به‌دنبال آن صورت گرفت که دولت چین فهرستی از اقداماتی که مشتاق است برای حل‌وفصل اختلافات تجاری انجام دهد تسلیم ایالات‌متحده کرد، هر چند دونالد ترامپ می‌گوید که برخی موضوعات اصلی از این فهرست حذف شده است و این قابل قبول نیست. به گزارش «رویترز» ترامپ تاکنون ۲۵۰ میلیارد دلار از واردات چینی را هدف افزایش تعرفه قرار داده تا از این طریق چینی‌ها را وادار به دادن امتیازاتی کند که جریان تجارت میان دو کشور را تغییر خواهند داد. چین اما جواب این اقدامات ترامپ را با تعرفه‌های مشابه تلافی کرده است. بهبود دسترسی به بازارها و حفاظت از مالکیت معنوی برای شرکت‌های آمریکایی، کاهش یارانه‌های صنعتی و تقلیل کسری تجاری ۳۷۵ میلیارد دلاری این کشور با آمریکا از جمله درخواست‌های ترامپ هستند.
 • آینده روابط ایران و روسیه تا سال ۲۰۲۵

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: برای حضور ماندگار در بازار روسیه با توجه به برنامه ۲۰۲۵ آن کشور برای خودکفایی در تولید محصولات کشاورزی، نیازمند پیش‌بینی و برنامه‌ریزی هستیم. به گزارش خبرگزاری مهر، دهمین جلسه کمیته کارشناسی شورای‌عالی صادرات غیرنفتی در سال ۱۳۹۷ به ریاست رئیس سازمان توسعه تجارت ایران و با موضوع بررسی راهکارهای توسعه صادرات به استان‌های روسیه برگزار شد.

بیشتر