آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۶۸

 • چشم‌انداز ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ غذا

  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد (فائو)» جدیدترین گزارش «چشم‌انداز غذا»ی خود را منتشر کرد. در این گزارش که سالی دو بار منتشر می‌شود وضعیت بازارهای جهانی غذا برای ۸ گروه کالایی مورد بررسی قرار گرفته است. وضعیت بازارهای غذای هریک از کشورها نیز از دیگر آمار ارائه شده در این گزارش است که بخشی از آن مربوط به ایران است. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، به نقل از «فائو»، وضعیت بازارهای غذای جهان و ایران (جدول) به شرح زیر است.
 • ۴۰ مقصد اثرگذار بر رشد صادرات

  دنیای اقتصاد: جدیدترین آمار از تجارت خارجی کشور حاکی از این است که در بین صد مقصد برتر صادراتی کشور، ۴۰ مقصد بیشترین اثرگذاری بر رشد صادرات را ثبت کرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد صادرات کالای غیرنفتی در هفت ماه منتهی به مهر امسال، با رشد ارزشی بیش از ۱۳ درصدی همراه بوده و طی این مدت کشور عراق با سهم ۲۱ درصدی از ارزش کل صادرات، بیشترین اثرگذاری مثبت و کشور کره‌جنوبی با سهم بیش از ۳درصدی از کل ارزش صادرات، بیشترین اثرگذاری منفی را بر رشد صادرات داشته‌اند.
 • بازنگری مجدد در فهرست مشمولان دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: فهرست کالاهای مشمول ارز دولتی بار دیگر به روز شد. در آخرین بازنگری در لیست اقلام بهره‌مند از دلار ۴۲۰۰ تومانی،‌ وزارت صنعت، معدن و تجارت ۸ ردیف تعرفه‌ جدید را به این فهرست اضافه کرده است تا از سه ماه گذشته تاکنون برای چندمین بار مشمولان ارز رسمی دست خوش تغییر و تحول شود. این اقلام جدید درحالی وارد فهرست گروه اول کالایی شده‌ است که برخی از زیر تعرفه‌‌های اعلام شده در این ابلاغیه با ابهاماتی روبه‌رو هستند و مشخص نیست برخی از کد‌های ذکر شده در این بخشنامه مشخصا به چه اقلامی اشاره دارد. البته این موضوع پیش از این هم در ابلاغیه‌ها و دستورالعمل‌های تجاری سابقه داشته و به نوعی تبدیل به رویه‌ای شده است که به پیچیدگی فرآیند‌های تجاری یا ارزی دامن زده است.
 • جنگ تجاری چین-آمریکا بالا می‌گیرد

  دنیای اقتصاد: موسسه رتبه‌سنجی مودیز، یکی از سه موسسه رتبه‌سنجی معتبر جهان، در بیانیه جدیدی هشدار داد که رشد اقتصادی جهان طی دو سال آینده کند خواهد شد و جنگ تجاری بین چین و آمریکا شدت خواهد گرفت. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، در بیانیه این موسسه آمده است:‌ «ما انتظار داریم که رشد اقتصادی جهان از برآورد ۳/ ۳ درصدی در سال‌های ۲۰۱۸-۲۰۱۷ به کمتر از ۳ درصد در سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ برسد.» مودیز همچنین افزود: تعرفه‌های اخیری که بر ۲۰۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی وضع شده است، از ماه ژانویه از سطح ۱۰ درصدی به ۲۵ درصد افزایش خواهد یافت. مودیز اعلام کرد:‌ «در هر دو کشور اثر کلان مستقیم بر رشد اقتصادی قابل مدیریت خواهد بود. با وجود این اما تنش‌های دائمی و در حال گسترش بین این دو اقتصاد بزرگ جهان این احتمال را افزایش می‌دهد که با کاهش سرمایه‌گذاری، اثرات منفی گسترده‌ای برجای بماند.»
 • مهلت دو ماهه برای اضافه کردن اسناد فیزیکی به اظهارنامه گمرکی

  دنیای اقتصاد: براساس بخشنامه گمرک ایران اضافه شدن اسناد فیزیکی به اظهارنامه گمرکی به مدت دو ماه ممکن شد. مطابق ابلاغیه علی معقولی، ‌مدیر کل مرکز واردات و امور مناطق آزاد و ویژه اضافه شدن اسناد فیزیکی که شامل «گواهی مبدا»، «فاکتور» و «لیست عدل‌بندی به اظهارنامه الکترونیک» به مدت ۲ ماه امکان‌پذیر شد. پیش از این اعلام شده بود، در راستای برنامه‌های توسعه‌ای کشور‌ و به‌منظور ارائه تسهیلات به تجار و فعالان اقتصادی، کاهش زمان تشریفات گمرکی و تداوم پیاده‌سازی دولت الکترونیک، هم‌راستا با توصیه‌های سازمان جهانی گمرک، کلیه اسناد ضمیمه در لحظه اظهار تنها به‌صورت الکترونیکی دریافت می‌شود و امکان بارگذاری تصویر اسناد ضمیمه در پنجره واحد میسر نخواهد بود. بر این اساس بدیهی است در این حالت کلیه تشریفات گمرکی صرفا از طریق اسناد الکترونیک صورت پذیرد.
 • تبادل برخط اطلاعات ثبت‌‌سفارش میان گمرک و وزارت صمت

  دنیای اقتصاد: براساس اعلام گمرک ایران، تبادل اطلاعات گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت برخط شده است. مطابق این اقدام، اخذ اطلاعات مربوط به ثبت‌‌سفارش‌ها به‌صورت الکترونیکی و برخط توسط سامانه گمرک از طریق سامانه تجارت صورت می‌گیرد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر