آرشیو روزنامه شماره ۴۴۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۵۱

 • جایگاه ایران در رقابت‌پذیری

  دنیای اقتصاد: «مجمع جهانی اقتصاد» جدیدترین گزارش «رقابت‌پذیری» خود را برای سال ۲۰۱۸ منتشر کرد. در این گزارش که در آن از معیار جدیدی با عنوان «شاخص جهانی رقابت‌پذیری ۰/ ۴» برای ارزیابی بهره‌وری و رقابت‌پذیری اقتصادها استفاده شده است، ایران با کسب نمره ۹/ ۵۴ توانست جایگاه ۸۹ رقابت‌پذیری را در میان ۱۴۰ اقتصاد جهان به خود اختصاص دهد. گرچه جایگاه ایران نسبت به گزارش سال گذشته یک پله تنزل یافته، اما در نمره، بهبود ۴/ ۰ واحدی را تجربه کرده است. در این گزارش وضعیت ایران در هر یک از ۱۲ رکن اصلی و ۹۸ زیر شاخص مورد بررسی قرار گرفته است که در برخی نسبت به گزارش پیشین وضعیت کاهشی و در برخی دیگر وضعیت افزایشی را تجربه کرده است. بهترین رتبه ایران در شاخص اندازه بازار است که جایگاه ۱۹ را به خود اختصاص داده است. بدترین رتبه ایران نیز در بازار نیروی کار است که جایگاه ۱۳۶ را به خود اختصاص داده است. بر این اساس، آمریکا با بهبود ۸/ ۰ واحدی نمره و بدون تغییر رتبه نسبت به گزارش سال گذشته، به‌عنوان رقابت‌پذیرترین اقتصاد دنیا در رده نخست ایستاده است و پس از آن سنگاپور به‌عنوان دومین اقتصاد رقابت‌پذیر جهان معرفی شده است.
 • ۲ پیشنهاد برای بهبود اجرای قراردادها

  دنیای اقتصاد: اتاق بازرگانی کرمان در جدیدترین گام برای بررسی شاخص‌های بهبود محیط کسب و کار ایران، شاخص «اجرای قراردادها» را مورد مطالعه قرار داده و دو پیشنهاد را برای ارتقای رتبه ایران در این شاخص ارائه کرده است. به باور محققان این پژوهش، بهره‌گیری از دادگاه‌های تخصصی تجاری، همچنین پیگیری پرونده‌های تجاری به وسیله قضات باتجربه و آگاه نسبت به مبانی و اصول بازرگانی می‌تواند هزینه‌های اجرای قراردادها را کاهش دهد و در بهبود رتبه ایران در شاخص اجرای قراردادها تاثیرگذار باشد؛ پیشنهادهایی که به باور تحلیلگران می‌تواند به بالا بردن جایگاه داوری در قراردادهای تجاری کمک کند.
 • نامه اعتراضی در مورد ممنوعیت صادراتی

  دنیای اقتصاد: ممنوعیت صادرات خوراک دام و طیور، صدای فعالان اقتصادی را در آورد. آخرین خبرها حاکی از آن است که سیب‌زمینی، رب گوجه فرنگی و خوراک دام و طیور، در زمره کالاهای ممنوع‌الخروج قرار گرفته‌اند.
 • دعوت آمریکا ازشرکای تجاری

  دنیای اقتصاد: دفتر نماینده تجاری آمریکا به کنگره اعلام کرده است که دولت ترامپ درصدد است تا دور تازه‌ای از گفت‌و‌گوهای تجاری با اتحادیه‌اروپا، بریتانیا و ژاپن را آغاز کند. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد»، بر اساس قانون، دولت ایالات‌متحده نمی‌تواند تا ۹۰ روز پس از اعلام به کنگره هیچ گونه مذاکرات تجاری با اتحادیه‌اروپا، بریتانیا و ژاپن را آغاز کند. رابرت لایتیزر، نماینده تجاری آمریکا در این باره گفت:« ما به توسعه تجارت و سرمایه‌گذاری آمریکا از طریق مذاکره برای حصول توافقات تجاری با ژاپن، اتحادیه‌اروپا و بریتانیا ادامه خواهیم داد.» وی افزود:« ما متعهد هستیم تا این مذاکرات را برای کارگران، کشاورزان و تاجران آمریکایی به سرانجام برسانیم.» نامه لایتیزر در حالی به کنگره ارسال شد که دولت ترامپ توانست ضمن لغو توافق نفتا با کانادا و مکزیک به یک توافق جدید با این دو کشور دست یابد. این در حالی است که هنوز تنش‌های تجاری میان واشنگتن و پکن ادامه دارد.
 • وضعیت ترانزیت در مرزها

  دنیای اقتصاد: سازمان راهداری جدیدترین آمار از وضعیت ترانزیت و صادرات و واردات کالا در شش ماهه نخست سال جاری را اعلام کرده که بر این اساس واردات کاهش و صادرات افزایش یافته است. بر اساس گزارش‌های موجود، در شش ماه ابتدایی سال ۹۷ مجموعا ۹۲۴ هزار تن کالای نفتی و غیرنفتی از مرزهای زمینی کشور وارد شده و در همین مدت سه میلیون و ۷۱۰ هزار تن کالا از مرزهای ایران صادر شده است. به گزارش «ایسنا» به این ترتیب و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته صادرات ۱۷ درصد رشد کرده و واردات ۸ درصد کاهش یافته است. مرز بازرگان سهمی ۵۶ درصدی در واردات کالا داشته و در این حوزه رتبه نخست را از آن خود کرده است و پس از آن دو مرز میرجاوه و خسروی با ۱۰ درصد در رتبه‌های بعدی هستند. در حوزه صادرات نیز همچنان مرز بازرگان با ۲۶ درصد رتبه نخست را دارد و پس از آن مرز میلک با ۱۴ و دوغارون با ۱۱ درصد در رده‌های بعدی هستند. بیشترین تردد مسافران در شش ماه ابتدای امسال از مرز دوغارون بوده که ۳۱ درصد از ترددها را به خود اختصاص داده است و پس از آن مرز سرو با ۲۳ درصد در رتبه بعدی قرار گرفته است.
 • ایده‌آل‌گرایی کینزی؛ مانع اولویت‌بندی‌ سیاست‌ها

  امین مالکی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  گویا رسالت اقتصاددانان منتقد که روزانه تحلیل‌هایی نسبت به تحولات اقتصادی به‌ویژه در بازار پول و ارز ارائه می‌کنند، نقد وضعیت موجود بدون توجه به آخرین وضعیت آمارهای اقتصادی و بیان ایده‌‌آل‌هایی از وضعیت مطلوب بدون ارائه راهکار اصولی است.

بیشتر