آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۴۷

 • پیچ‌و‌خم شفافیت در اقتصاد

  دنیای اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی با بررسی پیش‌نویس لایحه جامع شفافیت تاکید کردند اتاق بازرگانی، به‌رغم نقدهای فراوانی که به تورم قوانین در کشور دارد می‌تواند در تدوین این لایحه نقش‌آفرینی کند و در زمان اجرا نیز به الگویی برای سایر نهادها تبدیل شود. ابعاد گسترده فساد در نظام اداری، موجب شده تا لایحه‌ای تحت‌عنوان لایحه جامع شفافیت در دولت تدوین و مورد بررسی قرار گیرد.
 • جزئیات برنامه بهبود وضعیت سفره‌های آب زیرزمینی

  دنیای اقتصاد: دبیر ستاد هماهنگی اجرای پروژه‌های آبخیزداری از جدیدترین برنامه‌های این ستاد برای بهبود وضعیت سفره‌های آب‌های زیرزمینی و جلوگیری از هدر رفت بارش‌ها خبر داد و عنوان کرد که در این راستا ۸۶ دشت بحرانی کشور شناسایی شدند تا اعتبارات لازم برای تغییر وضعیت آنها در دستور کار قرار گیرد. دبیر این ستاد همچنین گفت که با استفاده از روش‌هایی مانند ایجاد پوشش گیاهی در کوهستان‌ها، تقویت آب قنات‌ها و ایجاد بندهای تاخیری به دنبال نفوذ بیشتر بارش‌ها در سفر‌ه‌های زیر زمینی هستیم تا از ادامه بحران در این بخش جلوگیری شود.
 • توقعات از CFT

  محمدحسین برخوردار
  اقتصاد ایران، نزدیک به یک دهه است که به‌دلیل تحریم‌های ناجوانمردانه در وضعیت سختی قرار گرفته و هرچند که با تصویب برجام، امید می‌رفت تنگناهای اقتصادی برطرف شده و با سونامی سرمایه‌گذاران خارجی مواجه شویم؛ ولی طبق معمول، آمریکایی‌ها با بدرفتاری و عهدشکنی خود، کارکردهای این توافق‌نامه بین‌المللی را کاهش دادند.
 • اندونزی هم محدودکننده واردات شد

  دنیای اقتصاد: اندونزی در حال بررسی یک راهکار اضطراری برای محدودکردن واردات فویل آلومینیومی است و این خبر را در پرونده‌ای که به سازمان تجارت جهانی ارائه شده اعلام کرده است. به گزارش رویترز، اندونزی اعلام کرده است که سندیکای صنعت آلومینیوم این کشور، «آپرالکس»، خواستار راهکارهای حفاظتی شده است که از تولیدکنندگان این کشور در برابر زیان ناشی از افزایش ناگهانی و پیش‌بینی نشده واردات حمایت کند. به همین دلیل کمیته محافظت از تولیدکنندگان آپرالکس تصمیم گرفته است موضوع محدودسازی واردات این محصول را مورد بررسی قرار دهد. اندونزی در این راه تنها نیست و پس از راهکارهای حمایتی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا به اجرا گذارد، چین، کانادا، روسیه و برخی دیگر از کشورها نیز اقدام به محدودسازی واردات یا وضع تعرفه بر محصولات خارجی کردند؛ روندی که در نشست مشترک صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی مورد انتقاد قرار گرفت و مغایر با اصول تجارت آزاد شناخته شد.
 • حمایت انگلیس از کانال مالی اروپا با ایران

  دنیای اقتصاد: سفیر انگلیس در تهران در جریان دیدار با اعضای اتاق بازرگانی یزد تاکید کرد که این کشور به تداوم روابط تجاری با ایران در قالب برجام متعهد است و با توجه به اینکه اروپا در حال ایجاد یک سیستم بانکی برای حل مشکلات ارتباط مالی با ایران است، مسیر برای این روابط هموار خواهد شد.
 • افزایش ۱۳ درصدی برداشت برگ سبز چای

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان چای کشور گفت: ۱۰۹ هزار تن برگ سبز چای از باغ‌های گیلان و مازندران برداشت شده که ۱۳ درصد بیشتر از سال گذشته است. به گزارش «ایسنا» حبیب جهانساز گفت: از اوایل اردیبهشت تا امروز ۱۰۹ هزار تن برگ سبز به ارزش ۲۱۵ میلیارد تومان از باغ‌های چای گیلان و مازندران برداشت شد. وی افزود: ۳۹ هزار تن معادل ۳۵ درصد این مقدار برگ سبز چای درجه یک و ۷۰ هزار تن معادل ۶۵ درصد درجه دو بوده است. جهانساز درخصوص مطالبات چایکاران هم گفت: از ۲۱۵ میلیارد تومان بهای برگ سبز خریداری شده چایکاران ۱۶۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان آن پرداخت شده است و ۵۴ میلیارد تومان بقیه هم به تدریج پرداخت می‌شود.
 • موفقیت صنعت غذا در برندسازی

  گروه بنگاه‌ها: صنایع غذایی کشور توانسته‌اند بهتر از سایر بخش‌ها به مبحث «برندسازی» ورود کنند و موفقیت یکی از شرکت‌های بزرگ لبنی ایران در کسب رتبه دهم پرفروش‌ترین برند بستنی دنیا از سوی نشریه فوربس موفقیتی در همین راستا است.
 • کمبود مواد اولیه در شیرآلات بهداشتی

  گروه بنگاه‌ها: عدم‌همکاری لازم شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه، بزرگ‌ترین مشکل یا چالش صنعت شیرآلات بهداشتی برای افزایش تولید و به‌دنبال آن افزایش صادرات است. مجتبی ریاحی فرد، مدیرعامل شیرآلات بهداشتی ریسکو با اعلام این مطلب به «دنیای‌اقتصاد» گفت: متاسفانه برخی شرکت‌های تامین‌کننده مواد اولیه، به منظور افزایش آمارهای صادرات خود، خام فروشی را به تامین نیاز داخل برای تولید محصول با ارزش افزوده بیشتر ترجیح می‌دهند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر