آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۴۲

 • دو رفتار تجار در ناهمگرایی ارزی

  دنیای اقتصاد: کالا با چه هزینه‌ای صادر می‌شود؟ آنچه فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی به آن اشاره دارند نشان می‌دهد کلیه هزینه‌های صادرات، براساس نرخ ارز در بازار آزاد پرداخت می‌شود. این درحالی است که دولت، صادرکنندگان را ملزم به بازگرداندن ارز صادراتی با نرخ نیمایی می‌کند. این موضوع انگیزه صادرات را کم کرده و گلایه‌های آنها را به دنبال داشته است.
 • حلقه مفقوده در مبارزه با انحصار و رانت

  دنیای اقتصاد: جای خالی نهاد رگولاتوری قدرتمند در اقتصاد ایران و چرایی این خلأ، مهم‌ترین محور بیست‌ و چهارمین نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق تهران بود. به‌ اعتقاد فعالان بخش‌خصوصی، «استقلال نهاد تنظیم‌گر» و «ضمانت اجرایی مصوبات» دو الزامی هستند که کارآمدی نهادهای رگولاتور در دنیا را تضمین خواهند کرد؛ این درحالی است که ارزیابی‌ها حاکی از آن است که این الزامات نه‌تنها در ایران رعایت نمی‌شوند، بلکه اساسا مرزی میان رقابت و انحصارگری در کشور وجود ندارد.
 • تغییر در لیست کالاهای مشمول دلار ۴۲۰۰

  دنیای اقتصاد: فهرست ۲۵قلم کالای اساسی مشمول دلار ۴۲۰۰‌تومانی تغییر کرده و وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و بهداشت برخی اقلام را در فهرست خود گنجانده و به روز کرده‌اند.
 • چه خبر از بازار عراق؟

  خبرگزاری فارس: دبیرکل اتاق مشترک ایران و عراق با اشاره به مشکلات صادرات به عراق گفت: دولت همه صادرکنندگان از جمله صادرکنندگان به عراق را مشمول طرح پیمان‌سپاری ارزی کرده و براین اساس باید ارز حاصل از صادرات توسط صادرکنندگان برگردانده شود، اما از آنجا که مکانیزمی برای بازگرداندن ارز از عراق وجود ندارد بسیاری از صادرکنندگان بزرگ، صادرات خود به عراق را متوقف کرده‌اند.
 • فهرست مشکلات روز بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین دغدغه‌های بخش‌خصوصی در نشست شورای گفت‌وگوی استان کرمانشاه که با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزار شد، حاکی از آن است که فعالان اقتصادی بیش از همه از دخالت دولت در بازار دوم ارز و فاصله گرفتن روز افزون نرخ بازار دوم با بازار سوم گلایه داشتند. آنها همچنین معتقدند محیط کسب‌وکار به‌واسطه مقررات‌زایى در سیاست‌هاى ارزى و تجارى به‌شدت غیرشفاف، پرهزینه و مملو از نااطمینانى شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر