آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۳۱

 • معمای دلا‌ر سه نرخی

  دنیای اقتصاد: عامل گسل قیمتی بین بازار دوم و سوم ارز مشخص شد. پیش‌بینی کارشناسان این بود که علاوه‌بر نرخ ۴۲۰۰ تومانی دلار که به‌منظور تامین کالاهای اساسی تخصیص می‌یابد، با راه‌اندازی و تعمیق بازار دوم و عرضه ارز صادرکنندگان بر مبنای عرضه و تقاضا و آزاد شدن سقف ورود ارز به این بازار، فاصله قیمتی بین بازار دوم (نیما) و بازار سوم (آزاد) کاهش و همگرایی میان این دو بازار به‌وجود آید. اما نه‌تنها این اتفاق نیفتاد، بلکه روزانه یک نرخ ثابتی در بازار دوم کشف می‌شود و فاصله آن هر روز با قیمت‌های بازار سوم بیشتر می‌شود. تحلیلگران بر این باورند که علت پدید آمدن این فاصله قیمتی، تعیین دستوری قیمت در سامانه نیما است؛ موضوعی که در نشست هیات‌رئیسه اتاق بازرگانی ایران با نمایندگان دولت و مجلس به‌طور رسمی تایید شد. مدیر سامانه نیما تایید کرد که دولت برای عرضه ارز پتروشیمی‌ها (با سهم ۷۰ درصدی از ارز موجود در نیما) سقف قیمتی تعیین کرده است. همزمان روز گذشته دو روایت‌ متفاوت از تزریق ارزی نیز مطرح شد؛ از یکسو رئیس‌کل بانک مرکزی از مصوبه شورای اقتصادی قوای سه‌گانه مبنی‌بر تزریق منابعی از صندوق توسعه ملی برای کنترل بازار خبر داد و ازسوی دیگر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس این خبر را تایید نکرد.
 • هزارتوی مجوز‌های تجاری

  دنیای اقتصاد: بوروکراسی ناکارآمد چگونه مانع اجرای قانون می‌شود؟ سوالی که مرکز پژوهش‌های مجلس در قالب گزارشی موردی در فرآیند تجارت فرامرزی در ایران به آن پاسخ داده است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که «بوروکراسی پیچیده و پراکنده»، «تعدد سازمان‌های مجوز‌دهنده» و «ضعف در فرآیند‌های حقوقی و اجرایی تجارت الکترونیک به‌ویژه تجارت فرامرزی» باعث عدم اجرای قوانین به شکل مطلوب در کشور شده است.
 • چین، آمریکا را «قلدر تجاری» خواند

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه چین و آمریکا جدیدترین و بزرگ‌ترین دوره تعرفه‌های خود را اجرایی کردند. همان‌طور که پیش از این نیز تهدید کرده بود، دولت ترامپ تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را به بهانه‌ آنچه اقدامات تجاری ناعادلانه چینی‌ها خوانده است افزایش داد.
 • تعرفه واردات لاستیک به حداقل رسید

  دنیای اقتصاد: دستورالعمل جدید برای واردات لاستیک اعلام شد. گمرک ایران طی ابلاغیه‌ای از کاهش تعرفه لاستیک خبر داده است، بر این اساس، تعرفه واردات لاستیک خودروهای سنگین باری و اتوبوس به ۵درصد کاهش پیدا کرده تا به این ترتیب تعرفه واردات این کالا به حداقل تعرفه براساس قوانین وارداتی برسد.

بیشتر