آرشیو روزنامه شماره ۴۴۲۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۴۲۳

  • ۸ پیشنهاد برای بازگشت ارز صادراتی

    دنیای اقتصاد: رئیس پارلمان بخش خصوصی در نامه‌ای به معاون اول رئیس‌جمهوری با اشاره به محدودیت‌های سیستم بانکی برای نقل‌و‌انتقالات پول، خواستار اصلاحاتی در اجرای طرح پیمان‌سپاری ارزی شد. مطابق دستورالعمل جدید بانک مرکزی همه صادرکنندگان باید ظرف مدت سه ماه ارز صادراتی را به کشور بازگردانند. فعالان اقتصادی ضمن انتقاد به اینکه این بازه زمانی با توجه به ماهیت و شرایط فروش کالا محدود است، پیشنهادهای خود را در ۸ مورد اعلام کرده‌اند.
  • ریشه تجمیع کالا در گمرک

    دنیای اقتصاد: عامل وقفه در ترخیص کالا در گمرکات کشور چیست؟ پاسخ به این سوال را رئیس سازمان توسعه تجارت در ۵ بخش تشریح کرد. اعلام سیاست‌های جدید ارزی از ابتدای سال جاری موجب شد تا شاهد ابلاغ ۳۳ بخشنامه درخصوص مسائل ارزی از سوی دولت باشیم؛ بخشنامه‌هایی که تبعات آن تدوین بیش از ۱۵۰دستورالعمل از سوی گمرک بود. شنیده‌ها حکایت از آن دارد که هم‌ اکنون ۱۳۹ هزار کانتینر در بنادر با وقفه ترخیص کالا در گمرکات کشور مواجه هستند و حدود ۷ میلیون تن کالا و ۵/ ۲ میلیون تن کالای اساسی نیز در بنادر موجود هستند.
  • تصویر آماری تجارت در نیمه تابستان

    دنیای اقتصاد: جزئیات آمارهای تجارت خارجی در نیمه تابستان نشان می دهد که اهرم صنعتی جای خود را به بخش کشاورزی در جهش صادراتی به لحاظ ارزشی داده است. بررسی صادرات غیرنفتی به تفکیک بخش‌های عمده، حاکی از این است که صادرات بخش کشاورزی نسبت به مدت مشابه در سال گذشته با ۳۹درصد رشد،‌ بیشترین رشد صادراتی را به لحاظ ارزشی ثبت کرده است.

بیشتر