• حمایت یا دخالت در بازار؟

  دنیای‌اقتصاد: آیا بخش کشاورزی برای توسعه همه‌جانبه به دخالت دولت نیاز دارد؟ یک گزارش رسمی با رد این فرضیه تاکید می‌کند امنیت غذایی کشور با «اصلاح غیراصولی» به دست نمی‌آید و بخش کشاورزی به جای دخالت دولتی، نیازمند حمایت هوشمندانه و کاراست. مرکز پژوهش‌های مجلس با نقد رویکردهای دولتی در اصلاح بخش کشاورزی، اشکالات جدی به طرح جدید مجلس با عنوان «پشتیبانی و رفع موانع تولید کشاورزی» در ۱۴ ماده وارد کرده است. با اینکه برخی از اصلاحات بخش کشاورزی در این گزارش مثبت ارزیابی شده، اما گلایه از افزایش نقش دولت و حضور کمرنگ تشکل‌های بخش خصوصی واضح است. مهم‌ترین ایرادات بازوی پژوهشی مجلس به طرح کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی حول چهار مساله «دمیدن در دولت‌گرایی»، «قیمت‌گذاری دستوری»، «انحصار» و «تورم مقررات» می‌گردد؛ مواردی که موانع اصلی امنیت تولید کشاورزی و مواد غذایی در این بخش هستند و توسعه کسب و کارهای کشاورزی را با اخلال مواجه کرده‌اند.
 • آغاز به کار سامانه ثبت فروش ریالی صادرات

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر صمت و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از آغاز به کار ثبت فروش ریالی برای صادرات به سایر کشورها که در بازه زمانی ۲۲ فروردین تا ۱۶ مرداد ۹۷ صورت گرفته خبر داد.
 • رشد ۶۵ درصدی خرید تضمینی گندم

  دنیای‌اقتصاد: بیش از هفت هزار و ۸۸ میلیارد تومان گندم در ۲ ماهه نخست امسال به صورت تضمینی خریداری شده که نسبت به سال گذشته افزایش ۳/ ۶۵درصدی داشته است. به گزارش «ایرنا» براساس آماری که وزارت صنعت، معدن و تجارت منتشر کرده است شرکت بازرگانی دولتی ایران در ۲ ماه‌ نخست سال جاری، یک میلیون و ۴۸۷ هزار تن گندم به ارزش هفت هزار و ۸۸ میلیارد تومان خریداری کرده است. در مدت مشابه سال گذشته یک میلیون و ۷۰۳ هزار تن گندم به ارزش چهار هزار و ۲۸۷ میلیارد تومان خریداری شده بود که آمارهای امسال حکایت از رشد ۳/ ۶۵ درصدی در ارزش و کاهش ۷/ ۱۲ درصدی در وزن دارد. همچنین شرکت بازرگانی دولتی ایران در ۲ ماهه نخست سال جاری اقدام به خرید ۴۱ هزار و ۸۰۰ تن انواع دانه‌های روغنی از جمله کلزا، سویا، گلرنگ و آفتابگردان به ارزش ۹۹ میلیارد تومان کرده است.
 • مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی مودیان صنفی

  دنیای‌اقتصاد: اتاق اصناف ایران طی اطلاعیه‌ای اعلام کرد که ارائه اظهارنامه مالیاتی مؤدیان صنفی تا ۱۵ تیرماه تمدید شد، هر چند صنوف خواهان تمدید این مهلت تا پایان شهریور ماه بودند.
 • اپیدمی «سامانه» در تجارت

  دنیای‌اقتصاد: مداخلات دولتی همچنان بخش نامطلوب فعالیت‌های اقتصادی است. طی حدود ۱۱ماه گذشته که پروسه صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی به سامانه جامع تجارت منتقل شده، نه‌تنها فرآیند کار تسهیل نشده که طولانی نیز شده است. به‌طور مثال، پروسه صدور کارت بازرگانی که پیش از این توسط بخش خصوصی حداکثر در دو هفته‌ انجام می‌شد، در حال حاضر حدود سه ماه زمان می‌برد؛ در واقع تجارت خارجی در منگنه «سامانه‌» گیر افتاده است.
 • ترخیص نسیه‌ای نهاده‌های تولید از گمرکات

  دنیای ‌اقتصاد: گمرک ایران در جدیدترین برنامه خود برای تسهیل در روند ترخیص نهاده‌های تولید، بخشنامه‌ای مبنی ‌بر ترخیص نسیه‌ای کالا را ابلاغ کرد. سیاستگذاری‌های صورت‌گرفته گمرک را مکلف کرده است که نسبت به تسهیل و رفع موانع واردات نهاده‌های تولید (مواد اولیه، کالاهای واسطه‌ای، ماشین‌آلات، تجهیزات و لوازم یدکی) با برقراری امکان ترخیص کالا به‌صورت درصدی (با استفاده از ظرفیت ماده ۷ قانون امور گمرکی) برای تا‌مین حقوق ورودی و مالیات ارزش افزوده اقدام کند.
 • آتش‌بس آمریکا و اتحادیه اروپا در مناقشه ۱۷ ساله ایرباس-بوئینگ

  دنیای اقتصاد: آمریکا و اتحادیه اروپا با آتش‌بس در مناقشه ۱۷ ساله بر سر یارانه‌های فراهم شده برای شرکت‌های هواپیماسازی بوئینگ و ایرباس توافق کرده و به مدت پنج سال تعرفه‌هایی که در دوران ترامپ وضع شده بودند را معلق کردند.
 • افزایش ۲۰ درصدی صادرات دوماهه محصولات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: ۲ ماه نخست امسال حدود ۹۰۰ میلیون دلار محصول کشاورزی در کشور صادر شد که از نظر ارزش ۲ درصد و به لحاظ وزن ۲۰درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است. به‌گزارش «ایرنا»، محمود بازاری افزود: بیشترین میزان صادرات محصولات کشاورزی در این مدت مربوط به تره‌بار، خشکبار و گل و گیاهان بوده است.
 • نظام معیوب توزیع و اثر آن بر تولیدکنندگان

  دنیای‌اقتصاد: در نشست تخصصی که در اتاق ایران برگزار شد، ‌مشکلات تولیدکننده‌ها برای تامین مواد اولیه وارداتی بررسی و راهکارهایی از سوی بخش‌ها و نهاد‌های مختلف ارائه شد. نایب‌رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و واردات اتاق ایران با اشاره به اینکه دستور کار نشست درباره قاچاق کالا و همچنین تولید داخلی لوازم خانگی و تبلیغ این محصولات در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌هاست، گفت: قاچاق تبدیل به مساله فراگیر در کشور شده و متاسفانه اقدامات صورت‌گرفته هم به نظر می‌رسد نتیجه‌ای در نهایت به همراه ندارد.
 • امکان مشاهده پرونده صادراتی درسامانه جامع تجارت

  دنیای‌اقتصاد: صادرکنندگان از این پس می‌توانند وضعیت ارز ناشی از بازگشت صادرات و تعهدات ارزی خود را در سامانه جامع تجارت مشاهده کنند. به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، صادرکنندگان می‌توانند از این پس اطلاعات مربوط به وضعیت تعهدات ارزی و ارز حاصل از بازگشت صادرات خود را در بخشی که با همکاری بانک مرکزی و وزارت صمت در سامانه جامع تجارت اضافه شده است، مشاهده کنند. بر اساس اعلام معاونت فناوری‌های نوین بانک مرکزی، این بخش شامل تا‌زه‌ترین اطلاعاتی است که با استفاده از داده‌های اطلاعاتی گمرک جمهوری اسلامی ایران و سامانه‌های ارزی بانک مرکزی فراهم شده و در پایان هر روز کاری بارگذاری می‌شود که با مراجعه به آن، صادرکنندگان می‌توانند به طور دقیق آخرین وضعیت تعهد صادراتی و ایفای تعهدات ارزی خود را تا‌ پایان روز کاری قبل مشاهده کنند. راه‌اندازی این بخش در سامانه جامع تجارت که در واقع ارائه پرونده صادراتی صادرکنندگان به طور شفاف است و از ۲۲ خرداد به‌صورت عملیاتی در اختیار کاربران قرار گرفته است، به شفافیت هرچه بیشتر فرآیندهای مرتبط با تعهدات ارزی و وضعیت ارز حاصل از صادرات برای فعالان اقتصادی و صادرکنندگان کشور کمک قابل ملاحظه‌ای می‌کند.
 • مطالبه بورسی بخش خصوصی

  دنیای‌اقتصاد: فعالان بخش‌خصوصی از تکرار خطاهای سیاستی در بازار سرمایه در حضور رئیس سازمان بورس گلایه و از جمله به تعیین دامنه نوسان اشاره کردند که جز بی‌ثباتی بازار، پیامد دیگری ندارد. در مقابل دهقان دهنوی اعلام کرد که با محدودیت دامنه نوسان مخالف است؛ اما نباید به‌طور کامل برداشته شود. وی در اظهارنظری غیردقیق حباب بازار سهام در نیمه اول سال ۹۹ را نیز رد کرد.
 • آوانس آخر به صادرات ریالی

  دنیای‌اقتصاد: روز گذشته دبیر کمیته اقدام ارزی از رفع تعهدات ارزی فروش ریالی به عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین لغایت ۱۶ مرداد۹۷ خبر داد. احسان قمری گفت: به دنبال ثبت پروانه‌های صادراتی فروش ریالی به عراق و افغانستان در بازه زمانی ۲۲ فروردین لغایت ۱۶ مرداد ۹۷ در سامانه تجارت و بررسی انجام شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، اولین فهرست از پروانه‌های صادراتی به عراق و افغانستان پس از تایید بانک مرکزی، شامل حدود ۸هزار کوتاژ صادراتی، مشمول رفع تعهدات ارزی شدند. به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، احسان قمری همکاری و دقت نظر همکاران مرکز توسعه تجارت الکترونیکی و اداره صادرات بانک مرکزی را ارزشمند دانست و ضمن تقدیر از کارشناسان این دو مجموعه اظهار کرد: صادرکنندگان به عراق و افغانستان که در بازه زمانی مورد تایید فروش ریالی داشته و کوتاژهای خود را در سامانه جامع تجارت ثبت کرده‌اند، می‌توانند با مراجعه به این سامانه و اطلاع از وضعیت ایفای تعهدات ارزی خود به صورت تفکیکی، کوتاژهای تایید شده خود را مشاهده کنند.
 • معمای کالاهای محبوس

  دنیای‌اقتصاد: حبس بیش از سه میلیارد دلار کالای اساسی در گمرکات به یک معما تبدیل شده است. جدیدترین آمارها حاکی از این است که ۹/ ۵میلیون تن کالای اساسی که اغلب آنها مشمول ارز ترجیحی است، در گمرکات کشور محبوس شده است. «دنیای‌اقتصاد» در سه سناریو به بررسی پشت صحنه این موضوع پرداخته است. سناریوی اول به مکانیزم ثبت‌سفارش این کالاها برمی‌گردد که بانک مرکزی و گمرک ایران دو نظر متفاوت را در این زمینه عنوان می‌کنند. سناریوی دوم به احتمال عدم‌تمایل واردکنندگان برای ترخیص کالا مربوط است که با توجه به کاهش انتظارات تورمی، بعید است در این مقطع واردکنندگان در روند ترخیص کالاها تعلل کنند. سناریوی سوم اما به تفاوت «تخصیص» و «تامین» ارز ترجیحی برمی‌گردد. در این میان، اگرچه نهاد متولی ارز یعنی بانک مرکزی عنوان می‌کند که ارز این کالاها با نرخ ترجیحی تامین شده، اما گمرک این موضوع را رد کرده و معتقد است که عامل حبس این کالا عدم تامین ارز یا نداشتن کد رهگیری بانک است.
 • چالش صادرکنندگان برای استفاده از منابع صندوق ضمانت صادرات

  دنیای‌اقتصاد: نشست کمیسیون صادرات اتاق ایران با حضور عضو هیات‌مدیره صندوق ضمانت صادرات برگزار شد. افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات به مبلغ ۲۰۰ میلیون یورو و بالا رفتن ظرفیت ریسک‌پذیری آن خبری بود که عضو هیات‌مدیره این سازمان با حضور در نشست کمیسیون صادرات اتاق ایران اعلام کرد.
 • رونق تجارت غذا در دوران نااطمینانی

  دنیای‌اقتصاد: دنیای‌اقتصاد: فائو در آخرین گزارش چشم‌انداز بازار جهانی مواد غذایی به بررسی تاثیر افزایش قیمت‌های جهانی مواد غذایی بر افزایش هزینه‌های واردات غذا پرداخته است.بر‌اساس جدیدترین گزارش سازمان خوار بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از چشم‌انداز بازار جهانی مواد غذایی، با وجود اینکه قیمت مواد غذایی در میانه نااطمینانی‌های عرضه و تقاضا در سال‌جاری همچنان بالا خواهند بود، تجارت جهانی مواد غذایی پایداری خود را حفظ خواهد کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر