آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۴

 • چهار فاز جنگ تجاری

  دنیای‌اقتصاد: واکنش به سیاست‌های تجاری دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در چهار فاز متفاوت از چهار گوشه جهان قابل مشاهده شده است. برخی کشورها همچون چین که از قدرت تجاری بیشتری برخوردارند نه‌تنها در قالب وضع تعرفه به اقدامات تلافی‌جویانه دست زده‌اند، بلکه همچون خود ترامپ تهدید به اقدامات تلافی‌جویانه بیشتر کرده‌اند و حتی لحن بی‌سابقه‌ای را علیه وی به‌کار برده‌اند.
 • بسته ارزی از دید فعالان اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: با رونمایی از بسته جدید ارزی از سوی رئیس‌کل بانک مرکزی، یکی از مهم‌ترین مطالبات ارزی فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی، تا حدود زیادی محقق شد. با این اقدام، امیدواری‌ها برای ثبات بازار ارز و مهیا شدن فضای کسب‌وکار از طریق پیش‌بینی‌پذیر شدن فضای اقتصادی، بازار و قیمت‌ها، پررنگ‌تر از گذشته شده است.
 • اراضی پس‌کرانه بنادر بدون محدودیت واگذار می‌شود

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر راه و شهرسازی معتقد است امکانات ایجادشده در بنادر با هدف تبدیل بنادر کشور به بنادر نسل سوم تطبیق دارد و این امر توانسته زمینه را برای فعالیت صنعتگران و تولیدکنندگان فراهم کند.
 • ابلاغ ممنوعیت صادرات انواع روغن خوراکی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران، ممنوعیت صادرات انواع روغن خوراکی ساخته‌شده را به کلیه گمرکات اجرایی ابلاغ کرد. مطابق نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت به گمرک ایران صادرات هرگونه روغن خوراکی ساخته‌شده از ۹مرداد ماه امسال ممنوع شد. محمد شریعتمداری در نامه‌ای درخواست کرده بود، با توجه به تخصیص ارز رسمی برای روغن خام وارداتی و لزوم تامین و تنظیم بازار روغن خوراکی تولید داخل و شمول این کالا در اولویت اول کالایی هرگونه صادرات روغن ساخته‌شده از کلیه گمرکات ممنوع شود.
 • ۵ گام ثبت‌سفارش ورود کالا به مناطق آزاد

  دنیای‌اقتصاد: ثبت‌سفارش ورود کالا به مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در سامانه جامع تجارت در قالب ۵ گام عملیاتی می‌شود: ثبت‌نام در سایت دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه، ثبت‌نام در سامانه جامع تجارت، ورود به سامانه جامع تجارت با نقش پایه حقیقی و استعلام مجوز مناطق آزاد، انتخاب نقش بازرگان حقیقی منطقه ویژه/ آزاد اقتصادی، ثبت پیش‌فاکتور. پیش از این گمرک ایران در نهم خردادماه سال‌جاری با برشمردن مراحل یاد شده، از آغاز ثبت‌سفارش کالا در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کیش، قشم، چابهار، ارس، اروند، ماکو و انزلی خبر داده بود.
 • ایران و کانادا آماده برقراری مجدد روابط تجاری

  دنیای اقتصاد: مجمع عمومی سالانه اتاق ایران و کانادا برگزار شد و مدیرکل آمریکای شمالی وزارت امور خارجه، در این نشست عنوان کرد: در شرایط جدید سیاسی کانادا، ایران و کانادا مجددا آماده از سرگیری روابط سیاسی و تجاری هستند، هر چند فشارهای دولت آمریکا آینده روابط ایران و کانادا را در شرایط نامشخصی قرار داده است.
 • حمایت از تولیدکنندگان داخلی در دستور کار شهروند

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت شهروند با تاکید بر حمایت از تولیدکنندگان و کالاهای داخلی از جایگزینی ۲ هزار کالای داخلی با اقلام خارجی در فروشگاه‌های زنجیره‌ای شهروند، خبر داد.

بیشتر