آرشیو روزنامه شماره ۴۳۹۲ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۹۲

 • شکست ترامپ در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: تازه‌ترین آمار رسمی آمریکا از شکست دونالد ترامپ در جنگ تجاری حکایت دارد. رئیس‌جمهور آمریکا همواره کسری تجاری کشورش با شرکای تجاری شامل چین، اتحادیه اروپا و کانادا را مورد انتقاد قرار داده است. او با بهانه قرار دادن این موضوع و در راستای بهبود وضعیت کسری تجاری کشورش، واردات از این شرکای تجاری را هدف افزایش تعرفه قرار داد. اما تازه‌ترین آمارهای تجارت آمریکا نشان می‌دهد ترامپ تاکنون در رسیدن به هدف خود ناموفق بوده و کسری‌ تجاری آمریکا با شرکایش بیشتر نیز شده ‌است.
 • سرعت‌دهی به ترخیص کالاهای سلامت محور

  دنیای اقتصاد: فرآیند ترخیص کالاهای سلامت‌محور اعلام شد. دهم مردادماه امسال بود که تفاهم‌نامه‌ای با محوریت آسان‌تر شدن ترخیص کالاهای سلامت‌محور میان گمرک و وزارت بهداشت به امضا رسید؛ تفاهم‌نامه‌ای که هدف از آن رفع چالش‌های فعالان اقتصادی در زمینه واردات کالاهای سلامت محور بعد از ابلاغ سیاست‌های جدید ارزی است. ماجرا از آنجا آغاز شد که فعالان این صنعت برای دریافت ارز رسمی با صف‌های طولانی تخصیص ارز مواجه شدند؛ افزایش نگرانی‌ در مورد عدم ورود به‌موقع کالاهای سلامت‌محور به کشور باعث شد که فعالان بخش‌خصوصی‌ نسبت به بحران‌های آتی در این حوزه و پیامدهای ناشی از آن به مقامات دولتی هشدارهایی را مخابره کنند.
 • تقویت تشکل‌ها در دستور کار بخش‌خصوصی

  دنیای اقتصاد: در نشست اعضای هیات‌مدیره شورای مشورتی تشکل‌های اتاق بازرگانی تهران با هیات‌رئیسه این اتاق بر تجهیز تشکل‌ها برای نقش‌آفرینی در اقتصاد تاکید شد و رئیس اتاق تهران تصریح کرد: براساس آیین‌نامه حمایت از تشکل‌ها، برنامه‌های توانمندسازی و توسعه‌ای تشکل‌ها در حوزه‌های مختلف از جمله حوزه نرم‌افزار، پژوهش و آموزش، برگزاری نمایشگاه‌ها و نیز تهیه بانک اطلاعاتی در دستورکار قرار گرفته است و اتاق تهران آمادگی دارد تا طرح مدون برای واگذاری برگزاری نمایشگاه‌ها به تشکل‌ها را به دولت ارائه کند.
 • توافق‌های اقتصادی با ترکمنستان

  دنیای اقتصاد: مجتبی خسروتاج، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز چهارشنبه با مرادف وزیر تجارت و صنایع ترکمنستان در محل مرز باجگیران واقع در شمال خراسان رضوی دیدار و گفت‌وگو کرد.
 • کاهش ۷۰ درصدی خسارت‌های صادراتی

  دنیای اقتصاد: مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: پرتفوی (دارایی) صندوق تا پایان امسال به ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار خواهد رسید و میزان صادرات حداکثر به ۶۰ میلیارد دلار می‌رسد.
 • رسیدگی به معضل رسوب کالا در گمرکات

  دنیای اقتصاد: قائم‌مقام دبیر شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی استان تهران، از بررسی و رسیدگی به مشکلات ترخیص و رسوب کالا در گمرکات تهران در چهل و هشتمین جلسه این شورا خبر داد. اخیرا واردکنندگان و فعالان اقتصادی بخش‌خصوصی انتقاداتی را از وضعیت و نحوه ترخیص کالا در گمرکات مطرح کردند و از رسوب کردن بخش عمده‌ای از کالاها در گمرکات خبر دادند.
 • تعیین سقف ۱۰ درصدی برای افزایش قیمت کالا

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان از تشدید بازرسی بازار خبر داد و گفت: از ۲۸ خرداد همه کالاها و خدمات باید زیر ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته باشند و اگر مردم خلاف این موضوع را دیدند با سامانه ۱۲۴ تماس بگیرند. محمد نوابی با بیان اینکه اطلاعات ۵۱۰ هزار انبار در کشور در سامانه قرار داده شده است، گفت: اگر کسانی کالایی در غیر از این انبارها داشته باشند ظن قاچاق به آنها می‌رود و احتکار محسوب می‌شود.

بیشتر