آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۸

 • یارکشی سه‌جانبه در جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه وزرای خارجه چین و انگلیس دیدار کردند. در این دیدار که به میزبانی چین در پکن برگزار ‌‌شد، وزیرخارجه چین پیشنهاد مذاکره تجاری پس از برگزیت را به همتایان انگلیسی خود ارائه کرد. به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل روزنامه «دنیای اقتصاد» و به نقل از «رویترز»، از آنجاکه چین در مخمصه «جنگ‌تجاری» با آمریکا گیر افتاده است، مقامات این کشور تلاش می‌کنند روابط خود را با اروپا تقویت کنند.
 • مقصد تازه تجار در عصر پساخروج

  دنیای اقتصاد: آفریقا دومین قاره بزرگ جهان است که ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری فراوان و متنوعی دارد که از جمله آنها می‌توان به ظرفیت‌های کشاورزی، دامی، معدنی، محصولات غذایی و منابع طبیعی اشاره کرد. به گفته کارشناسان، درحال‌حاضر تصوری که همواره از آفریقا به‌عنوان یک قاره فقیر وجود داشته، به هم خورده است و بخش‌هایی از این قاره طی سال‌های گذشته در بخش‌های صنعت، تکنولوژی و ماشین‌آلات پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند و به همین دلیل است که اقتصادهای بزرگ دنیا مانند چین در ۲ دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در آفریقا کرده‌اند.
 • مکان‌یابی ملاقات تجار در بازار دوم

  دنیای اقتصاد: ایجاد بازار دوم ارز اگرچه مورد تاکید فعالان اقتصادی بود اما با وجود گذشت حدود بیست روز از ایجاد این بازار، نتایج عملکرد صادرکنندگان و واردکنندگان میزان قابل‌قبولی را به ثبت نرسانده است. فعالان اقتصادی معتقدند که تقاضای موثری در این بازار شکل نگرفته، از این‌رو بخش‌خصوصی وارد گود شده و شنیده می‌شود واردکنندگان و صادرکنندگان در نشستی مشترک، تصمیم گرفتند مکانیزم شناسایی صادرکنندگان و واردکنندگان را براساس دستورالعمل‌های ارزی، به اتاق بازرگانی تهران واگذار کنند.
 • دستور ویژه برای کاهش رسوب کالا در گمرک

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال انتقاد واردکنندگان از طولانی بودن صف واردات و روند رسیدگی به پرونده‌ها که باعث رسوب کالاها در گمرکات و در نتیجه افزایش زمان ترخیص کالاها شده است، رئیس کل گمرک ایران دستورالعملی را برای تسهیل واردات مواد اولیه و کالاهای اساسی ابلاغ کرد تا معضل رسوب کالا در گمرکات را از بین ببرد.
 • ثبت‌سفارش ادامه دارد؛ اما با نظارت بیشتر

  خبرگزاری صداوسیما: رئیس سازمان توسعه تجارت در یک برنامه تلویزیونی گفت: یکی از دغدغه‌های واحد‌های تولیدی این بود که با ثبت‌سفارش به روش بانکی برای واردات، روند اقدامات زمانبر است؛ به همین علت ستاد بررسی مسائل اقتصادی در این زمینه مصوبه‌ای داشت که تا پایان تیر به هر میزان مواد اولیه، قطعات و تجهیزات در گروه‌بندی‌های یک و دو اگر در گمرکات باشند، می‌توانند با ثبت‌سفارش غیر بانکی یعنی بدون انتقال ارز ترخیص شوند که این فرصت خوبی برای بنگاه‌ها و واحد‌های اقتصادی است.
 • گزارش فائو از قیمت محصولات اساسی کشاورزی در جهان

  دنیای اقتصاد: مهم‌ترین بخش‌های بولتن ماه ژوئن ۲۰۱۸ فائو در گزارشی از سوی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شده است. طبق گزارش فائو قیمت جهانی گندم و ذرت در ماه ژوئن با وجود نگرش عمومی منفی نسبت به تولید محصول کاهش یافته است. در مقابل، در بازار برنج، افزایش قیمت واریته‌های جاپنیکا و برنج معطر کاهش قیمت واریته ایندیکا را خنثی کرده است. در شرق آفریقا، در سودان؛ قیمت غلات به‌دلیل نگرانی درخصوص کاهش تولید سال ۲۰۱۸ ناشی از کمبود سوخت و افزایش قیمت نهاده‌ها در کنار کاهش شدید ارزش پول ملی و حذف یارانه‌ها در سطح بسیار بالایی قرار دارد.

بیشتر