شماره روزنامه ۴۵۵۱
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۸۴

  • سه مسیر عبور از تحریم

    دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام، ایران را در شرایط اقتصادی جدیدی قرار داده است. اقدام دونالد ترامپ این پرسش اساسی را فراروی فعالان اقتصادی و بازار قرار داده است که خروج یک جانبه آمریکا از این توافق، شرایط کنونی را تا چه حد به شرایط پیش از برجام نزدیک خواهد کرد. اتاق بازرگانی تهران با ارئه پژوهشی در یک گردهمایی، چالش‌های خروج آمریکا از برجام را بررسی کرده و با مطالعه سیر تاریخی تحریم‌های مختلف علیه ایران، به ارائه سه راهکار برای برون‌رفت از اثرات دور تازه تحریم‌های ایالات متحده پرداخته است. انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه،‌ استفاده از خدمات مالی چین و روسیه به جای اروپا و انتقال پول از طریق بانک مرکزی اروپا، به‌عنوان راهکارهایی برای کم‌اثر کردن تحریم‌ها از سوی کارشناسان ارائه شده است.
  • سازوکار نظارت بر روند ثبت سفارش‌ها ابلاغ شد

    دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت طی ابلاغیه‌ای با تاکید بر مواردی درخصوص بازبینی و کنترل ثبت سفارش‌های مربوط به واردات کالا در حوزه صنعت، معدن و تجارت و انطباق درخواست‌ها با مقدورات ارزی، دستور نظارت کامل بر عملیات اجرایی از سوی معاونان خود را صادر کرد.
  • سامانه جامع گمرکی مبنای تخصیص ارز دولتی می‌شود

    دنیای اقتصاد: مسوولان گمرک، وزارت صنعت، معدن و تجارت، جهاد کشاورزی، بهداشت و بانک مرکزی توافق کردند تا اطلاعات سامانه جامع گمرکی مبنای قیمت‌گذاری کالاها برای تخصیص ارز دولتی شود.

بیشتر