آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۷۷

 • واکنش صفر به ۵۳ اخطار

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی با انتقاد از بی‌توجهی دولت نسبت به هشدارهای ارزی اعلام کردند که برابر آمار طی چهار سال گذشته و قبل از التهابات ارز، ۵۳ اخطار از سوی پارلمان بخش خصوصی پایتخت داده شده است. به اعتقاد آنها، در سال‌های اخیر بارها ضرورت تک‌نرخی کردن قیمت ارز و اتخاذ سیاست‌های مناسب ارزی مطرح شده، اما به آنها توجه نشده است و دولت در زمانی تصمیم به تک‌نرخی کردن ارز گرفت که دیرهنگام بود. از سوی دیگر، اگرچه نظرات بخش خصوصی در مورد ارز در گفتار مقامات دولتی مطرح و مورد تاکید قرار می‌گیرد، ولی در عمل مسوولانی که باید آنها را در دستور کار قرار دهند، کمتر به این موضوع توجه می‌کنند. فعالان اقتصادی همچنین با بررسی سیاست‌های جدید ارزی دولت و تک‌نرخی کردن دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومانی اعلام کردند: پافشاری بر این موضوع که به تمام نیازهای کشور دلار ۴۲۰۰ تومانی اختصاص ‌یابد، منجر به ایجاد صفی طولانی و ثبت سفارش بیش از ۲۵ میلیارد دلار در بهار امسال شد. فعالان اقتصادی همچنین برخی تصمیمات عجولانه و بدون کار کارشناسی در ماه‌های اخیر را نیز مورد نقد قرار دادند و از دولت درخواست کردند نظرات بخش خصوصی را بیشتر مورد توجه قرار دهد و به موقع در مورد مسائل مهم اقتصادی تصمیم‌گیری کند.
 • مطالبه تولیدکنندگان از دو مقام دولتی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق بازرگانی ایران بار دیگر دست به قلم شد. غلامحسین شافعی با ارسال دو نامه‌ به محمد شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت و ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، نگرانی فعالان بخش تولید از شیوه تخصیص ارز و تامین مواد اولیه را ابراز کرد و خواستار رسیدگی سریع این مقامات به منظور جلوگیری از مشکلات آینده شد.
 • پنج شلیک از پدافند تجاری ترامپ

  دنیای اقتصاد: آمریکا پنج پرونده جدید شکایت تعرفه‌ای را به سازمان تجارت جهانی ارائه کرد. در این پنج پرونده‌ مجزا که روز دوشنبه گشوده شدند، ترامپ تلاش کرده است تا به اقدامات تلافی‌جویانه وضع تعرفه از سوی چین، اتحادیه اروپا، کانادا، مکزیک و ترکیه پاسخ دهد. پیش‌تر، این پنج اقتصاد درپی وضع تعرفه بر محصولات فولاد و آلومینیوم‌شان توسط آمریکا، بر کالاهای آمریکایی تعرفه وضع کرده بودند.
 • تامین بدون مشکل غذا در دوران تحریم

  دنیای اقتصاد: وزیر جهادکشاورزی اطمینان داد که غذای مردم در دوران تحریم بدون مشکل تامین می‌شود. محمود حجتی گفت: با توجه به ظرفیت‌ها و توانمندی‌های داخلی، بخش‌کشاورزی کمترین تاثیرپذیری را در تامین نیاز غذایی مردم در شرایط تشدید تحریم‌ها خواهد داشت. به گزارش وزارت جهادکشاورزی، حجتی، در جلسه تکریم «اسکندر زند» و معارفه «کاظم خاوازی» (روسای قدیم و جدید سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی) با بیان اینکه آمریکا همه توان خود را برای تشدید تحریم‌ها و همسو کردن سایر کشورها در جنگ اقتصادی با ایران به کار گرفته است، اظهار کرد: با وحدت نظر و یکپارچگی می‌توانیم در مقابل تحریم‌ها و زیاده‌خواهی‌های آمریکا مقاومت کنیم و در این جنگ اقتصادی پیروز شویم.

بیشتر