• تامین کالاهای اساسی در ریل سرعت

  دنیای‌اقتصاد: تصمیمات جدید برای تامین کالاهای اساسی از سوی سیاست‌گذار تجاری اتخاذ شد. در این چارچوب، دبیرستاد تنظیم بازار و وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت برنامه‌های این وزارتخانه و بانک‌مرکزی را تشریح کرده‌اند. در محور اول متولیان ستاد تنظیم بازار اعلام کرده‌اند که کالاهای اساسی و ضروری که در گروه یک ارزی جانمایی شده‌اند، ‌می‌توانند به شیوه اعتباری ترخیص شوند.
 • زنگ خطر توقف تولید تخم مرغ شناسنامه‌دار

  دنیای‌اقتصاد: نمایندگان بخش خصوصی و فعالان اقتصادی حاضر در نشست بیست و دوم کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی تهران به مسائل مهم این حوزه مانند باقی‌مانده سموم و آفت‌کش‌ها در محصولات کشاورزی، لزوم آزادسازی تجارت این محصولات و نگاه به آن به مثابه یک تکنولوژی در کشاورزی پرداختند. همچنین مساله قیمت‌گذاری تخم‌مرغ و واردات نهاده‌ها از دیگر موضوعاتی بود که در این کمیسیون به آن پرداخته شد.
 • الزامات جهش تولید در نیمه دوم ۹۹

  نسیم توکل کارآفرین، فعال اقتصادی و عضو اتاق بازرگانی تهران
  این روزها بحث تخصیص ارز و چالش‌های مربوط به بانک مرکزی و گمرک، بحث داغ بسیاری از رسانه‌هاست، به‌طوری که خبرها و یادداشت‌های زیادی را در این زمینه می‌بینیم. اما در این میان، باز هم فعالان بخش خصوصی هستند که پاسخ روشنی دریافت نکرده و با عدم ترخیص بارهای خود در گمرک یا مشکل تامین ارز برای خط تولید مواجه هستند. من در اینجا، نه به‌عنوان یک صاحب‌نظر اقتصادی و نه به‌عنوان یک کارشناس حوزه سیاست، بلکه به‌عنوان یک فعال اقتصادی می‌خواهم از تجربه خود در رابطه با مشکلاتی از این دست بگویم.
 • تخلفات صنفی کاهش یافت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت (صمت) استان تهران اظهار کرد: از مجموع کل شکایات صنفی دریافت شده در شش ماه اول امسال ۱۵ هزار و ۶۶۴ مورد غیرمتخلف بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد افزایش داشته و ۸۳۵۰ فقره نیز متخلف شناخته شده که نسبت به نیمه اول سال گذشته ۲۹ درصد کاهش داشته و حاکی از کاهش تخلفات صنفی است.
 • مسیر جدید اشتغال‌زایی و توسعه صادرات

  دنیای‌اقتصاد: در نشست اخیر کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق ایران، موضوع راه‌اندازی پویش ملی محتوای دیجیتال مطرح شد. بر اساس اظهارات رئیس این کمیسیون، هدف از ایجاد چنین پویشی بازارسازی در حوزه محتوای دیجیتال و حضور در فعالیت‌های بین‌المللی است.
 • راه‌اندازی صندوق حمایت از گندم‌کاران

  دنیای‌اقتصاد: وزیر جهاد کشاورزی گفت: سند تحول بخش کشاورزی کشور با همکاری شورای عالی انقلاب فرهنگی تهیه و تدوین خواهد شد.
 • مسیر انحرافی در تامین نهاده‌ها

  دنیای‌اقتصاد: چالش‌‌های تامین نهاده‌های تولید شناسایی شد. کارشناسان بر این باورند که عدم تخصیص و تامین ارز و نرخ‌گذاری دستوری مهم‌ترین چالش‌ها در مسیر تامین و توزیع نهاده‌ها است. از سویی دیگر کالاهایی که در گمرکات دپو شده‌اند به‌دلیل انبار نامناسب و طولانی‌مدت، در حال طی کردن مراحل فاسد شدن هستند و می‌تواند امنیت غذایی و سلامت جامعه را دچار اختلال کند.
 • مطالبات کهنه روستاییان از دولت

  دنیای‌اقتصاد: خانه روستا و عشایر طی نامه‌ای روز روستا و عشایر (پانزدهم مهرماه) را به روستاییان تبریک گفت در این نامه آمده است: روز روستا و عشایر به‌منظور، گرامیداشت مجاهدت‌های سربازان گمنام و بدون ادعای جبهه تولید و عزت، توجه و تمرکز تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران سیاست‌های اقتصادی و برنامه‌ریزان کشور به بخش عمده‌ای از مردم کشور، بازنگری در نتایج سیاست‌های اتخاذ شده، برنامه‌ریزی‌های لازم اقدامی برای تقویت بنیان‌های اقتصاد حیاتی کشور که مجاهدانش روستاییان و عشایرند نام‌گذاری شد؛ اقدامات زیادی توسط نظام جمهوری اسلامی ایران در روستاها انجام شده و هزینه‌های فراوانی صورت گرفته است.
 • جزئیات قیمت تخم‌مرغ برای عرضه به مصرف‌‌کننده

  دنیای‌اقتصاد: دبیر ستاد تنظیم بازار کشور سقف قیمت تخم‌مرغ بسته‌بندی در جلسه ستاد تنظیم بازار را اعلام کرد. به گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت محمدرضا کلامی اظهار کرد: قیمت تخم‌مرغ در جلسه قبلی ستاد تنظیم بازار درب مرغداری ۱۲ هزار تومان و برای مصرف‌کننده ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان به تصویب رسیده بود که برخی برندها متناسب با کشش بازار و هزینه‌های تمام شده، قیمت متفاوتی را روی بسته‌بندی خود درج می‌کردند. وی افزود: امروز مقرر شد تا تخم‌مرغ ۳۰ عددی بسته‌بندی شناسنامه‌دار دارای زنجیره سرد حداکثر ۳۱ هزار تومان، تخم‌مرغ ۲۰ عددی ۲۲ هزار تومان، تخم‌مرغ ۱۵ عددی ۱۸ هزار تومان، تخم‌مرغ ۹ عددی ۱۱ هزار تومان و تخم‌مرغ ۶ عددی ۷ هزار تومان عرضه شود که این سقف قیمت است و برندهای دیگر زیر این عدد باید رقابت کنند.
 • کارنامه تجارت کشاورزی در دوره کرونا

  دنیای اقتصاد: چکیده آمار تجارت خارجی بخش کشاورزی و صنایع غذایی در ۵ ماهه امسال از سوی گروه کشاورزی مرکز ملی مطالعات راهبردی کشاورزی و آب اتاق ایران منتشر شد. بر اساس داده‌های آماری این گزارش، تراز تجاری ایران در ۵ ماهه امسال منفی یک میلیارد و ۹۹۴ میلیون دلار و به نفع واردات است. البته روند تجارت از سال ۹۲ تاکنون به همین منوال بوده و تراز تجاری محصولات کشاورزی و صنایع غذایی همواره به نفع واردات و منفی بوده است. اما در این بازه‌های زمانی فاصله بین صادرات و واردات کم و زیاد می‌شود و از این رو کسری تراز تجاری در سال‌های مختلف همواره منفی و با ارقام متفاوت است.
 • پالس مثبت به افزایش سقف تعهد ارزی

  دنیای اقتصاد: بخش خصوصی یک بار دیگر دغدغه‌های خود را در زمینه بازگشت ارز حاصل از صادرات و افزایش مهلت رفع تعهد ارزی بیان کرد. فعالان اقتصادی این بار تلاش کردند تا از مسیر رایزنی با متولیان سازمان امور مالیاتی، مطالبات ارزی و تجاری خود را مطرح کنند. در جلسه مشترکی که میان فعالان بخش خصوصی و مدیرکل دفتر تنظیم مقررات و برون‌سپاری سازمان امور مالیاتی برگزار شد، صادرکنندگان مهلت زمانی چهار ماهه برای بازگشت ارز را ناکافی دانستند و خواستار افزایش مهلت مذکور شدند.
 • از انتخاب صادرکنندگان نمونه سال ۹۸ تا چالش کارت‌های بازرگانی

  دنیای اقتصاد: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران از پایان فرآیند انتخاب صادرکننده نمونه خبر داد و گفت: ۵۰ شرکت نمونه ملی و ۶ شرکت ممتاز در بخش‌های مختلف به‌عنوان منتخبان سال جاری برگزیده شدند.
 • استفاده از ظرفیت دریای خزر برای تجارت منطقه‌ای

  دنیای اقتصاد: تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور دیدار سرکنسول ایران در آستاراخان با رئیس اتاق ایران بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به روسیه بحث و تبادل نظر شد. تقویت روابط دوجانبه ایران و روسیه محور برگزاری این نشست بود و در عین حال درباره برخی از مهم‌ترین موانع صادرات کالاهای ایرانی به آستاراخان روسیه بحث و تبادل نظر شد.
 • آدرس غلط چالش‌های اقتصادی

  دنیای‌اقتصاد: سیاست‌های ارزی، پولی و گمرکی در یک راستا قرار ندارند و همین موضوع موجب بروز مشکلاتی در حوزه‌های مختلف به خصوص تولید شده است. پای این ناهمراستایی به بنگاه‌های تولیدی رسیده و تامین مواد اولیه تولید را با مشکلاتی مواجه کرده است. مشکلاتی ناشی از تامین و تخصیص ارز که به واسطه آن مواد اولیه تولید در گمرکات دپو شده است. صاحبان کسب‌و‌کار هم عنوان می‌کنند دسترسی به مواد اولیه در خیلی از بنگاه‌ها در نقطه قرمز قرار دارد و خیلی از بنگاه‌ها با کمترین ظرفیت خود کار می‌کنند؛ به گفته آنها در کشور همه‌چیز به مساله ارز گره‌خورده و بی‌ثباتی به همه حوزه‌های اقتصادی سرایت کرده است. نهمین نشست از دور نهم هیات نمایندگان اتاق ایران علاوه بر این مساله، به بحث درباره مشکلات روز اقتصاد ایران و مسائلی مانند وضعیت بازار سرمایه، تعهدهای ارزی، مشکلات سامانه جامع و کارت بازرگانی هم اختصاص داشت. رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران سخنرانی خود را در دو بخش کلی ایراد کرد؛ ابتدا به مسائل بلندمدت و اثرگذار نظیر تدوین برنامه هفتم توسعه پرداخت.
 • ابزار تجارت در منگنه

  دنیای‌اقتصاد: ضوابط جدید برای صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی از سوی سیاست‌گذار تجاری تعریف شد. بر این اساس، سامانه جدید طراحی شده از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ۱۴ فرآیند جدید به مراحل صدور و تمدید کارت‌های بازرگانی اضافه شده که پیش از این وجود نداشته است. بررسی رفتار سیاست‌گذار در حدود دو ماه اخیر نشان می‌دهد که نوعی سیاست انقباضی در دستور کار قرار گرفته است و دایره صدور کارت بازرگانی به سمت محدودتر شدن حرکت کرده است. سیاستی که از نگاه کارشناسان و فعالان اقتصادی وضعیت صادرات و واردات را تحت تاثیر قرار داده است و این ابزار تجارت مانند گذشته به سهولت دراختیار متقاضیان و تجار قرار داده نمی‌شود. آن طور که رئیس کنفدراسیون صادرات ایران به تازگی تصریح کرده با تغییراتی که در حوزه صدور کارت بازرگانی اتفاق افتاده، نمی‌توان گفت صادرات متوقف شده است اما توقف تمدید و صدور کارت بازرگانی رخ داده است. در واقع نوسانات سیاست‌گذاری در این عرصه طی ماه‌های اخیر منکعس‌کننده نوعی آشفتگی است که فعالان اقتصادی را در سردرگمی و کارت بازرگانی را در منگنه قرار داده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر