آرشیو روزنامه شماره ۴۳۷۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۷۵

 • زخم ماندگار یک جنگ تجاری

  دنیای اقتصاد: دانشگاه آکسفورد با مقایسه سیاست‌های تعرفه‌ای دونالد ترامپ با بحران ۱۹۲۹ هشدار داد که آثار جنگ تجاری برای دهه‌ها بر اقتصاد جهانی سایه خواهد انداخت. ارزیابی‌ها نشان می‌دهد که در آن زمان علاوه‌بر کاهش چشمگیر حجم تجارت، تعاملات بین ملت‌ها نیز تغییر کرد. اقتصادهای نوظهور از دیگر بازندگان تنش‌های تجاری آن دوره بودند؛ امری که به عقیده کارشناسان در جنگ‌تجاری ۲۰۱۸ نیز قابل انتظار است. در عین حال، گرچه افراد یا گروه‌هایی از این تنش‌های تجاری منتفع می‌شوند، اما در نهایت کل اقتصاد جهان بازنده خواهد بود.
 • پیشنهادهای بخش‌خصوصی برای توسعه منطقه‌ای

  دنیای اقتصاد: نشست روسای اتاق‌های بازرگانی منطقه چهار کشور، با حضور رئیس اتاق ایران و روسای اتاق‌های آبادان، خرمشهر، اهواز، ایلام، همدان، لرستان، مرکزی و کرمانشاه در اتاق کرمانشاه برگزار شد.
 • خیز بلند فعالان اقتصادی در دوره پساخروج

  دنیای اقتصاد: پارلمان بخش‌خصوصی پایتخت امروز بعدازظهر میزبان معاون اول رئیس‌جمهور، وزیر امور خارجه و سفیران، رایزنان و وابسته‌های بازرگانی کشورهای خارجی خواهد بود. هدف از برگزاری این همایش در قدم اول، آغاز دوره تازه گفت‌وگوهای میان بخش‌خصوصی ایران و کشورهای خارجی است. این همایش با عنوان «نشست هم‌اندیشی نمایندگان خارجی مقیم ایران و فعالان اقتصادی درخصوص فرصت‌های کسب‌وکار آتی ایران» برگزار می شود.
 • اولویت‌بندی تقاضای واردات توسط وزارتخانه‌ها

  دنیای اقتصاد: رئیس سازمان توسعه تجارت در توضیح دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تعلیق ثبت‌سفارش کالاهایی که تامین ارز نشده‌اند، گفت:‌ وزارتخانه‌های مرتبط با امر تولید و مصرف موظفند تقاضای ثبت‌سفارش واردات کالا با ارز رسمی را بررسی و اولویت‌بندی کنند. در جدیدترین دستورالعمل وارداتی از سوی وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ثبت‌سفارش کالاهای تامین ارز نشده تعلیق شد.
 • نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهور درباره کارت بازرگانی

  ایسنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری یکی از ریشه‌های مهم قاچاق سازمان‌یافته از مبادی رسمی کشور را سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی به نام اشخاص بی‌بضاعت دانست و خواستار بازنگری در نحوه صدور و تمدید کارت بازرگانی و تعیین تکلیف مسوولیت اتاق بازرگانی و وزارت صنعت شد. محمدرضا پورابراهیمی در این نامه خطاب به رئیس‌جمهوری نوشته است:‌ فرار مالیاتی کارت‌های بازرگانی موسوم به یکبار مصرف به بیش از ۱۵۰۰۰ میلیارد تومان و بدهی معوق گمرکی ناشی از آنها به بیش از ۱۰۰۰میلیارد تومان رسیده و متاسفانه برخلاف برخی اظهارات، روند آن در سال‌های اخیر شدیدا افزایشی بوده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر