آرشیو روزنامه شماره ۴۳۵۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۵۴

 • خوان آخر بازار دوم ارز

  دنیای اقتصاد: اعطای مجوز برای معامله اظهارنامه‌های صادراتی که به منزله ایجاد بازار دوم برای ارز است، در خوان آخر قرار گرفت. اگرچه صحبت‌های دیروز دو مقام دولتی این نگرانی را در میان فعالان اقتصادی ایجاد کرد که این طرح به مرحله اجرایی نخواهد رسید، اما برخی شنیده‌ها حاکی از این است که رایزنی‌ها با بالاترین مقام اجرایی کشور ادامه دارد. با ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی و تعیین نرخ این اظهارنامه‌ها در خریدوفروش میان واردکننده و صادرکننده به‌صورت توافقی، قرار بود واردکنندگانی که نتوانسته‌اند ارز مورد نیاز خود را از طریق سامانه نیما تامین کنند، از ارز صادراتی کالاها با پایه غیرنفتی بهره گیرند. اما رئیس‌کل بانک مرکزی در حاشیه همایشی اعلام کرد که تمامی‌گروه‌های کالایی با نرخ رسمی ارز وارد می‌شوند. ازسوی دیگر، رئیس سازمان توسعه تجارت که پیش از این وعده ارزش‌دار شدن اظهارنامه‌های صادراتی را داده بود، دیروز بر این موضوع تاکید کرد که باید بررسی شود نرخ توافقی تا چه میزان روی بازار اثرگذار است. ارزیابی‌ها حاکی از این است که تعلل سیاست‌گذار در برابر پذیرش نرخ توافقی ارزی، فعالیت سفته‌بازان مخرب در بازار را بالا می‌برد؛ به‌طوری‌که با افزایش تحرک این دسته، علائم هشداردهنده‌ای در بازار مشاهده شده‌ است که می‌توان آنها را به گسل‌های فعال ارزی تشبیه کرد.
 • دوره آموزشی مدیریت خرید داخلی

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «مدیریت خرید داخلی، تدارکات مقررات و قوانین مربوطه» روزهای پنج‌شنبه ۳۱ و جمعه ۱ تیر ماه، به مدت ۱۶ ساعت توسط روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، هدف از برگزاری این دوره، پیاده‌سازی فرآیند مدیریت، تامین و خرید براساس متدهای علمی و انجام فعالیت‌های حمایتی به منظور تامین مواد و ملزومات مورد نیاز کلیه بخش‌های سازمان از طریق برنامه‌ریزی درخواست، خرید و انعقاد قراردادهای تجاری کوتاه‌مدت و بلندمدت است.
 • تعرفه‌ بر ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چینی

  دنیای اقتصاد: هفته گذشته وضع تعرفه ۲۵ درصدی بر ۵۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی توسط دولت آمریکا، چینی‌ها را بر آن داشت تا در اقدامی تلافی‌جویانه، واردات ۶۵۹ قلم کالای تولید آمریکا به ارزش بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار را هدف تعرفه ۲۵ درصدی قرار دهند. بر این اساس روز دوشنبه دونالد ترامپ در واکنش به این اقدام تلافی‌جویانه چین،‌ در بیانیه‌ای به دولت خود دستور داد تا پیش‌نویسی برای افزایش تعرفه ۲۰۰ میلیارد دلار دیگر از واردات کالاهای تولید چینی تهیه کنند. در این بیانیه، به مقامات تجاری دولت آمریکا دستور داده شده است تا ۲۰۰ میلیارد دلار از واردات کالاهای چینی را به منظور وضع تعرفه ۱۰ درصدی شناسایی کنند.
 • مناطق آزاد باید باراندازهای صادراتی شوند

  دنیای اقتصاد: دبیر شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: پیش‌بینی اجرای برنامه‌های متنوع در راستای حمایت از کالای ایرانی در مناطق آزاد انجام شده است به‌گونه‌ای‌که سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی در این مناطق به سمت کالای ایرانی با کیفیت و رقابت‌پذیر هدایت شده‌اند. به گزارش روابط‌عمومی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، مرتضی بانک اظهار کرد: ماهیت و قوانین مناطق آزاد براساس فعالیت صددرصد پایدار و با تکیه بر توان بخش‌خصوصی دنبال می‌شود.

بیشتر