آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۴۴

 • کانال انتقال ارز صادراتی

  دنیای اقتصاد: از سرگیری تحریم‌ها علیه نقل‌و‌انتقالات مالی ممکن است برگشت‌پذیری ارز صادراتی را با مشکلاتی بیش از گذشته مواجه کند. فعالان اقتصادی بر این باورند که مانع مهم‌تر از تحریم‌ها، سیاست‌های اعمال شده درخصوص نرخ ارز است. از این رو فعالان بخش خصوصی در پاسخ به درخواست سازمان توسعه تجارت در مورد رفع ابهام درخصوص سامانه نیما، پیشنهاد دادند امکان کشف قیمت ارز از طریق عرضه و تقاضا برای صادرات با پایه غیرنفتی فراهم شود تا انگیزه صادرکنندگان برای صادرات کالا و بازگشت ارز حاصل از آن، تحت‌تاثیر قرار نگیرد.
 • دارو در زمان عرضه یارانه ارزی می‌گیرد

  دنیای اقتصاد: پس از آنکه اعلام شد واردکنندگان دارو از دریافت یارانه ارزی به دلیل مکانیسم پیچیده آن انصراف داده‌اند، این نتیجه به اذهان متبادر شد که قیمت دارو با افزایش قابل‌توجهی مواجه خواهد شد، مساله‌ای که در رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد، اما ناصر ریاحی، عضو هیات نمایندگان اتاق تهران که ریاست اتحادیه واردکنندگان دارو را نیز برعهده دارد، این نتیجه را نادرست خوانده و توضیح می‌دهد که این یارانه در اختیار وزارت بهداشت قرار می‌گیرد تا از مصرف‌کننده دارو حمایت شود.
 • یک بنگاه صنفی به‌ازای هر ۷ خانوار ایرانی

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق اصناف گفت: در مجموع بیش از ۳میلیون بنگاه صنفی داریم که در مقایسه با آمار جهانی خیلی زیاد است برای اینکه طبق نرم جهانی به‌ازای ۳۷ تا ۴۲ خانوار یک بنگاه صنفی هست اما در ایران به‌ازای ۷ تا ۸ خانواده یک بنگاه وجود دارد.
 • واکنش مدیرعامل ایران‌ایر نسبت به تاخیر پروازها

  دنیای اقتصاد: به‌دنبال تاخیرهای زیاد در پروازهای مختلف داخلی دادستانی تهران از این موضوع انتقاد کرده و چنین تاخیرهایی را غیرقابل قبول دانسته است مدیر عامل ایران ایر در واکنش به این اظهارات گفته است که به صنعت هواپیمایی چه چیزی داده‌ایم که از آن توقع داریم؟ آخرین آمارهای ارائه شده از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نشان می‌دهد که در فرودگاه مهرآباد به‌عنوان اصلی‌ترین فرودگاه ایران در طول یک ماه به‌طور میانگین حدود نیمی از پروازها با تاخیر انجام می‌شود، آماری که نسبت به استانداردهای بین‌المللی شرایط چندان مناسبی ندارد.
 • تشکیل کارگروه حمایت از واحدهای تولیدی کوچک

  دنیای اقتصاد: معاون امور اقتصادی و بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: مقرر شد کارگروهی به منظور تدوین برنامه‌های حمایتی از واحدهای تولیدی کوچک در این معاونت راه‌اندازی شود. به گزارش «شاتا» حسن یونس سینکی در نشست شورای مدیران معاونت امور اقتصادی وبازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت با اعلام این خبر، افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط کنونی ۴۸۰ هزار واحد تولیدی با کمتر از ۱۰ نفر نیروی کار در کشور وجود دارد که ظرفیت بسیار بالایی است و نباید این ظرفیت بزرگ اقتصادی در رویکردهای اقتصاد ملی فرعی شود.
 • موز وارداتی گران شد

  دنیای اقتصاد: واردات موز سبز تازه یا خشک کرده به ایران در دوماه نخست سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل با کاهش همراه بوده است.
 • ترانزیت؛ نقطه قوت توسعه چابهار

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار گفت: تثبیت نرخ ارز برای یک دوره‌ و در شرایطی که شوک‌های بیرونی به اقتصاد وارد می‌شود، می‌تواند امنیتی را حداقل برای حفظ تولیدکننده‌هایمان داشته باشد و اگر کم‌کم واقعی‌ شود حتما به تقویت تولید داخل کمک خواهد کرد.
 • کمیته مشترک بازرگانی ایران و نروژ تشکیل می‌شود

  دنیای اقتصاد: نشست هماهنگی تشکیل کمیته مشترک بازرگانی ایران - نروژ با حضور۲۰ شرکت فعال در حوزه‌های نفت،گاز، شیلات، مواد غذایی و حمل‌ونقل برگزار شد و در این نشست از تشکیل کمیته بازرگانی مشترک میان دو کشور خبر داده شد. محمدرضا کرباسی، معاون بین‌الملل اتاق ایران ضمن اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی نروژ، حجم مبادلات دوجانبه میان ایران و نروژ که رقمی در حدود ۱۸ میلیون دلار است را بسیار کم عنوان کرد و بر افزایش تعاملات اقتصادی بین دو کشور تاکید کرد.

بیشتر