آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۹

 • فوریت‌های عصر جدید تجارت

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: روز دوشنبه کریستین لاگارد، رئیس «صندوق بین‌المللی پول»، در سخنرانی خود در پرتلند آمریکا وضعیت آینده تجارت را تشریح کرد. در این سخنرانی او تجارت جهان را به مانند پل‌هایی دانست که وضعیت‌های متفاوتی دارند - جدید و قدیمی، یا مستحکم و شکننده - اما با وجود این تفاوت‌ها همچنان کار خود را درست انجام می‌دهند و ارتباط میان جوامع و کسب‌وکارها را حفظ می‌کنند. داستان این پل‌ها در بسیاری از جوانب توصیفی از تجارت جهانی است.
 • نمره قبولی صادرات کالای ایرانی به قطر

  دنیای اقتصاد: ششمین نشست مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و قطر پس از یک وقفه ۱۳ ساله، اردیبهشت ماه امسال با حضور وزرای صنعت، معدن و تجارت دو کشور و هیات ۷۰ نفره متشکل از نمایندگان دستگاه‌های دولتی و بخش‌خصوصی برای بررسی راهکارهای توسعه همکاری‌های اقتصادی و تجاری در دوحه برگزار شد. در همایش تجاری ایران و قطر نیز که در دوحه برگزار شد، قطری‌ها به کالاهای ایرانی که به این کشور صادر می‌شود، نمره قبولی دادند. بررسی زمینه‌های افزایش حجم تجارت به یک میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸، همکاری در زمینه‌های ترانزیت، سرمایه‌گذاری، حمل‌ونقل هوایی، تکنولوژی، کشاورزی، شیلات، دام،‌ صنعتی و انرژی و خدمات فنی و مهندسی، بهداشت و درمان و دارو و آهن و فولاد و معادن مورد توافق طرفین قرار گرفت و درخصوص اسنادی در زمینه استاندارد، گمرک، فرهنگ و ورزش، حمل و دریایی نیز مذاکره شد.
 • موانع رشد بنگاه‌های کوچک

  علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران
  طی دهه‌های اخیر تغییراتی در اقتصاد دنیا رخ داده که موجب توجه بیشتر به بنگاه‌های خرد، کوچک و متوسط شده است. امروزه در اکثر کشورهای پیشرو در اقتصاد روی این ساختارهای اقتصادی سرمایه‌گذاری ویژه‌ای صورت گرفته است. این بنگاه‌ها منبع اصلی کارآفرینی و نوآوری در اقتصاد هستند. بخش بزرگی از اشتغال در این بنگاه‌ها ایجاد می‌شود، ذاتا از انعطاف و چابکی بسیاری برخوردارند و سریعا با تغییرات تطبیق می‌یابند، در ارتقای سرمایه انسانی کشور موثر هستند و بسیاری از ناکارآمدی‌های بازار از طریق این بنگاه‌ها پوشش داده می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر