آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۷

 • توقف یارانه اقتصاد به سیاست

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی در بخش خصوصی با بررسی شرایط جدید برجام و راه‌های تقویت توان اقتصاد ملی، خواستار توقف یارانه اقتصاد به سیاست شدند. به اعتقاد آنها، در موقعیت جدید، اقتصاد بدون تعامل و همیاری در فضای اقتصاد جهانی قابل پیشبرد نیست و نمی‌توان در فضای بی‌شکل به سرمایه‌گذاری و صادرات غیرنفتی امید داشت و برای آن برنامه بلندمدت ترسیم کرد. فعالان اقتصادی همچنین بر حذف دلالان، واسطه‌گران و رانت‌خواران از اقتصاد کشور و رهایی از سایه سنگین غیرمولدها بر اقتصاد ایران تاکید کردند.
 • ملاحظات مالیات ارزش افزوده مناطق آزاد

  اباذر آذربون کارشناس حقوقی دبیرخانه شورای‌عالی مناطق آزاد
  درحال‌حاضر سازمان امور مالیاتی دو نوع مالیات عمده دریافت می‌کند: ۱- مالیات مستقیم ۲ - مالیات ارزش افزوده که البته برای هر دو نوع مالیات در مناطق آزاد پیش‌بینی‌هایی در قوانین شده است. از یک طرف معافیت از مالیات بر درآمد و دارایی موضوع مالیات‌های مستقیم براساس ماده ۱۳ قانون چگونگی اداره مناطق آزاد برای فعالان اقتصادی مناطق آزاد پیش‌بینی شده و از طرف دیگر فعالان اقتصادی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از پرداخت مالیات ارزش افزوده مستند به ماده ۵۲ این قانون مستثنی شده‌اند.
 • انتقاد از واردات بی‌رویه ماشین‌آلات کشاورزی

  دنیای اقتصاد: دبیرخانه کمیته ماده ۱۲ حسب اولویت‌های کاری مصوب در اولین جلسه سال ۹۷ برای بررسی مشکلات تولیدکنندگان داخلی، به‌دنبال ضرورت افزایش تعرفه واردات برخی ادوات، ماشین‌آلات و تجهیزات کشاورزی تشکیل جلسه داد. این نشست با حضور نمایندگانی از مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی وزارت جهاد کشاورزی، دفتر صنایع ماشین‌سازی و تجهیزات وزارت صنعت، معدن و تجارت، دفتر مقررات صادرات و واردات سازمان توسعه تجارت، معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، انجمن تولیدکنندگان ماشین‌آلات، ادوات و تجهیزات کشاورزی، اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان ماشین‌ها و ادوات کشاورزی ایران، جمعی از تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی، اتاق اصناف ایران، معاونت خدمات فنی و بازرگانی اتاق ایران و قوه‌قضائیه برگزار شد.
 • تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصدی قیمت لبنیات در رمضان

  دنیای اقتصاد: دبیر انجمن لبنی گفت: کارخانه‌های صنایع لبنی در ماه مبارک رمضان، محصولات خود را با تخفیف ۱۰ تا ۱۵ درصدی در سطح فروشگاه‌های تعیین‌شده وزارت جهاد و وزارت صنعت ارائه خواهند کرد. به گزارش صداوسیما، رضا باکری گفت: هم اکنون کارخانه‌های صنایع لبنی بیش از ۷ میلیون تن شیر خام سالانه دریافت و تبدیل می‌کنند؛ ضمن اینکه ۳ تا ۳ و نیم میلیون تن فرآورده‌های سنتی نیز در ماست‌بندی‌ها و خودمصرفی‌ها تولید می‌شود که در مجموع، به ۱۰ و نیم میلیون تن می‌رسد. از این رو ظرفیت تولید بیش از مصرف سرانه سالانه خانوار کشور است.

بیشتر