آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۵

 • گفت‌وگوی صنعتی با منطقه یورو

  دنیای اقتصاد: خروج آمریکا از برجام، شرایط جدیدی را برای تجارت ایران و سایر کشورها به‌وجود آورده و مذاکرات جدید در شرایطی اتفاق خواهد افتاد که اتحادیه اروپا بر حضور در توافق برجام تاکید دارد و این سند را همچنان معتبر می‌داند. بنابراین اروپایی‌ها همچنان برای ماندگاری شرکت‌هایشان در ایران چراغ سبز نشان می‌دهند. آنچه در این میان برای طرف ایرانی و غربی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، قراردادهایی است که بین دو طرف منعقد شده و شرایط جدید ایجاد شده در فضای بین‌الملل، این احتمال را به‌وجود آورده که این قراردادها تحت‌الشعاع قرار بگیرد.
 • بندهای پیش‌بینی نشده و پیش‌بینی شده در خرید هواپیما

  دنیای اقتصاد: تصمیم رئیس‌جمهور آمریکا مبنی بر خروج‌ از برجام و تاثیر آن بر قراردادهای خرید هواپیماهای پسابرجامی موضوعی است که مقامات ایرانی قضاوت درباره آن را زود می‌دانند و معتقدند باید منتظر موضع شرکت‌های هواپیمایی طرف قرارداد بود تا متناسب با آن ایران نیز تصمیمات خود را اتخاذ کند. موضع بوئینگ که بعد از اعلام تصمیم دونالد ترامپ اعلام شد و مقامات این غول هواپیماساز آمریکایی اعلام کردند که «تابع دستورالعمل‌های دولت آمریکا در مورد ایران هستند.»
 • پرترافیک‌ترین فرودگاه‌های کشور در فروردین

  دنیای اقتصاد: مطالعه آمار منتشر شده توسط گروه آمار هوانوردی و فرودگاهی شرکت فرودگاه‎ها و ناوبری هوایی ایران نشان می‌دهد در فروردین ماه سال ۱۳۹۷ مجموعا ۴۱ هزار و ۹۰ پرواز در فرودگاه‌های ایران انجام شده است و ۵ میلیون و ۱۴ هزار و ۷۹۷ مسافر و ۵۵ میلیون و ۷۹ هزار و ۳۹۹ کیلوگرم بار در این فرودگاه‌ها اعزام و پذیرش شده‌اند. این آمار نسبت به ماه مشابه سال گذشته به ترتیب ۳، ۴ و ۴ درصد کاهش و نسبت به اسفند ۹۶ به ترتیب ۱۰، ۱۱ و ۲۳ درصد افزایش نشان می‌دهد.
 • امید تولیدکنندگان به ارز ۴۲۰۰تومانی

  گروه بنگاه‌ها: هنوز درخواستی برای دریافت ارز ۴۲۰۰ تومانی به دولت نداده‌ایم، ولی با توجه به اقدامات سایر تولیدکنندگان برای دریافت این ارز، دولت نگاه مساعدی به این موضوع داشته و تولیدکنندگان نیز امیدوارند تا با این ارز مبادلات خود را انجام دهند. امیرحسین اسماعیل‌پور (کاویان) مدیرعامل شرکت کارتن ایران، در نشست خبری که با حضور مدیران ارشد شرکت و برخی از اصحاب رسانه برگزار شد، با اعلام این مطلب افزود: در سه سال اخیر به علت وجود نوسانات در بازار ارز و شرایط اقتصادی شاهد کاهش درآمد بوده‌ایم، ولی با توجه به تدابیر در نظر گرفته شده از جمله افزایش تولید، استفاده از فضای مازاد، وصول مطالبات و... درآمد کارخانه را افزایش داده‌ایم.
 • بازار ایران در تسخیر آدامس‌های قاچاق

  گروه بنگاه‌ها: مدیرعامل شرکت ماسترفوده (تولیدکننده برند بایودنت) گفت: خواسته تولیدکنندگان از مردم این است که با بررسی کالای داخلی و اطمینان از کیفیت آن کالای مشابه خارجی را استفاده نکنند و در مقابل تولیدکنندگان وظیفه دارند کالای ایرانی با کیفیت تولید کنند. محمد کریمی با اشاره به اینکه گردش مالی بازار آدامس در کشور حدود هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان تا هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان است، گفت: این درحالی است که از این مقدار حدود ۷۵ درصد به آدامس‌های وارداتی که بیشتر آنها قاچاق هستند، اختصاص دارد و تنها ۲۵ درصد از بازار در اختیار چند برند ایرانی است.

بیشتر