آرشیو روزنامه شماره ۴۳۲۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۳۲۴

 • ضامن اقتصادی دوام برجام

  دنیای اقتصاد: خروج ترامپ از برجام بار دیگر ایران را در معرض یک بزنگاه تصمیمی قرار داده است. بزنگاهی که باعث شده تا ایران در یک موضع بستانکار، خواسته‌های برجامی خود را با قدرت مانور بیشتری مطالبه کند. درخصوص جنس مطالبه‌گری، مقامات عالیرتبه و مسوولان اجرایی مکانیزمی را مورد هدف قرار داده‌اند تا دستیابی به منافع برجامی را از «حالت کیفی و روی کاغذ» به «حالت عملی و مبتنی‌بر نتیجه» تغییر دهد. این مطالبه‌گری لازم است در ۳ مرحله دنبال شود. در مرحله اول راهبرد‌ بقای ایران در توافق برجام که همان دستیابی حداکثری به منافع برجام است، دنبال شود. در گام دوم سنجه‌ها و مشخصه‌های مطالبات ایران از طرف‌های اروپایی برجام در زمینه‌های فاینانس، تجاری و بانکی ارائه شود. در گام سوم یک «پکیج کامل اجرایی» از سوی طرف‌های اروپایی پیشنهاد شود که دستیابی به سنجه‌های مذکور را تضمین کند. بنابراین در موقعیت کنونی به‌نظر می‌رسد این تصمیم کشور‌های اروپایی درباره تامین منافع ایران است که بقای برجام را تعیین خواهد کرد. اگر این اتفاق بیفتد ایران از این پس با یک حالت «تحریم یک‌جانبه» مواجه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد شدت اثرگذاری تحریم‌های یک‌جانبه به جنس روابط کشور تحریم‌شونده با سایر کشور‌ها و اجماع سیاسی داخلی درخصوص تعدیل رویه‌های داخلی بستگی دارد.
 • مجوز جدید برای تقاضای ارزی

  دنیای اقتصاد: مجوز جدید دریافت ارز با نرخ ۴۲۰۰ تومان صادر شد. پس از تصمیم دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز با قیمت ۴۲۰۰ تومان و اعلام جزئیات و نحوه تخصیص ارز برای ۳۳ گروه مجاز حال در آخرین نشست تنظیم بازار که روز گذشته برگزار شد، اتحادیه‌های صنفی نیز همانند بخش صنعت به گروه‌های دریافت‌کنندگان دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان پیوستند. به‌دنبال تصمیم دولت مبنی بر یکسان‌سازی نرخ ارز با قیمت مصوب ۴۲۰۰ تومان جزئیات و نحوه تخصیص ارز، گشایش اعتبارات اسنادی، ثبت برات اسنادی و انجام حواله ارزی به‌منظور واردات کالا و خدمات نیز ابلاغ شد.
 • آمار تجاری ایران با «اروپا و آمریکا»

  دنیای اقتصاد: آمریکا از برجام خارج شد و اروپایی‌ها روی لبه تیغ قرار دارند. در این باره رسانه آمریکایی «فوربس» در گزارشی نشان داده است که چرا در صورت از بین رفتن برجام اروپا نسبت به آمریکا بیشتر ضرر می‌کند. بر اساس این گزارش، در سال ۲۰۱۵ حجم صادرات و واردات میان ایران و اتحادیه اروپا در سطح ۲/ ۹ میلیارد دلار قرار داشت. پس از اجرایی شدن برجام و در سال ۲۰۱۶ اما حجم تجارت میان این دو شریک تجاری با افزایشی چشمگیر به ۴/ ۱۶ میلیارد دلار رسید. سال گذشته میلادی (۲۰۱۷) نیز تجارت میان ایران و اروپا رکورد ۲۵ میلیارد دلار را شکست. در مقابل اما طی سال‌های اخیر بیشترین حجم تجارت ایران و آمریکا در سال ۲۰۱۳ با ۳۱۰ میلیون دلار اتفاق افتاد. این درحالی است که پس از «برجام» تجارت میان ایران و آمریکا روندی نزولی یافت و در سال ۲۰۱۷ به ۲۰۱ میلیون دلار رسید.
 • اتاق ایران یکشنبه بیانیه ارزی می‌دهد

  دنیای اقتصاد: شنیده‌ها حاکی از آن است که یکشنبه هفته آینده در هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران، بیانیه‌ای در مورد سیاست‌های ارزی منتشر خواهد شد. این بیانیه نتیجه نشست کمیته ارزی است که روز گذشته برگزار شده است. خبرها حاکی از آن است که بخش خصوصی خواهان لغو بخشنامه‌های ارزی برای صادرات، تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات کالاهای ضروری، فعال شدن صرافی‌ها و عدم تثبیت نرخ ارز در ۴۲۰۰ تومان است. پیش از این رئیس کل بانک مرکزی در نشست مشترک خود با کمیته ارزی اتاق ایران، به آنها پیشنهاد داده بود که نظرات خود را در قالب یک بسته پیشنهادی به مسوولان ذی‌ربط اعلام کنند و این بیانیه پاسخی به این پیشنهاد است.
 • جزئیات سفر اعضای اتاق ایران و ایتالیا به یزد

  دنیای اقتصاد: هیاتی متشکل از دبیرکل اتاق ایران و ایتالیا و ۱۵ نفر مرکب از مدیران شرکت‌هاى فعال عضو اتاق ایران و ایتالیا در سفری دو روزه به یزد، ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های این شهر را برای سرمایه‌گذاری بررسی کردند.

بیشتر