آرشیو روزنامه شماره ۴۲۸۴ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۸۴

 • پرواز صادرات از باند دلا‌ر

  دنیای اقتصاد: آمارهای جدید گمرک از پرواز صادرات از باند دلار در دومین ماه زمستان حکایت دارد. ارزش صادرات در بهمن‌ماه امسال ۶ میلیارد و ۷۸ میلیون دلار ثبت شده است. این رقم نسبت به بهمن سال گذشته بیش از ۸۶ درصد و نسبت به ماه گذشته (دی‌ماه)، ۵۳ درصد رشد داشته است. این جهش صادراتی منجر به مثبت شدن تراز تجاری کشور در بهمن‌ماه شده و آن را به یک میلیارد و ۲۲۶ میلیون دلار رسانده است. این در حالی است که در دی‌ماه تراز تجاری کشور منفی یک میلیارد و ۲۶۲ میلیون دلار ثبت شده بود. حجم تجارت خارجی در ۱۱ ماه منتهی به بهمن امسال ۸۹ میلیارد و ۳۴۷ میلیون دلار ثبت شده است. کارشناسان در تحلیل جزئیات آماری تجارت خارجی کشور بر این نکته اشاره می‌کنند که با وجود نوسانی بودن قیمت ارز در بهمن‌ماه، اما افزایش نسبی آن در این ماه، اثرش را روی صادرات گذاشته و آمارهای گمرک شهادت می‌دهند بین نرخ ارز و میزان صادرات غیرنفتی کشور رابطه مستقیمی وجود دارد. در واقع تعدیل تدریجی نرخ ارز براساس مابه‌التفاوت تورم داخلی و تورم جهانی در صورت اجرا، می‌تواند موجب گسترش صادرات و توان‌بخشی رقابت با محصولات خارجی باشد. این در حالی است که تصمیمات غلط در مساله ارز، عملا منجر به واردات مازاد می‌شود و کالاهای خارجی را جایگزین تولید داخل خواهد کرد.
 • سازوکار تکمیل نیمه‌تمام‌ها

  دنیای اقتصاد: نشست کارگروه واگذاری پروژه‌های نیمه‌‌تمام دولتی به بخش‌خصوصی با وعده رئیس سازمان برنامه و بودجه مبنی بر فراهم کردن بستر قانونی برای حضور خصوصی‌ها در طرح‌های نیمه‌تمام همراه بود. به‌گفته محمدباقر نوبخت یکی از گام‌های اساسی که قرار است از سوی دولت برداشته شود و در تبصره ۱۹ لایحه بودجه ۹۷ نیز به آن پرداخته شده، اتمام طرح‌های نیمه‌تمام دولتی با مشارکت مردم و بخش‌خصوصی است.
 • کاهش ۱۱ درصدی «تولید گندم ایران» در ۲۰۱۸

  نیما صبوری
  دنیای اقتصاد: «سازمان غذا و کشاورزی ملل متحد»، فائو، در جدیدترین گزارش خود وضعیت تولید غلات کشورهای جهان را برای سال ۲۰۱۸ پیش‌بینی کرده است. براساس این گزارش فصلی که «چشم‌انداز محصولات و وضعیت غذا» نام دارد، ۳۷ کشور جهان برای تامین غذای خود در سال‌جاری به کمک‌های خارجی نیاز خواهند داشت. مشابه گزارش قبل، «جنگ و درگیری» اصلی‌ترین عامل ناامنی شدید غذایی کشورها معرفی شده است.
 • اطلاعات رایزنان بازرگانی قابل دسترس می‌شود

  دنیای اقتصاد: رئیس اداره رایزنان بازرگانی و امور نمایندگی‌ها از امکان دسترسی تجار و صنعتگران به صفحات اختصاصی و اطلاعات به‌روز شده ۲۲ رایزن بازرگانی در وبسایت سازمان توسعه تجارت ایران خبر داد. به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، علیرضا استکی گفت: این امکان به منظور بهینه‌سازی خدمات‌رسانی سازمان توسعه تجارت ایران به فعالان اقتصادی و دسترسی آنها به ۲۲ رایزن بازرگانی است. وی افزود: برای برقراری ارتباط آسان و موفق با رایزنان، اطلاعات مذکور شامل رزومه رایزن، تلفن‌های تماس، شماره فکس، آدرس ایمیل، نشانی محل خدمت رایزن و ساعات و روزهای کاری رایزنان، در بخش رایزنان بازرگانی واقع در وب‌سایت سازمان توسعه تجارت ایران، به آدرس www.tpo.ir، درج شده است.
 • تفاهم‌نامه ایران، روسیه و قزاقستان برای تجارت گندم

  دنیای اقتصاد: ایران، روسیه و قزاقستان بر پایه یک تفاهم‌نامه سه‌جانبه، در زمینه تجارت گندم همکاری می‌کنند. این تفاهم‌نامه با هدف خودکفایی کشور در تولید گندم و بهره‌گیری از موقعیت جغرافیایی ایران برای تبدیل شدن به مرکز صادراتی گندم و آرد منطقه امضا شد.
 • توسعه بازارهای صادراتی در دستور کار «شوینده»

  گروه بنگاه‌ها: درحال‌حاضر به ۱۲ کشور حوزه آسیای میانه صادرات در صنعت شوینده داریم و گسترش صادرات به کشورهایی از جمله روسیه، عمان و سریلانکا در دستور کار است. داراب وکیلی، مدیرعامل شرکت صنعت شوینده توسعه صنایع بهشهر (با نام اختصاری شوینده) با اعلام این مطلب به «دنیای اقتصاد» گفت: درحال‌حاضر به کشورهای عراق، افغانستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، ارمنستان، گرجستان، بحرین و جمهوری آذربایجان صادرات داریم و برنامه صادرات به کشورهایی از جمله روسیه، عمان و سریلانکا در دستور کار است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر