آرشیو روزنامه شماره ۴۲۴۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۴۱

 • کانال ارزی مرمت تجارت

  دنیای اقتصاد: آیا به واقع افزایش نرخ ارز تاثیری بر صادرات نداشته است؟ هرچند برخی از مقامات دولتی به عدم تاثیرگذاری افزایش نرخ ارز بر صادرات اعتقاد دارند، اما با توجه به اینکه از مردادماه امسال، این نرخ با روند افزایشی مواجه بوده است، فعالان حوزه صادرات این ادعا را رد می‌کنند و می‌گویند که روند افزایشی در چند ماه اخیر توانسته آورده بنگاه آنها را بیشتر از قبل کند.
 • درخواست افزایش اختیارات استانداران

  دنیای اقتصاد: رئیس اتاق ایران با اشاره به اینکه صحنه عمل استانداران باید وسعت یابد از وضعیت فعلی و سطح اختیارات استانداران انتقاد و تاکید کرد: دولت باید نگاه ویژه‌ای درخصوص افزایش اختیارات استانداران داشته باشد.
 • راه جدید برای پرداخت معوقات صادراتی

  خبرگزاری مهر: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال ارائه اوراق اسناد خزانه به صادرکنندگان بابت مطالبات و معوقات جوایز صادراتی خبر داد و گفت: صادرکنندگان می‌توانند مطمئن باشند که دولت به پرداخت طلبشان، متعهد است.
 • پیشنهاد وزیر صنعت برای تشکیل ستاد سرمایه‌گذاری

  دنیای اقتصاد: وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه رشد اقتصادی کشور نیازمند سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی است، پیشنهاد کرد که ستادی با عنوان «جذب و ساماندهی سرمایه‌گذاری» تشکیل و فعال شود.
 • ملاحظاتی درخصوص اقدامات جبرانی در تجارت

  محمد راستی عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  با توجه به عضویت ایران به‌عنوان ناظر در سازمان تجارت جهانی (WTO) از یک طرف و اهمیت رو به رشد سیاست تقویت ساختار تولید ملی از طرف دیگر، شناسایی و استفاده از ابزارهای دفاع تجاری (مانند اقدامات جبرانی که در مقابل یارانه‌های صادراتی صورت می‌پذیرد) در چارچوب WTO که هم‌راستا با حمایت از تولیدات داخلی است، از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. در واقع اجرای این ابزارها نه‌تنها هدف حمایت از تولیدات داخلی را برآورده می‌کند، بلکه بستر و آمادگی لازم برای الحاق به WTO را نیز ایجاد می‌کند.
 • بازخورد خرید توافقی زعفران

  دنیای اقتصاد: وزارت جهاد کشاورزی در پی مطرح شدن مباحثی مبنی بر بی‌فایده بودن خرید توافقی زعفران، با رد این ادعا اعلام کرد خرید توافقی ۵۰ تن زعفران کشاورزان بی‌سابقه بوده و ضمن حمایت از تولیدکنندگان موجب حذف دلالان و آرامش و رونق بازار این محصول ارزآور شده است.
 • بازنگری عوارض صادراتی سه قلم کالا

  دنیای اقتصاد: شورای اقتصاد بنا به درخواست وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی و صنعت، عوارض صادراتی سه قلم کالا شامل پیه صنعتی، پوست خام و وت‌بلوی گاوی را بازنگری و اصلاح کرد. بر این اساس عوارض پوست خام گاوی ۴۰ درصد، عوارض وت‌بلوی گاوی ۲۵ درصد و عوارض صادرات پیه صنعتی ۱۰ درصد تعیین شده است. وت‌بلو شامل پوست‌هایی است که بعد از سالامبور شدن با استفاده از نمک کروم قلیایی، دباغی‌ شده باشند و سالامبور نیز به پوست‌هایی گفته می‌شود که مو یا پشم آنها زدوده شده و با اسید و نمک کنسرو شده باشند.
 • تولید پکیج شوفاژ دیواری بوش آلمان در کارخانه بوتان

  گروه بنگاه‌ها: به‌دنبال انعقاد قرارداد همکاری بین شرکت‌های بوتان و بوش در سال گذشته، خط تولید شوفاژهای دیواری بوش در کارخانه بوتان آغاز به کار کرد.
 • افزایش ارتباط صاحبان مشاغل با مسوولان دولتی

  گروه بنگاه‌ها: نخستین نمایشگاه بین‌المللی توسعه کسب‌وکار که از روز پنج‌شنبه ۲۱ دی در تهران آغاز به‌کار کرده فرصتی مناسب برای افزایش ارتباط صاحبان مشاغل با مسوولان دولتی کشور بود.

بیشتر