• کسب‌وکارهای قربانی کرونا

  دنیای‌اقتصاد: فهرست مشاغل و کسب‌و‌کارهای به‌شدت آسیب‌دیده مشمول حمایت اقتصادی دولت در سال ۱۴۰۰ اعلام شد. اتاق اصناف ایران پیرو
 • تبعات ارز ۴۲۰۰ در حوزه دارو

  دنیای‌اقتصاد: نایب رئیس انجمن داروسازان ایران با تاکید بر لزوم حذف ارز دولتی در حوزه دارو گفت: نظر ما این است که دولت آینده به‌جای ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی که منجر به ایجاد رانت و فساد در سیستم دارویی می‌شود و بحث‌برانگیز است، بهتر است ارز نیمایی دهد و ارز دارو تا جای ممکن تک‌نرخی شود. اگر هم دولت خواست یارانه‌ای به دارو دهد، آن را در اختیار بیمه قرار دهد تا به مردم فشار وارد نشود. دکتر علی فاطمی در گفت‌وگو با «ایسنا» با اشاره به چالش‌های حوزه داروسازی و داروخانه‌داری در کشور و درخواست‌ها در این حوزه از دولت آینده گفت: مهم‌ترین موضوعی که مورد درخواست ما ست، دسترسی مردم به دارو است. متاسفانه در حال حاضر کمبودهای دارویی بیداد می‌کند و طی ۱۰ تا ۱۵ سال اخیر هیچ گاه به اندازه امروز کمبود دارویی نداشتیم. ما که در داروخانه کار می‌کنیم، شاهدیم که برای بدیهی‌ترین داروها و حتی برای یک داروی زخم معده ساده هم مردم دنبال دارو می‌گردند و برای انسولین مردم گرفتارند.
 • اهمیت جایگاه رایزنان بازرگانی در کشورهای هدف

  دنیای‌اقتصاد: معاون وزیر و رئیس کل سازمان توسعه تجارت ایران در چهل‌و‌نهمین کارگروه توسعه صادرات ضمن تا‌کید بر جایگاه رایزنان بازرگانی در بازارهای هدف، گفت: رایزنان بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران به کشورهای چین، روسیه، ارمنستان، آذربایجان و عمان اعزام شده‌اند. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، حمید زادبوم، در این نشست از آمادگی نمایندگان سازمان توسعه تجارت ایران در کشورهای مذکور و نیز عراق و افغانستان در راستای کمک به تجار و بازرگانان به‌منظور افزایش ظرفیت‌های تجاری فی مابین ایران و کشورهای هدف خبر داد.
 • کسب‌و‌کار سیاه مجوزفروشی

  دنیای‌اقتصاد: نامساعد بودن محیط فعالیت اقتصادی، کسب‌وکار سیاه مجوزفروشی را رواج داده است. صادر نکردن مجوز برای داوطلبان جدیدالورود به بازار به بهانه‌هایی چون اشباع بازار یا بهره‌مندی کسب‌وکار از یارانه‌ها، باعث ایجاد انحصار برای فعالان فعلی بازار شده است. ارزیابی‌ها حاکی از این است که اگر صرفا ضوابط لازم برای آغاز یک کسب‌وکار از سوی دستگاه‌ها و نهادهای متولی به‌صورت شفاف اعلام شود و در صورت تخلف صاحبان کسب‌وکار از ضوابط، مراجع قانونی پیگیر امور شوند، عملا سیستم خریدوفروش مجوزها حذف می‌شود.
 • تولید و صادرات زعفران بدون استراتژی

  دنیای‌اقتصاد: مشکلات زعفران در حوزه تولید، صادرات و برندسازی در نشست کارگروه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی بررسی و مقرر شد. به گزارش اتاق بازرگانی ایران، در ابتدای نشست محسن عامری، مدیر برنامه‌ریزی و ارائه پیشنهادهای شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی از اهمیت محصول زعفران گفت: قاچاق زعفران موضوعی است که در چند سال اخیر توسعه یافته است؛ آمار واردات زعفران کشورهایی مثل هند و چین بالا رفته ولی اینها عمده واردات خود را از افغانستان انجام می‌دهند؛ دلیل آن تعرفه پایین در کشور افغانستان به نسبت تعرفه در ایران است.عامری در ادامه به رفع تعهد ارزی که مساله عمومی همه صادرکننده‌هاست اشاره کرد و گفت: مساله رفع تعهد ارزی در حوزه کشاورزی مشکلات اساسی به‌وجود آورده است.
 • پاسخ سازمان توسعه تجارت به یک دیدگاه

  دنیای‌اقتصاد: روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران در پاسخ به یادداشتی که روز ۱۹ خرداد ۱۴۰۰ با عنوان «مرهم سطحی بر زخم عمیق تجارت خارجی» در صفحه بازرگانی روزنامه «دنیای‌اقتصاد» منتشر شد، اعلام کرد: «یکی از ابزارهای متداول جهت نفوذ در بازارکشورها و کمک به توسعه صادرات، انعقاد موافقت‌نامه‌های تجارت ترجیحی و تجارت آزاد بین کشورهاست که هدف اصلی آنها برخورداری صادرکنندگان طرفین توافق از تخفیف‌های تعرفه‌ای است. این تخفیف‌های تعرفه‌ای نسبت به سطح عمومی تعرفه‌ها در جهت افزایش قدرت رقابتی کالاهای تولیدی کشورهای متعاهد در مقایسه با سایر کشورهایی است که موافقت‌نامه تجاری با کشور مذکور ندارند.
 • اتاق ایران عضو هیات‌مدیره اتاق بازرگانی اسلامی شد

  دنیای‌اقتصاد: اتاق ایران برای دوره چهار ساله ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ به عنوان عضو هیات‌مدیره اتاق بازرگانی اسلامی انتخاب شد. به گزارش اتاق بازرگانی ایران در سی و هفتمین نشست مجمع عمومی اتاق اسلامی که به صورت مجازی ۲۰ می‌۲۰۲۱ برابر پنج‌شنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ با حضور نمایندگان اتاق‌های بازرگانی عضو اتاق اسلامی برگزار شد اتاق ایران به عنوان عضو این اتاق انتخاب شد. در این جلسه حساب‌های مالی سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ اتاق اسلامی، موضوع تفکیک حساب اتاق بازرگانی اسلامی از صندوق وقف زیرمجموعه این اتاق، پیوستن سه عضو ناظر به مجموعه اتاق اسلامی و انتخاب اعضای جدید هیات‌مدیره برای دوره ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ بررسی شد.
 • جزئیات مالیات اصناف اعلام شد

  دنیای‌اقتصاد: رئیس اتاق اصناف ایران نحوه رسیدگی و بررسی تعیین مالیات سال‌۱۳۹۹ مشاغل صنفی اعلام کرد. به نقل از اتاق اصناف ایران سعید ممبینی گفت: بسیاری از اتاق‌های اصناف یا اتحادیه‌ها در طول این مدت تماس گرفته و در ارتباط با نحوه رسیدگی و تعیین مالیات سال‌۱۳۹۹ مشاغل صنفی سوالاتی را داشتند؛ با توجه به اینکه در حال مذاکره و پیگیری موضوع از طریق سازمان مالیاتی کشور و وزارت امور اقتصادی و دارایی و همینطور معاونت اقتصادی رئیس‌جمهوری برای استفاده از امکاناتی که در ستاد ملی کرونا می‌توانست کمک کند بودیم؛ این موضوع تا روز گذشته (سه‌شنبه) به درازا کشید.
 • بازگشت به عقب در تشریفات گمرکی

  دنیای‌اقتصاد: معاون فنی گمرک در مکاتبه با معاون وزارت جهاد‌کشاورزی اعلام کرد، ‌ترخیص کالاهای اساسی بدون کد بازارگاه و تنها با مجوز قرنطینه انجام خواهد شد.
 • «نه» به وعده‌ اعانه‌ای

  دنیای‌اقتصاد: همزمان با تبلیغات انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری، بخش‌ خصوصی نسبت به شعارهای صدقه‌ای و اعانه‌ای کاندیداها انتقاد کرد. در روزهای اخیر برخی کاندیداها بر موضوعات مختلفی از جمله افزایش مبلغ یارانه متمرکز شده‌اند یا برخی وعده‌هایی برای حمایت از تولید می‌دهند که به‌نظر می‌رسد به منابع نامحدود دسترسی دارند؛ موضوعی که پیش‌تر کارشناسان اقتصادی نسبت به اعلام آنها ابراز نگرانی کردند. این موضوع در اولین نشست سال‌جاری شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی نیز مورد نقد قرار گرفت.
 • مرهم سطحی بر زخم عمیق تجارت خارجی

  گلچهره عطاپور کارشناس تجارت بین‌الملل
  تجارت خارجی کشورمان طی سال‌های متمادی همواره با فراز و نشیب‌های بسیاری روبه‌رو بوده است. گاه تا آنجا پیش رفتیم که نام کشورمان تنها در سال ۲۰۰۵ و بر اساس اعلام موسسه گلدمن ساکس، برای یک بار در میان فهرست اقتصادهای نوظهور دنیا دیده شد.
 • جزئیات نشست کمیته مذاکرات تجاری

  دنیای‌اقتصاد: دبیر میز سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران از برگزاری جلسه کمیته مذاکرات تجاری( TNC) با حضور نمایندگان ۱۲ کشور مشارکت‌کننده نظام ترجیحات تجاری بین کشورهای اسلامی به‌صورت مجازی خبر داد.به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این نشست که با حضور میرهادی سیدی، مشاور امور بین‌الملل و توافق‌نامه‌های تجاری و الهام حاجی‌کریمی، دبیر میز سازمان‌های بین‌المللی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، ضمن تشریح اقدامات کشورمان در چارچوب اجرایی کردن موافقت‌نامه از جمله تصویب موافقت‌نامه، پروتکل طرح تعرفه‌های ترجیحی و قواعد مبدا آن و همچنین تصویب فهرست کالایی و به‌روزرسانی آن، بر اجرایی‌کردن سریع‌تر موافقت‌نامه تاکید شد.
 • ابلاغیه جدید گمرک برای پایش اظهارنامه‌های صادراتی

  دنیای‌اقتصاد: مدیرکل دفتر صادرات گمرک ایران با صدور ابلاغیه‌ای در حوزه پایش اظهارنامه‌های صادراتی اعلام کرد: گمرکات به دلیل اهمیت موضوع، با اخذ گزارش‌های مربوطه و با رعایت کلیه مقررات، ضوابط و دستورالعمل‌های مرتبط با موضوع با توجه به فرآیندهای مربوطه این دفتر از جمله صادرات غیرنفتی، صادرات فرآورده‌های نفتی، صادرات از محل ورود موقت، ورود موقت جهت پردازش موضوع ماده ۵۱ قانون امور گمرکی، صادرات از محل واردات قطعی، خروج موقت، کران‌بری(رویه‌ای است که کالای داخلی از یک گمرک مرزی به گمرک مرزی دیگری در قلمرو گمرکی از راه دریا یا رودخانه مرزی حمل می‌شود)، پیگیری اعلام وصول اظهارنامه‌های صادراتی، تعیین‌تکلیف اظهارنامه‌ها‌ را صورت دهند.
 • اخطار ارزی به صادرکنندگان ۹۷

  دنیای‌اقتصاد: آخرین مهلت رفع تعهد ارزی صادرکنندگان سال ۹۷ برای آن دسته از صادرکنندگانی که صادرات ریالی داشتند تا‌ دو هفته دیگر و برای سایر صادرکنندگان یک ماه و نیم دیگر به پایان خواهد رسید و اخبار واصله حکایت از آن دارد که این مهلت دیگر تمدید نخواهد شد. پس از پایان این مهلت، چنانچه این گروه از صادرکنندگان نسبت به رفع تعهد ارزی خود اقدام نکنند، به‌عنوان متخلفان ارزی شناخته شده و از کلیه خدمات دولتی محروم خواهند شد.
 • آمادگی روس‌ها برای ورود به پروژه راه‌آهن شمال-جنوب

  دنیای‌اقتصاد: شرکت‌های روس آماده مشارکت در پروژه کریدور راه‌آهن شمال-جنوب در ایران هستند. به گزارش سازمان توسعه تجارت ایران، رئیس مرکز صادرات روسیه اعلام کرد که این مرکز آماده ارائه خدمات به شرکت‌ها برای ساخت بخشی از کریدور راه‌آهن شمال-جنوب در ایران است. رونیکا نیکیشینا، مدیر‌کل مرکز صادرات روسیه RCE، در جلسه کاری خود اعلام کرد که همکاری منطقه‌ای اوراسیا و مرکز صادرات روسیه آماده ارائه خدمات شرکت‌های روسی برای ساخت بخشی از کریدور راه‌آهن شمال-جنوب در ایران است. نیکیشینا گفت: «مرکز صادرات روسیه آماده ارائه خدمات شرکت‌های نمایه روسی از نظر تامین خطوط ریلی، سوئیچ‌ها و سایر تجهیزات تولید داخلی است که برای ساخت بخشی از کریدور راه‌آهن شمال-جنوب در ایران لازم است.» وی افزود: زیرساخت‌های تدارکات در منطقه اوراسیا در حال حاضر به طور کامل اجرا نشده است تا تمام مزایای رژیم جدید تجارت میان این کشورها را فراهم کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر