آرشیو روزنامه شماره ۴۲۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۲۰

  • سیاست تجاری در مسیر خطا

    دنیای اقتصاد: به‌زودی لایحه‌ای از سوی دولت برای افزایش تعرفه برخی کالاها در جهت تقویت تولید ملی به مجلس ارسال خواهد شد. این خبر در حالی اعلام شده است که تحقیقات کارشناسی نشان می‌دهد افزایش تعرفه تبعاتی به دنبال دارد که به نفع اقتصاد نیست و عملا سیاست تجاری را در مسیر خطا قرار می‌دهد. ارزیابی‌ها حاکی از این است که سیاست‌گذاری تعرفه‌ای برای حمایت از تولید داخلی باید به گونه‌ای باشد که به افزایش کیفیت و کاهش قیمت تمام‌شده منجر شود، نه اینکه برخی از صنایع را به حاشیه امن ببرد.
  • توافقات جدید گمرکی با عراق

    دنیای اقتصاد: در ملاقات رایزن بازرگانی سفارت ایران در بغداد با رئیس‌کل گمرکات عراق، طرفین برای حل ۱۰ مشکل اصلی در مناسبات گمرکی دو کشور تفاهم کردند؛ مساله‌ای که دبیر کل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق آن را همراهی دستگاه دیپلماسی با فعالان اقتصادی عنوان می‌کند و معتقد است برای صادرکنندگان ایرانی بسیار مفید خواهد بود.
  • چالش‌های صادراتی در شورای گفت‌وگو

    دنیای اقتصاد: شب گذشته در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش‌خصوصی چالش‌های صادراتی کشور مورد بررسی قرار گرفت. البته حاضران نسبت به عدم حضور برخی از اعضای شورا از جمله وزیر صنعت، معدن و تجارت گلایه کردند و از رئیس شورا خواستند تا در نامه‌ای به رئیس‌جمهور، این موضوع را بررسی کند.

بیشتر