• جهش صادراتی ایران به اتحادیه اوراسیا

  دنیای‌اقتصاد: عملکرد یک‌ساله تجارت ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا منتشر شد. در گزارشی که از سوی سازمان توسعه تجارت دریافت شده، عملکرد صادرات ایران در اقلام ترجیحی مندرج در موافقت‌نامه موقت برای تشکیل منطقه آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا نشان از رشد ۸۲ درصدی دارد. این آمار مربوط به تجارت ایران با اتحادیه اوراسیا در بازه زمانی ۵ آبان ۹۸ تا ۵ آبان ۹۹ بوده است. همچنین مقایسه صورت گرفته نیز نسبت به بازه زمانی ۵ آبان ۹۷ تا ۵ آبان ۹۸ انجام شده است.
 • فعالان اقتصادی بر سرمایه‌گذاری مشترک در بازار یونان تمرکز کنند

  دنیای‌اقتصاد: معاون بین‌الملل اتاق ایران در نشست معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و یونان با تشریح وضعیت اقتصادی این کشور و اهمیتی که به جذب سرمایه‌های خارجی می‌دهد، سرمایه‌گذاری مشترک و تولید کالاهایی که در بازار یونان و کشورهای پیرامونی خواهان دارد را مهم دانست. به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، نشست معرفی فرصت‌های تجاری و سرمایه‌گذاری ایران و یونان به‌صورت آنلاین با حضور دبیرکل و عضو هیات‌رئیسه اتاق مشترک ایران و یونان، نمایندگان اتاق‌های استانی، کمیسیون‌ها و تشکل‌های مرتبط برگزار شد. محمدرضا کرباسی، معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این نشست به بدهی ۳۳۲ میلیارد دلاری یونان به اتحادیه اروپا اشاره کرد و با توجه به ناوگان کشتیرانی قدرتمند این کشور که بالغ بر ۱۶ درصد ظرفیت ناوگان کشتیرانی جهان را به خود اختصاص داده است، اداره بخش تجاری این کشور توسط بخش خصوصی را از مزیت‌های یونان دانست.
 • بررسی قراردادهای بانکی

  علیرضا صالحی قاضی بازنشسته دادگاه تجدیدنظر استان تهران
  در یادداشت ۱۳/ ۱۰/ ۹۹ ضمن بررسی قرارداد مشارکت مدنی در نظام بانکی کشور، به امری بودن قوانین، آیین‌نامه‌ها، بخشنامه‌ها و دستورهای بانک مرکزی، برای کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری غیر دولتی در راستای ماده ۳۷ قانون پولی و بانکی کشور مصوب سال ۱۳۵۱ که اشعار می‌دارد: «بانک‌ها مکلفند مقررات این قانون و آیین‌نامه‌های متکی بر آن و دستورهای بانک مرکزی ایران را که به موجب این قانون یا آیین‌نامه‌های متکی بر آن صادر می‌شود و همچنین مقررات اساسنامه مصوب خود رعایت کنند،» اشاره داشتیم.
 • امکان تغییر وضعیت قرارداد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت

  دنیای‌اقتصاد: رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از فراهم شدن امکان تغییر وضعیت قرارداد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت (ستاد) خبر داد. به گزارش «ایلنا» از وزارت صمت، علی رهبری با بیان این مطلب افزود: در راستای تکمیل مراحل اجرای الکترونیکی معاملات براساس ماده ۵۰ قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، امکان تغییر وضعیت قرارداد مشتمل بر اصلاح، الحاق، فسخ، ابطال و خاتمه برای همه انواع معاملات در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت فراهم شده است. وی ادامه داد: علاوه بر درج اقلام اطلاعاتی مربوط به رویداد تغییر وضعیت قرارداد، اسناد مربوطه نیز که به امضای الکترونیکی اشخاص مجاز ( اعم از یک طرف یا سایر طرف‌های قرارداد) رسیده است، باید در سامانه بارگذاری شوند. رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی گفت: با ایجاد این قابلیت، اجرای الکترونیکی تمام مراحل معاملات اعم از درخواست، استعلام، فراخوان، توزیع و دریافت اسناد، گشایش الکترونیکی پاکت‌ها یا پیشنهادها، انعقاد قرارداد، داد و ستد وجوه و تضامین، الحاق، اصلاح، فسخ، ابطال و خاتمه قرارداد در سامانه تدارکات الکترونیکی دولت پوشش داده شده است. رهبری بیان کرد: همچنین امکان بررسی آخرین وضعیت قرارداد برای کاربران سامانه فراهم شد و سند راهنمای بهره‌‌برداری از این امکان در وب‌سایت سامانه به آدرس setadiran.ir لینک آموزش - مستندات تغییر وضعیت قرارداد در دسترس است.
 • معدوم‌سازی ۶ هزار قطعه طیور صنعتی

  دنیای‌اقتصاد: بهمن نقیبی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره آخرین وضعیت شیوع آنفلوآنزای حاد پرندگان اظهار کرد: بنابر آخرین آمار تاکنون این بیماری در ۱۳ کانون استان‌های مازندران، مرکزی، تهران، خراسان جنوبی، اردبیل و کرمانشاه گزارش شده است.
 • عصر جدید روابط پکن- واشنگتن

  دنیای‌اقتصاد: «ضربه اقتصادی مهلک» عبارتی است که از سوی بانک جهانی برای توصیف ترکش‌های کووید-۱۹ بر بدنه اقتصاد انتخاب شده است.
 • هدف‌گذاری‌های جدید برای توسعه روابط تجاری ایران و عراق

  دنیای‌اقتصاد: نقشه راه تحقق تجارت ۲۰میلیارد دلاری میان ایران و همسایه غربی ترسیم شد. وزیر صنعت، معدن و تجارت در دیدار با همتای عراقی خود خواستار رسیدن و عملیاتی‌شدن این هدف تجاری شد. در مقابل وزیر تجارت عراق نیز بر گسترش مراودات و مناسبات تجاری با ایران به‌خصوص در حوزه تجارت تهاتری تاکید کرد. همزمان با دیدار مقامات دولتی دو کشور، همتایان دو کشور در اتاق بازرگانی هم با یکدیگر به مذاکره و گفت‌وگو پرداختند. وزیر صنعت، معدن و تجارت کشورمان در دیدار با وزیر تجارت عراق، ترسیم نقشه راه برای رسیدن به ظرفیت ۲۰میلیارد دلاری تجارت میان دو کشور را خواستار شد. به گزارش «شاتا» علیرضا رزم‌حسینی در دیدار با علاء احمد الجبوری با بیان این مطلب، افزود: راهبرد وزارت صمت در حوزه تجارت بین‌المللی صادرات به ۱۵ کشور همسایه است که ۷۰ درصد صادرات ایران به این کشورها در سال‌جاری بوده است.
 • ضرورت آموزش فناورانه در شرکت‌ها

  دنیای‌اقتصاد: آموزش، مهم‌ترین ارکان سازمان‌ها و به خصوص شرکت‌های بزرگ دنیا محسوب می‌شود. از این رو بخشی از سومین همایش فلزات غیرآهنی به این موضوع اختصاص یافت.
 • گرانفروشی مرغ و تخم‌مرغ به ما ربطی ندارد

  دنیای‌اقتصاد: سخنگوی وزارت جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی وظیفه تولید مرغ و تخم‌مرغ را برعهده دارد و پیگیری اینکه مرغ و تخم‌مرغ در بازار با چه قیمتی فروخته می‌شود برعهده این وزارتخانه نیست.
 • همکاری فائو و ایران برای افزایش بهره‌وری و کاهش برداشت آب در دشت قزوین

  دنیای اقتصاد: فائو با ارائه فرصت‌های مهارت‌آموزی برای کشاورزان ایرانی در زمینه رسیدگی به چالش‌های مرتبط با بهره‌وری آب، پایش منابع آب محلی و اتخاذ الگوهای بهینه کشت، به افزایش درآمد خانوارهای کشاورز و کاهش برداشت آب کمک می‌کند.
 • اعتراض به نحوه قیمت‌گذاری ماشین‌آلات کشاورزی

  دنیای‌اقتصاد: نحوه قیمت‌گذاری ماشین‌آلات، تجهیزات و ادوات کشاورزی در نشست اخیر کارگروه شورای گفت وگو بررسی و مقرر شد برای حل و فصل موضوع، تولیدکنندگان ماشین‌آلات کشاورزی، مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی و نظام صنفی کشاورزی، انتقادات و دیدگاه‌های خود را به همراه مستندات برای معاونت حقوقی ریاست جمهوری ارسال کنند. تولیدکنندگان این حوزه معتقدند مرکز توسعه مکانیزاسیون کشاورزی مرجع قیمت‌گذاری نیست و اعلام قیمت انواع ماشین‌آلات کشاورزی در سایت این مجموعه غیرقانونی است. از آنجا که حل این مساله نیازمند بررسی‌های حقوقی بود، قرار شد بعد از دریافت استعلام‌های لازم از معاونت حقوقی ریاست جمهوری و قوه قضائیه، موضوع در صحن اصلی شورای گفت‌وگو مطرح و بررسی شود.
 • از تعطیلی بزرگ تا جهش بزرگ

  دنیای‌اقتصاد: چه چیزی در انتظار اقتصاد جهان است؟ این پرسشی است که بسیاری در پی یافتن پاسخ آن هستند. پرسشی که امروزه به‌نظر می‌رسد با مجهول‌های بسیاری روبه‌روست، از جنگ تجاری چین و ایالات‌متحده و اجرایی شدن برگزیت گرفته تا ترکش‌های ناشی از یک ویروس. با این وجود به‌پا خاستن برخی از اقتصادهای جهانی از این چالش‌ها، شعله‌های امید را در برخی روشن کرده است. تحلیلگران امیدوارند که سال ۲۰۲۱ سال خوش‌یمنی برای اقتصاد باشد، گرچه این امید مشروط است و پیش‌شرط‌های بسیاری برای تحقق آن نیاز است. وب‌سایت اروپایی مدرن‌دیپلماسی که به تحلیل روندهای اقتصادی جهان و به‌ویژه اروپا می‌پردازد، پاسخ به این سوال که چه چیزی در انتظار اقتصاد جهان است، را چنین پاسخ می‌دهد:
 • نگاهی به مالیات بر واردات در شرایط رکودهای تورمی

  امین مالکی/ استادیار موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی
  پرده اول: از سال ۱۳۷۲ که اولین بازپرداخت‌ بدهی‌های خارجی آغاز و کشور با کمبود ارز مواجه شد و به دنبال اجرای برنامه‌های تعدیل ساختاری که زمینه‌های ناپایداری ارزی را توسعه می‌داد، نخستین بی‌ثباتی‌ها از اردیبهشت ۱۳۷۴ شکل گرفت. به دلیل تورم بالا و مستمر (که برای نخستین بار در آبان ۱۳۷۳ از ۳۰ درصد گذشته بود) و بی‌ثباتی‌های پولی، نرخ ارز که در اردیبهشت ۱۳۷۴ برای نخستین بار مرز ۵۰۰ تومان را پشت سر گذاشت، تورم چنان شتابی گرفت که تا انتهای آن سال، نرخ ۵۰ درصد را رد کرده بود.
 • چرا مسائل حل نمی‌شوند؟

  فرزاد مهرانی/ کارشناس مسائل بین‌الملل
  کشورها در سراسر جهان تقریبا همیشه با انواع و اقسام مشکلات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، بین‌المللی و مانند اینها دست به گریبان‌اند و اساسا مهم‌ترین رسالت حکومت‌ها خاصه در عصر حاضر تلاش برای حل همین مسائل است. به‌طوری‌که شاید به جرات بتوان گفت یکی از مهم‌ترین شاخص‌های ارزیابی حکمرانی در کشورهای مختلف، قدرت حل مساله حاکمان است. البته کیفیت مسائل در حوزه حکمرانی (مانند دیگر مسائل علوم انسانی) مانند کیفیت مسائل در علوم طبیعی نیست و هیچ دانشمند علوم انسانی نداریم که برای مثال مانند نیوتن با چند فرمول به ظاهر ساده بخش بزرگی از ابهامات جهان مادی را مرتفع سازد. اما همان‌طور که در علوم طبیعی بسیاری مسائل هنوز در سیطره علم بشری قرار نگرفته‌اند، در علوم انسانی نیز بسیاری مسائل هنوز پاسخ روشن و اثبات شده‌ای ندارند و به رغم تلاش‌های صورت‌گرفته توسط دانشمندان در طول تاریخ کماکان ابهامات پابرجاست.
 • حذف موانع افزایش تبادل تجاری ایران و عراق

  دنیای‌اقتصاد: وزیر تجارت عراق درباره احتمال حضور بیشتر ترکیه در تبادلات برقی و گازی با عراق به جای ایران گفت: ما واردات زیادی از ایران داریم و در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات گاز از ترکیه نداریم. به گزارش«‌ایلنا»، علا احمد الجبوری وزیر تجارت عراق در حاشیه بازدید از نمایشگاه بین‌المللی صنعت آب و برق ایران در جمع خبرنگاران گفت: حجم تبادل تجاری بین ایران و عراق بالا است البته اکنون بیشتر مبادلات ما با چین است. وی تاکید کرد: مطمئنا حجم تبادلات افزایش خواهد یافت. وزیر تجارت عراق گفت: امروز یک هیات بلندپایه از عراق به ایران آمدند تا مسائل فنی موانع افزایش تبادل تجاری را از بین ببریم. وی در پاسخ به سوال درباره احتمال حضور بیشتر ترکیه در تبادلات برقی و گازی با عراق به جای ایران گفت: ما واردات زیادی از ایران داریم و در حال حاضر برنامه‌ای برای واردات گاز از ترکیه نداریم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر