آرشیو روزنامه شماره ۴۲۰۳ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۲۰۳

 • تداوم جاماندگی صادرات

  دنیای اقتصاد: فاصله صادرات و واردات مجددا زیاد شد و اختلاف آنها با صدرنشینی واردات، به ۸۲۴ میلیون دلار رسید. اگرچه تراز تجاری ایران از ابتدای امسال منفی بود، اما در مهرماه، شاهد رقابت نزدیک صادرات و واردات بودیم؛ به‌گونه‌ای‌که تراز تجاری شهریورماه منفی ۸۰۲ میلیون دلار ثبت شد؛ اما در هفتمین ماه سال یعنی مهرماه این رقم به منفی ۵۶میلیون دلار رسید که کارشناسان آن را نشانه‌ای برای خروج از رکود صادرات می‌دانستند.
 • پیچیدگی استعلام‌ها در محیط کسب‌وکار

  دنیای اقتصاد: نشست توجیهی سامانه پایش فضای کسب‌وکار با حضور فعالان اقتصادی کرمان و معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد و دارایی برگزار شد. در این جلسه اصلاح قانون تجارت به‌عنوان یک اقدام ضروری که منجر به بهبود محیط کسب‌وکار می‌شود، مورد توجه قرار گرفت. معاون امور اقتصادی وزارت اقتصاد در این نشست با انتقاد از بی‌توجهی مدیران مبانی کشور نسبت به اهمیت بهبود محیط کسب‌وکار، گفت: بهبود محیط کسب‌وکار باید دغدغه جدی مدیران بالایی و میانی کشور باشد که به‌نظر می‌رسد تاکنون این اراده وجود نداشته است.
 • احیای همکاری تجاری ایران و سنگاپور

  دنیای اقتصاد: فعالان اقتصادی ایران و سنگاپور در همایشی بر توسعه همکاری‌های دو کشور در حوزه زیرساخت‌های بندری، حمل‌ونقل، انتقال فناوری و تقویت مبادلات بانکی تاکید کردند. معاون امور بین‌الملل اتاق ایران در این همایش این نشست‌ها را فرصتی برای تجار دو کشور دانست که از نزدیک اطلاعات لازم در مورد یکدیگر را به‌دست آورند.
 • برنامه دولت برای کشت گندم

  دنیای اقتصاد: دولت به گندمکاران در مناطق زلزله‌زده کمک می‌کند. در این رابطه مجری طرح گندم با بیان اینکه بذر مورد نیاز برای گندمکاران مناطق زلزله‌زده تامین شده تا مشکلی برای کشت ایجاد نشود، گفت: در پی زلزله اخیر، کشت گندم در شهرستان‌های گیلانغرب، سرپل ذهاب و قصرشیرین ممکن است مقداری با اخلال همراه شود که در این راستا حمایت‌های لازم از کشاورزان انجام و بذور مورد نیاز آنان تامین شده تا مشکلی در کشت این مناطق ایجاد نشود.
 • جلوگیری از ثبت‌سفارش برنج

  دنیای اقتصاد: واردات بی‌رویه برنج به کشور انتقاد وزیر جهاد کشاورزی و نامه‌نگاری وی با وزیر صنعت، معدن و تجارت را به‌دنبال داشت. محمود حجتی در نامه به محمد شریعتمداری خواستار توقف ثبت‌سفارش برنج وارداتی شده است. حجتی در این نامه از واردات یک ‌میلیون تن برنج در ۵ ماه منتهی به مرداد امسال انتقاد و تاکید کرده این رقم واردات بیش از نیاز مصرف داخلی سالانه است. وی با توجه به این موضوع و همچنین با در نظر گرفتن رکود حاکم بر بازار داخلی، خواستار توقف هرگونه ثبت‌سفارش جدید برنج شده است.
 • سه هدف جذب پول خارجی

  دنیای اقتصاد: قصد ایران از جذب سرمایه‌های خارجی چیست؟ رئیس اتاق ایران معتقد است که ایران سه هدف را در این زمینه دنبال می‌کند. اول تامین مالی و در وهله دوم و سوم بهبود تراز تجاری و فناوری. غلامحسین شافعی در نشست معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران که با حضور سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی برگزار شد، با اشاره به فعال شدن استان‌ها در جذب سرمایه‌گذاران خارجی اضافه کرد: انتقال فناوری و ایده‌های نو در بخش تولید از جمله جاذبه‌های سرمایه‌گذاری است؛ فعالان اقتصادی در پی استفاده از دانش روز برای ارتقای کیفیت کالاهای تولیدی خود هستند.
 • مزیت نسبی ایران در صادرات صنایع غذایی

  گروه بنگاه‌ها: ایران به‌دلایل مختلف از جمله پتانسیل‌های قابل‌توجهی که در بخش‌های مختلف تولیدی کشاورزی شامل تولید گندم، دانه‌های روغنی، شکر، علوفه و ذرت در صنایع غذایی دارد، می‌تواند صادرکننده بزرگی در این بخش شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر