آرشیو روزنامه شماره ۴۱۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازرگانی - روزنامه شماره ۴۱۸۱

  • جهانی شدن در پایان راه؟

    دنیای اقتصاد: اخیرا برخی مفسران نسبت به خطر «جهانی شدن-زدایی» هشدار داده‌اند که این تفکر متاثر از موج رو به افزایش سیاست‌های حمایت‌گرایانه در آمریکا بعد از انتخاب «دونالد ترامپ» به‌عنوان رئیس‌جمهوری این کشور بود. تحلیل‌های کارشناسی حاکی از آن است که جدی گرفتن این خطر افراطی است؛ با این حال این سوال مطرح است که آیا «جهانی شدن» در پایان راه قرار دارد؟ «آنابل گونزالس»، رئیس گروه تجارت و رقابت‌پذیری بانک جهانی، در سخنرانی با بررسی محیط تجارت معتقد است که جهانی شدن ادامه خواهد یافت؛ اما با توجه به کاهش سرعت رشد تجارت جهانی، تقلیل آزادسازی تجاری و به تبع آن موج جدید حمایت‌گرایی در جهان با روی کار آمدن ترامپ، بر این موضوع تاکید دارد که اگر به‌دنبال بهره‌برداری کامل از ظرفیت‌ها و تقویت مجدد رشد جهانی هستیم، باید تدابیر بیشتری به‌کار گرفته شود. وی برای مقابله با چالش‌های پیش‌رو و عبور تجارت از تله ترامپی، چهار مسیر را معرفی می‌کند. «تحریک همکاری تجاری»، «ایجاد موج دوم ادغام کشورهای در حال توسعه با تجارت جهانی»، «توزیع هر چه بیشتر منافع تجارت» و «ارتقای سطح رقابت‌پذیری» راهکارهای مقابله با چالش‌های تجارت است که اجرای آن می‌تواند راه را برای فاز بعدی جهانی شدن باز کند.
  • تشکیل پنج کنسرسیوم صادراتی

    دنیای اقتصاد: توانمندسازی SME‌ها در بحث صادرات در شهرک‌های صنعتی و خارج از آن را می‌توان از جمله سیاست‌هایی دانست که تحقق آن می‌تواند به اقتصادی شدن و راه‌اندازی واحدهای صنعتی کوچک و متوسط منجر شود.
  • صادرات محصولات صنایع لاستیک یزد به ۳ قاره

    گروه بنگاه‌ها: محصولات مجتمع صنایع لاستیک یزد به قاره‌های اروپا، آسیا و آفریقا صادر می‌شود و این شرکت به‌دنبال توسعه بازارهای خارجی خود است.

بیشتر